ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2014 року о 14 год. 27 хв.Справа № 808/7586/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.
представників сторін:
позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом Якимівського районного центру зайнятості
до ОСОБА_1, м. Запоріжжя
про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
03 листопада 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява від Якимівського районного центру зайнятості (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача 248,02 грн. допомоги по безробіттю, яку він отримав незаконно.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №1533-ІІІ), Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХХІ від 01.03.1991 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №803-ХХІ) та зазначає, що ОСОБА_1 була зареєстрована Якимівським районним центром зайнятості безробітною. Статус безробітної наданий з 29.01.2013 року. Допомога по безробіттю була призначена у відповідності до п.2 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-111 від 02.03.2000 року (із змінами та доповненнями) та відповідач за період з 05.02.2013 по 04.11.2013 отримувала допомогу по безробіттю. За результатами розслідування страхових виплат матеріального забезпечення, відповідно до розділу III п.п. 18) п.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року № 5067-УІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000 (зі змінами та доповненнями) та акту перевірки від 06.08.2014 № 214 Якимівського районного центру зайнятості встановлено, що ОСОБА_1 згідно цивільно-правового договору про надання послуг від 21.10.2013 № 25071694 надавала послуги, необхідні для збільшення обсягу продажів товарів ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн». Відомості отримані в результаті даних Державної податкової інспекції за обміном даними. Позивач зазначає, що сума безпідставно отриманих коштів склала 248 грн. 02 коп. Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 приховала відомості про працевлаштування, чим порушила Закон України «Про зайнятість населення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття», а отже сума безпідставно отриманих коштів склала 248 грн. 02 коп. підлягає поверненню.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, 22 грудня 2014 року до суду надійшло клопотання, в якому останній просить суд розглянути справу без їх участі. На позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернулась до Якимівського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, у якій зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком в тому числі на пільгових умовах вислугою років, не укладала договору цивільно-правового характеру, як член селянського господарства не зареєстрована.
Із матеріалів справи встановлено, що Якимівським районним центром зайнятості від 29.01.2013 ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до Акту №214 від 06.08.2014 Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, складеного Якимівським районним центром зайнятості (а.с.6), на підставі інформації від ДПС встановлено, що ОСОБА_1 у період перебування на обліку у Якимівському районному центрі зайнятості уклала цивільно-правову угоду з ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» від якої отримувала дохід.
Відповідно до матеріалів адміністративної справи Якимівським районним центром зайнятості ОСОБА_1 виплачено матеріальну допомогу за період з 21.10.2013 по 04.11.2013 у сумі 248 грн. 02 коп.
11 серпня 2014 року Якимівським районним центром зайнятості видано Наказ №123 про повернення виплат.
Позивач надсилав відповідачу Претензію від 11.08.2014 №1742 (а.с.12) про відшкодування коштів у сумі 248 грн. 02 коп. протягом 15 календарних днів від дня отримання цього повідомлення.
Проте, в добровільному порядку відповідачем сума заборгованості у розмірі 248 грн. 02 коп. повернута не була, у зв'язку з чим позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду за примусовим стягненням з відповідача такої суми.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно статті 2 Закону України №803-ХІІ безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів.
Згідно підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України №803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю.
Відповідно до статті 7 Закону України №1533-ІІІ видами забезпечення є, зокрема, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Положенням пункту 2 статті 36 Закону України № 1533-ІІІ передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року №7-1 встановлено, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
У пункті 7 Порядку зазначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 згідно цивільно-правового договору про надання послуг від 21.10.2013 № 25071694 надавала послуги, необхідні для збільшення обсягу продажів товарів ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» (про що свідчить Лист ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» вих.№3373 від 03.07.2014, та Договір про надання послуг №25071694 від 21 жовтня 2013 року наявних в матеріалах адміністративної справи). Про вказаний факт відповідач позивача не повідомив, а отже ОСОБА_1 незаконно отримала соціальні послуги та матеріальну допомогу у 248 грн. 02 коп.. Зазначену сум грошових коштів відповідачем у добровільному порядку не повернуто.
Суд звертає увагу на те, що особи які мають статус суб'єкта підприємницької діяльності, незалежно від того чи отримують вони дохід від такої підприємницької діяльності чи ні, не можуть належати до осіб, що мають статус безробітного, адже підприємництво - самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Крім того, наявність чи відсутність умислу при отриманні допомоги по безробіттю особою яка є зайнятою не впливає на відповідальність зокрема на повернення такої допомоги, оскільки законодавством України чітко передбачено, що допомога по безробіттю виплачується виключно не зайнятим особам.
На момент розгляду спору відповідач не сплатив 248 грн. 02 коп. безпідставно одержаної допомоги по безробіттю, у зв'язку з чим, позовні вимоги позивача про стягнення з останнього 248 грн. 02 коп. є обґрунтованими, документально підтвердженими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Якимівського районного центру зайнятості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 248 грн. 02 коп. (двісті сорок вісім гривень 02 копійки) із зарахуванням коштів на розрахунковий рахунок №37171300901016, ЄДРПОУ 20524024, МФО 813015, ГУДКУС в Запорізькій області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара