22.12.2014
Cправа № 522/12024/14-а
провадження 2-а/522/1092/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2014 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.
при секретарі Шеян І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Одеського обласного військового комісаріату, та просить визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України; зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплатити йому одноразову грошову допомогу у разі настання інвалідності в розмірі відповідно до вимог абзацу п'ятого підпункту 4 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою КМУ від 28.05.2008 р. № 499, з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Позов ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що у 18 березня 2013 року йому була встановлена третя група інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби. Однак, Міністерством оборони України було неправомірно призначено, а Одеським обласним військовим комісаріатом виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі меншому, передбаченому вищевказаним Порядком, тобто без врахування грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Одеського обласного військового комісаріату у судовому засіданні позов не визнав, заперечував проти його задоволення та вказав, що Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що сталися після 1 січня 2007 року, затверджений Постановою КМУ від 28.05.2008 р. № 499, не визначає, що є додатковими видами грошового забезпечення, в тому числі одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, тому при визначенні додаткових видів грошового забезпечення слід керуватись додатком 25 до постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 р., яким визначені додаткові витрати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України. Такі виплати як грошова допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не передбачені вищевказаним Порядком, у зв'язку з чим такі виплати неможливо вважати додатковими видами грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думки сторін, суд дійшов до висновку, що вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді заступника начальника факультету з виховної роботи факультету підготовки спеціалістів матеріально-технічного забезпечення Військової академії. Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) №280 від 29 квітня 2013 року позивача звільнено у запас за п. «б» (за станом здоров'я) відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії позивача визнано інвалідом третьої групи, яку встановлено внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії 10ААВ №561586 від 18 березня 2013 року.
Відповідно до наказу Одеського обласного військового комісара №276 від 23 грудня 2013 року ОСОБА_1 було перераховано кошти, отримані від Департаменту фінансів Міністерства оборони України для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ №499 від 28 травня 2008 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб».
З довідки Військової академії м. Одеси Міністерства оборони України № 6/76/95 від 06 червня 2014 року вбачається, що до складу грошового забезпечення, з якого обчислено розмір одноразової грошової допомоги позивачу, увійшли складові: посадовий оклад - 1 688,00 грн., оклад за військовим званням - 130, 00 грн., надбавка за вислугу років - 727, 20 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1 272, 00 грн., надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 168, 80 грн., премія - 1 519, 20 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода - 1 101, 16 грн. Всього - 6 606, 96 грн.
Позивач вважав визначений розмір грошового забезпечення невірним, оскільки при його обрахуванні відповідачем не було включено такі складові, як грошова допомога на оздоровлення в розмірі 5 505, 80 грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5 505, 80 грн.
Спір між сторонами виник щодо визначення складових та розміру грошового забезпечення, та обчислюється саме одноразової грошової допомоги.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та відносини у цій галузі врегульовано Законом України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону).
Відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення військовослужбовця, до яких належав позивач, як зазначено у частині другій, входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499 затверджений Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.
Згідно приписів абз. 7 пп. 2 п. 2 Порядку № 499 одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі 27-місячного грошового забезпечення - інвалідам IIІ групи.
У підпункті 4 п. 2 вказаного Порядку зазначено, що грошове забезпечення визначається: для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а для звільнених з військової служби - на день звільнення.
При цьому для відповідно до абзацу 5 підпункту 4 пункту 2 Порядку № 499 грошове забезпечення для здійснення такої виплати для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено перелік додаткових видів грошового забезпечення згідно з додатками 25 - 28, 33. Так, згідно із додатком 25 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, МВС, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів» встановлений перелік одноразових видів грошового забезпечення, а саме: одноразова допомога на початкове обзаведення, посадовий оклад і оклад за військовим званням; винагорода за тривалість безперервної військової служби, посадовий оклад і оклад за військовим званням; винагорода за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, відсотків мінімального посадового окладу командира взводу; винагорода за тралення і знешкодження мін, відсотків посадового окладу; винагорода за дозаправку літаків у повітрі, відсотків посадового окладу; винагорода за проведення випробувань і досліджень; одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
При цьому, враховуючи те, що перелік щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення затверджений окремим пунктом Постанови № 1294, слід зробити висновок, що термін «одноразовий додатковий вид грошового забезпечення» може застосовуватись саме до видів одноразового грошового забезпечення, які безпосередньо передбачені в зазначеному додатку.
Такі грошові виплати як «допомога на оздоровлення» та «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань», на відміну від додаткових видів грошового забезпечення, передбачені п. 5 Постанови № 1294 і, відповідно, не включені до переліку одноразових додаткових видів грошового забезпечення в розумінні п. 3 цієї постанови, що дає підстави розрізняти зазначені виплати.
Таким чином, враховуючи наведене, суд вважає, що неможливо врахувати такі грошові виплати, як «допомога на оздоровлення» та «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань» під час визначення суми одноразової грошової допомоги, що підлягає виплаті відповідно до Порядку № 499.
Згідно ст. 6 ч. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішив спір щодо його прав обов'язків цивільного характеру.
Таким чином, оцінюючи у сукупності пояснення сторін, представлені докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 49, 51, 70, 71, 160-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Ю.Б. Свячена