ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Березень Ю.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" січня 2015 р. Справа № 572/4573/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "26" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
15 вересня 2014 року ОСОБА_3 звернулась із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати нарахувати та виплатити доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 15 березня 2011 року, посилаючись на ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Сарненського районного суду від 13.11.2014 року на підставі ст. 52 КАС допущена заміна первісного відповідача належним відповідачем Управлінням праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації.
Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 26.11.2014 року позов задоволено частково.
Визнано противоправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування ОСОБА_3 доплат в зв'язку з роботою на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 15 березня 2014 року по 2 серпня 2014 року включно у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації нарахувати позивачу доплату в зв'язку з роботою на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 15 березня 2014 року по 2 серпня 2014 року включно у розмірі однієї мінімальної заробітної плати із урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 є потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 2). Позивач працює у Відділі культури і туризму Сарненської РДА, що розташоване в м. Сарни, яке відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
З довідки №74 від 23.09.2014р. виданої Відділом культури і туризму Сарненської РДА вбачається, що ОСОБА_3 отримувала доплату до заробітної плати, передбачену ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у розмірі, встановленому постановою КМУ (а.с. 22).
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у таких же розмірах.
Згідно п.п. 5 п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. N 936 виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836.
Відповідно до п. 5 Порядку соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
На підставі викладеного колегія суддів вказує, що обов'язок нарахування доплати до заробітної плати та передачі розрахунку до УПСЗН Сарненської РДА виникає саме у роботодавця, тобто Відділу культури і туризму Сарненської РДА.
Отже, оскільки в УПСЗН Сарненської РДА відсутнє повноваження здійснювати нарахування вказаної доплати, вимога позивача про її виплату є передчасною.
Судом першої інстанції проведено заміну відповідача з УПФУ в Сарненському районі на УПСЗН Сарненської РДА, проте Відділ культури і туризму Сарненської РДА не залучено як відповідача. Відповідно, УПСЗН Сарненської РДА не має обов'язку проводити нарахування доплати до заробітної плати.
Стосовно визначення періоду нарахування та відповідно доводів апеляційної скарги позивача колегія суддів зазначає наступне.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
31.07.2014 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" № 1622-VII, який набрав чинності 03.08.2014 року.
Вказаним Законом прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" доповнено пунктом 6-7, яким встановлено, що норми і положення статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Отже в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року позивач повинен був отримувати доплату до заробітної плати в розмірі встановленому ст. 39 Закону.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "26" листопада 2014 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області вул. Демократична, 46, м.Сарни, Сарненський район, Рівненська область,34502
- ,