ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
"12" січня 2015 р.Справа № 916/663/14
За позовом: Державного підприємства "Миколаївський морський торговельний порт"
До відповідача: Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті
про стягнення 11378,15 грн.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
Від Державного підприємства "Миколаївський морський торговельний порт": не з'явився
Від Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті: Іванова І.О., представник за довіреністю
Від Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Позивач - Державне підприємство "Миколаївський морський торговельний порт" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою, в якій просив суд стягнути з Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті 10611,91 грн. основної заборгованості та 1388,08грн. пені. Впродовж розгляду справи Державне підприємство "Миколаївський морський торговельний порт" було надано суду уточнення позовних вимог від 01.04.2014р., у яких Державне підприємство "Миколаївський морський торговельний порт" просить суд стягнути з Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті 10611,91 грн. основної заборгованості та 766,24грн. пені, розрахованої з урахуванням п. 6 ст. 236 Господарського кодексу України, в частині шестимісячного строку нарахування пені з моменту виникнення зобов'язання.
Рішенням господарського суду Одеської області від 12.05.2014р. по справі №916/663/14 позовні вимоги Державного підприємства "Миколаївський морський торговельний порт" задоволено частково, стягнуто з відповідача 10611 грн. 91 коп. основного боргу, 353 грн. 34 коп. пені та 1761 грн. 23 коп. витрат по сплаті судового збору.
У зв'язку з набранням рішенням суду законної сили, 26.05.2014р. на виконання рішення суду від 12.05.2014р. по справі №916/663/14 господарським судом Одеської області було видано відповідний наказ.
23.10.2014р. Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті звернулася до господарського суду Одеської області зі скаргою на дії державного виконавця (вх. ГСОО №2-4720/14), в якій скаржник просить суд визнати незаконними дії Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції щодо винесення постанови ВП № 44914747 від 01.10.2014р. про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу №916/663/14 від 26.05.2014р. та визнати недійсною постанову Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції ВП № 44914747 від 01.10.2014р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.10.2014р. скаргу призначено господарським судом до розгляду.
Розглянувши скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті в порядку ст. 121-2 ГПК України, вислухавши усні пояснення представників сторін, проаналізувавши матеріали, додані до скарги, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
Як встановлено судом, наказ від 26.05.2014р. по справі №916/663/14 був пред'явлений Державним підприємством "Миколаївський морський торговельний порт" до виконання першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції. 01.10.2014р. державним виконавцем першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 44914747 за виконанням наказу господарського суду Одеської області від 26.05.2014р. по справі №916/663/14.
Як зазначається представником скаржника, з посиланням на п. п. 1, 11 Типового положення про регіональну службу державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 801 від 23.07.2009р., Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті є державним органом ветеринарної медицини, фінансування та матеріально-технічне забезпечення якого здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до довідки Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області № 05-08/4-455 від 17.01.2014р. Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті у 2014 році отримувала фінансування з загального фонду Державного бюджету та обслуговувалась у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області.
Згідно положень ч. 2 ст. 3 Закону України „Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В свою чергу, порядок виконання рішень про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845.
З урахуванням п. 3 даного Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно до п. 5 Порядку під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом, крім випадків виконання рішень про стягнення коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів; звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання; безоплатно отримувати необхідні для виконання виконавчих документів судові рішення, пояснення, довідки, іншу інформацію; вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів та за результатами їх виконання; застосовувати заходи впливу до боржників у разі виявлення фактів порушення бюджетного законодавства у процесі або за результатами виконання виконавчих документів, повідомляти про такі порушення органам Держфінінспекції; відкладати, зупиняти безспірне списання коштів і їх перерахування стягувачам у випадках, передбачених законом та цим Порядком; вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.
Таким чином, як вбачається з системного аналізу положень Закону України „Про виконавче провадження" та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845 виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями п. 8 ч. 1 ст. 26 Закону України „Про виконавче провадження" державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження, зокрема, у разі наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
З цього слідує, що державним виконавцем першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції було вчинено неправомірні дії при прийнятті постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 44914747 від 01.10.2014р., оскільки у даному випадку виконання рішення суду повинно було здійснюватись виключно органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У відповідності з п. 9.1, 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Дослідивши обставини скарги та наявні у матеріалах справи докази, суд вважає вимоги скаржника про визнання незаконними дії Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції щодо винесення постанови ВП № 44914747 від 01.10.2014р. про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу №916/663/14 від 26.05.2014р. та про визнання недійсною постанови Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції ВП № 44914747 від 01.10.2014р. правомірними та такими, що підлягають задоволенню судом.
Дана позиція суду також підтверджується матеріалами судової практики Вищого господарського суду України, зокрема постановою ВГСУ від 13.10.2014р. по справі №7/27.
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 121-2 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
1. Скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті вх. ГСОО № 2-4720/14 від 23.10.2014р. у справі № 916/663/14 - задовольнити.
2. Визнати незаконними дії Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції щодо винесення постанови ВП № 44914747 від 01.10.2014р. про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу №916/663/14 від 26.05.2014р.
3. Визнати постанову Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції ВП № 44914747 від 01.10.2014р. - недійсною.
Копію ухвали направити сторонам та до Першого Приморського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції.
Ухвалу суду може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Суддя Т.Г. Д'яченко