Постанова № 42290427, 14.01.2015, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
14.01.2015
Номер справи
623/5538/14-а
Номер документу
42290427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер справи 623/5538/14-а

Номер провадження 2-а/623/16/2015

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2015 року Ізюмський міськрайонний суд в Харківській області

в складі головуючого - судді: Вергун І. В.

при секретарі: Ардашевій Я. В.

за участю судового розпорядника: Павлюченко Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізюмі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про зобов'язання здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої державної та додаткової пенсії, -

В с т а н о в и в :

В грудні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом.

Зазначив, що є інвалідом ІІІ групи захворювань, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Посилаючись на те, що розмір призначеної і виплачуємої йому пенсії не відповідає розмірам, передбаченим законодавством, а управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області ( далі - УПФ) відмовляється привести їх у відповідність до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( далі Закон № 796-ХІІ) просить суд:

визнати неправомірною відмову УПФ у здійсненні перерахунку та виплаті

пенсії ( основної та додаткової) у розмірах передбачених ст. 50,54,67 ЗУ « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ст. 28 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період з 22.06.2014 року до змін в законодавчому регулюванні щодо порядку та строків нарахування пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

зобов'язати УПФ відповідно до вимог ст.ст. 54,67 ЗУ « Про статус і

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити перерахунок та виплату щомісячної основної державної пенсії як інваліду ІІІ групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 22.06.2014 року до змін в законодавчому регулюванні щодо порядку та строків нарахування пенсій, з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язати УПФ відповідно до вимог ст. 50,67 ЗУ « Про статус і

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити як інваліду ІІІ групи перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 28 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 22.06.2014 року до змін в законодавчому регулюванні щодо порядку та строків нарахування пенсій, з урахуванням фактично виплачених сум.

Представник відповідача надав суду письмове клопотання про розгляд справи у

відсутності позивача та його представника за наявними у справі доказами.

Відповідач адміністративний позов не визнав, надав суду письмові заперечення в яких вказав, що діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судовим розглядом встановлено, що позивач є інвалідом ІІІ групи професійного захворювання пов'язаного з роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.5).

14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято закон № 3491 « Про внесення змін до Закону України « Про державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 частини 1 цього Закону « Прикінцеві положення Закону « Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 закону « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік.

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розміру виплат указаної категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вимог Закону від 14 червня 2011 року № 3491- VI « Про внесення змін до Закону « Про Державний бюджет України на 2011 рік» 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 « Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.

Конституційний суд України рішенням від 26 грудня 2011 року № 20- рп/2011 дійшов висновку, що пункт 4 розділу VIІ « Прикінцеві положення» закону встановлює механізм реалізації положень Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не суперечить статті 75, пункту 3 частини 1 статті 85, статті 95 Конституції України.

Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику , в тому числі за рахунок коштів державного бюджету України.

Відповідно до положень Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначення порядку та розмірів соціальних виплат, віднесено до відання Кабінету міністрів України.

Відповідно до правової позиції Конституційного суду України викладеної в рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 р, передбачені законами соціально -економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів всього суспільства. Крім того такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз національній безпеці України, що згідно з частиною 1 статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Отже зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.

Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються зокрема принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно - правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного Кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України, таку правову позицію надано рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року справа № 3-рп/2012 року.

Оскільки відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України ( частина 2 статті 19), тому відсутні підстави для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 10-18,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, рішеннями Конституційного Суду України № 20-рп/2011, № 3-рп/2012 року, суд, -

п о с т а н о в и в :

Відмовити ОСОБА_2 в позові до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про зобов'язання здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої державної та додаткової пенсій.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ізюмського міськрайонного суду І. В. Вергун