ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" січня 2015 р.Справа № 916/2774/14
Колегія суддів господарського суду Одеської області у складі: головуючого судді Шаратова Ю.А., суддів Никифорчука М.І. та Погребної К.Ф., розглянувши справу за позовом: Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" (68001, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Праці, 6, код ЄДРПОУ 38727770, код ЄДРПОУ філії 38728418)
до відповідача: Державного підприємства „Іллічівській морський торговельний порт" (68001, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Праці, 6, код ЄДРПОУ 01125672)
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватне підприємство „Контейнерний Термінал Іллічівськ" (68001, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Транспортна, 10)
Міністерство інфраструктури України (01135, м. Київ - 135, проспект Перемоги, 14)
про стягнення 10 628 092,19 грн.
Представники:
Від позивача - Скворцова О.В. (довіреність від 18.09.2014);
Від відповідача - Чернишова А.О. (довіреність від 25.12.2014 №59);
Від третьої особи - ПП „Контейнерний Термінал Іллічівськ" - Ногіна І.І. (довіреність від 26.12.2014 №2/Д-15); Погорєлов І.С. (довіреність від 26.12.2013 №1/Д-15);
Від третьої особи - Міністерства інфраструктури України - Кравцов О.А. (довіреність від 06.01.2015 №26/15/14-15).
Суть спору:
Державне підприємство „Адміністрація морських портів України" (далі - Позивач) в особі Іллічівської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Державного підприємства „Іллічівській морський торговельний порт" (далі - Відповідач) про стягнення суми доходів, одержаних з майна Позивача, безпідставно набутого Відповідачем, у розмірі 10 628 092,19 грн.
Ухвалою суду від 15.07.2014 порушено провадження у справі, призначено її розгляд на 04.08.2014, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство „Контейнерний Термінал Іллічівськ" та Міністерство інфраструктури України.
У судовому засіданні оголошувались перерви: 04.08.2014 до 22.08.2014, 22.08.2014 до 26.08.2014, 26.08.2014 до 28.08.2014, 28.08.2014 до 16.09.2014, 16.09.2014 до 23.09.2014, 23.09.2014 до 29.09.2014.
Ухвалою суду від 28.08.2014 продовжено строк розгляду спору до 29.09.2014.
Ухвалою суду від 29.09.2014 справу призначено до колегіального розгляду.
Ухвалою від 30.09.2014 справу прийнято до провадження колегією суддів господарського суду Одеської області у складі: головуючого суді Шаратова Ю.А., суддів Никифорчука М.І. і Зайцева Ю.О., та призначено її розгляд на 20.10.2014.
У судовому засіданні 20.10.2014 оголошено перерву до 17.11.2014.
Ухвалою від 19.11.2014 справу прийнято до провадження колегією суддів господарського суду Одеської області у складі: головуючого суді Шаратова Ю.А., суддів Никифорчука М.І. і Погребної К.Ф., та призначено її розгляд на 10.12.2014.
Ухвалою суду від 10.12.2014 розгляд справи відкладено до 23.12.2014.
У судовому засіданні 23.12.2014 оголошено перерву до 13.01.2015.
Представник Позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Позовні вимоги, із посиланням на частину третю статті 136 Господарського кодексу України, статті 1212, 1214 Цивільного кодексу України, обґрунтовані тим, що у Відповідача виник обов'язок із відшкодування доходів, одержаних з безпідставно набутого майна Позивача, за період з 13.06.2013 до 31.12.2013, у вигляді доходу за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, укладеного між ДП „Іллічівській морський торговельний порт" та ПП „Контейнерний Термінал Іллічівськ".
Позиція Позивача полягає в тому, що в наслідок реорганізації Відповідача на підставі наказу Міністерства інфраструктури України «Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 19.03.2013 № 163, і передачі майна за розподільчим балансом та Актом приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013, до ДП „Адміністрація морських портів України", як правонаступника ДП „Іллічівській морський торговельний порт", перейшли майнові права та обов'язки (право господарського відання) відносно частини майна, переданого Відповідачем у якості вкладу за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, укладеного з ПП „Контейнерний Термінал Іллічівськ". А відтак, на думку Позивача, Відповідач втратив майнові права (право господарського відання) на передані об'єкти.
При цьому, Позивач додатково зазначає, що згідно із пунктами 3.2, 4.2, 4.4 статуту Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, він створений шляхом виділу стратегічних об'єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та обов'язків стосовно них, і є правонаступником реорганізованих державних підприємств, зокрема й Відповідача, у частині майна, прав та обов'язків відповідно до розподільчих балансів (роздільних актів (балансів) та актів приймання передачі. Майно ДП "Адміністрація морських портів України" є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання, яке виникає з дати підписання актів приймання-передачі.
Отже, на думку Позивача, Відповідач без достатньої правової підстави зберіг майно ДП „Адміністрація морських портів України", використовує його у якості внеску за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, та одержує від цього дохід. Сума доходу, отриманого Відповідачем від майна ДП "Адміністрація морських портів України", розраховується Позивачем як частка у розмірі 32,49% від суми щорічного мінімального гарантованого чистого прибутку, отриманого ДП „Іллічівській морський торговельний порт" відповідно до умов пункту 8.7 Договору про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, який припадає на період з 13.06.2013 до 31.12.2013.
Заперечуючи проти доводів Відповідача про відсутність у періоді з 13.06.2013 до 31.12.2013 державної реєстрації права господарського відання ДП "Адміністрація морських портів України" на майно, право користування яким передано як внесок до спільної діяльності, Позивач зазначає, що ця обставина не може бути підставою для відмови у позові, оскільки в наслідок реорганізації саме ДП „Іллічівській морський торговельний порт" втратило право господарського відання на частину майна, що використовується у спільній діяльності. А відтак, Відповідач в розумінні статті 1214 Цивільного кодексу України є особою, яка без належної правової підстави зберегла (використовує) чуже майно. Також Позивач вказує на те, що він набув речове право на майно на підставі рішення уповноваженого органу управління державним майном, факт виникнення (переходу) права господарського відання на майно, яке перейшло до ДП "Адміністрація морських портів України" за результатами реорганізації Відповідача підтверджується частиною третьою статті 23 Закону України «Про морські порти України» та відповідними правовстановлюючими документами, а саме: наказом Міністерства інфраструктури України «Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 19.03.2013 № 163, а також Актом приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 № 482/19, затвердженим Міністерством інфраструктури України. Окрім того, з 13.06.2013, моменту передання об'єктів від ДП „Іллічівській морський торговельний порт" до ДП "Адміністрація морських портів України", це майно знаходиться на обліку у Позивача, який фактично реалізує відповідні повноваження особи, у якої державне майно знаходиться в господарському віданні, в той час як з боку Відповідача виконання функцій балансоутримувача не здійснюється.
Позивачем також, на підставі статті 35 Господарського процесуального кодексу України, вказується на преюдиційне значення постанови Одеського апеляційного господарського суду від 18.09.2014 у справі № 916/1224/14, якою встановлено, що 13.06.2013 за актом приймання-передачі до ДП "Адміністрація морських портів України" були передані основні засоби ДП „Іллічівській морський торговельний порт" згідно з розподільчим балансом станом на 13.06.2013. Відповідно до приписів частини другої статті 74 Господарського кодексу України та пункту 4.2 Статуту ДП "Адміністрація морських портів України", майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання. В будь-якому разі усе майно, що знаходиться в розпорядженні ДП "Адміністрація морських портів України", належить до державного майна, а згідно із частиною першою статті 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом). Оскільки, ДП "Адміністрація морських портів України" здійснює право володіння, користування та розпорядження закріпленим за нею майном, вона володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право відповідно до частин першої, другої статті 319 Цивільного кодексу України вчиняти щодо цього майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Представник Відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити в його задоволенні у повному обсязі.
Відповідач вказує на те, що в розумінні статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» майно, передане Державним підприємством „Іллічівській морський торговельний порт" в якості вкладу за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, та частина якого перейшла на баланс ДП "Адміністрація морських портів України" після реорганізації підприємств морського транспорту, є нерухомим, оскільки є об'єктами, що розташовані на земельних ділянках, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення. Відповідно до частин першої, четвертої статті 182, частини четвертої статті 334 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону. Частиною другою статті 144 Господарського кодексу України передбачено, що право на майно, що підлягає державній реєстрації, виникає з дня реєстрації цього майна або відповідних прав на нього, якщо інше не встановлено законом. Згідно із частиною першою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема й право господарського відання. А відтак, на думку Відповідача, до моменту державної реєстрації права господарського відання на нерухоме майно за Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", тобто до 25.03.2014, були відсутні правові підстави для повернення доходів, які отримали або могли отримати сторони Договору про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О за період з 13.06.2013 до 31.12.2013.
Також Відповідач вказує на те, що Акт приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 № 482/19 не містить усіх електромереж та обладнання, яке було вкладом ДП „Іллічівській морський торговельний порт" за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, та перейшло на баланс Іллічівської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України", а з огляду на це, стверджує, що при складанні цього акту комісією розмежовувались електромережі та обладнання, що переходять на баланс Позивача, та які залишаються на праві господарського відання у Відповідача. Позивач, на думку Відповідача, цих обставин не врахував, та при розрахунку ціни позову використав загальну оцінку всіх електромереж, які були вкладом ДП „Іллічівській морський торговельний порт" у спільну діяльність. А відтак, Відповідач вважає, що Позивачем не доведено, яка саме частка майна, що використовується у спільній діяльності, перейшла йому за розподільчим балансом та актом приймання-передачі.
Крім того, Відповідач зазначає, що ДП "Адміністрація морських портів України" не є стороною (учасником) Договору про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, а стаття 1139 Цивільного кодексу України передбачає розподіл прибутку виключно між учасниками договору простого товариства та в результаті їх спільної діяльності.
Представник третьої особи - Міністерства інфраструктури України Кравцов О.А. у судовому засіданні та в письмових поясненнях від 01.08.2014 просив задовольнити позов у повному обсязі (т. I а.с. 158-161,т. V а.с. 245-247).
Представник третьої особи - Міністерства інфраструктури України Тимофієнко О.О. в уточнених письмових поясненнях від 23.12.2014 просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав відсутності державної реєстрації права господарського відання на нерухоме майно за Позивачем у період з 13.06.2013 до 31.12.2013, а також через те, що ДП "Адміністрація морських портів України" не є стороною (учасником) Договору про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, а стаття 1139 Цивільного кодексу України передбачає розподіл прибутку виключно між учасниками договору простого товариства та в результаті їх спільної діяльності (т. V а.с. 225-227).
13.01.2015 на адресу суду надійшла заява представника Міністерства інфраструктури України Кошель І.В., якою повідомлено про скасування міністерством довіреностей, виданих Тимофієнко О.О. від 14.03.2014 № 2569/15/14-14 та від 28.11.2014 № 7159/15/14-14, у зв'язку із чим, третя особа просить не приймати уточнені письмові пояснення від 23.12.2014, які були раніше надані Тимофієнко О.О. (т. V а.с. 238).
Третя особа - Приватне підприємство „Контейнерний Термінал Іллічівськ" заперечує проти належності вказаних Позивачем підстав позову, а саме стягнення суми доходів, одержаних з безпідставно набутого майна на підставі статей 1212, 1214 Цивільного кодексу України. При цьому, третя особа, із посиланням на статті 109, 512 Цивільного кодексу України, частину четверту статті 59 Господарського кодексу України, вказує на те, що, у даному випадку, в наслідок реорганізації ДП „Іллічівській морський торговельний порт" шляхом виділу, новостворене ДП "Адміністрація морських портів України" є правонаступником Відповідача за правами та обов'язками, що випливають з Договору про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, зокрема, й за правом на одержання доходів, в частині, яка відповідає частці майна, переданого Позивачу в ході реорганізації.
ПП „Контейнерний Термінал Іллічівськ" також зазначає, що за відсутності доказів обсягу прав і обов'язків, які перейшли від Відповідача до Позивача за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О, а також за наявності спору між ними з цього питання, як боржник, керуючись частиною другою статті 517 Цивільного кодексу України, виконало свої зобов'язання на користь ДП „Іллічівській морський торговельний порт".
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши представників Позивача, Відповідача та третіх осіб, суд
в с т а н о в и в:
22.06.2005 між Державним підприємством „Іллічівській морський торговельний порт" та Приватним підприємством «Укртрансконтейнер», правонаступником якого є ПП „Контейнерний Термінал Іллічівськ", укладено Договір про спільну діяльність в Іллічівському морському торговельному порту (договір простого товариства) № 435-О (далі - Договір від 22.06.2005) /т. I а.с. 15-28, 41-48/.
Відповідно до пунктів 2.1, 3.1, 11.1 Договору від 22.06.2005 його сторони, ДП „Іллічівській морський торговельний порт" та ПП «Укртрансконтейнер», зобов'язались об'єднати свої вклади і без створення юридичної особи спільно діяти з метою отримання прибутку шляхом: виконання комплексу заходів, направлених на організацію, забезпечення та розвиток вантажної та матеріально-технічної бази контейнерного терміналу Іллічівського морського торговельного порту в межах території згідно Додатку № 4, з поступовим збільшенням проектної потужності та розширенням площ контейнерного терміналу; обробки контейнерних вантажопотоків в порту з використанням виробничого обладнання та інших об'єктів контейнерного терміналу; створення усіх необхідних умов для зберігання існуючих та залучення додаткових контейнерних вантажопотоків, а також для обробки вказаних вантажопотоків у відповідності до міжнародних стандартів такого сервісу, із дотриманням встановлених норм охорони праці, екологічних, санітарних та інших нормативів. На весь час строку дії договору ведення спільних справ учасників покладається на ПП «Укртрансконтейнер» і здійснюється ним як уповноваженою учасниками особою відповідно положень договору та чинного законодавства України. Договір набирає чинності з дати його підписання та діє з 22.06.2005 до 31.12.2035.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 Договору від 22.06.2005 обумовлено, що для досягнення його мети сторони об'єднують вклади, опис, грошова оцінка, а також строк і порядок внесення яких наведені у Додатку №1 (вклад порту) та Додатку №2 (вклад ПП «Укртрансконтейнер»), які є його невід'ємною частиною. Грошова оцінка вкладу ДП „Іллічівській морський торговельний порт" здійснена на підставі проведеної незалежної експертної оцінки в установленому законом порядку. Копія звіту про оцінку вкладу порту є невід'ємною частиною Додатку № 1. Грошова оцінка вкладу ПП «Укртрансконтейнер» здійснена за згодою сторін, виходячи з розміру належних для внесення у спільну діяльність грошових коштів, а також вартості основних фондів, визначеної за правилами бухгалтерського обліку Додаток № 2. Рухоме та нерухоме майно, що вноситься сторонами у якості вкладів для здійснення спільної діяльності, передається виключно у тимчасове володіння та користування учасників, тобто має статус загального майна протягом строку дії договору, але спільною частковою власністю сторін не становиться. Для здійснення спільної діяльності Приватному підприємству «Укртрансконтейнер», як стороні, уповноваженій на ведення спільних справ, на строк дії договору, ДП „Іллічівській морський торговельний порт" передає у тимчасове володіння та користування (без права розпорядження) майно, перелік якого наведений у Додатку № 1 (вклад порту), що оформлюється актом приймання-передачі, якій підписується повноважними представниками обох сторін. Передача портом майна в якості вкладу за цим договором не змінює правового статусу цього майна, яке є державною власністю та закріплено за портом на праві господарського відання.
Згідно із пунктами 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5 Договору від 22.06.2005 прибуток від спільної діяльності сторін визначається в порядку, передбаченому чинним законодавством України, та виникає після відшкодування з виручки, отриманої за звітний період, витрат здійснених учасниками. Розподіл прибутку від спільної діяльності між сторонами здійснюється після сплати податку на прибуток у відповідності зі Звітом про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, або іншим документом, прийнятим податковим органом. ПП «Укртрансконтейнер» визначає результати спільної діяльності за звітний квартал. Загальний прибуток розподіляється між ними пропорційно вартості їх вкладів. Для визначення процентного співвідношення за базис приймається вартість вкладів сторін, що оцінена на момент підписання договору, та зафіксована у Додатках № 1 і № 2. При цьому, процентне співвідношення розподілу прибутку визначається на підставі вартості вкладів сторін, які фактично внесені станом на п'ятнадцяте число другого місяця звітного кварталу. Прибуток перераховується ДП „Іллічівській морський торговельний порт" у вигляді щомісячних авансових платежів не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним, виходячи з фактичної щомісячної суми прибутку, отриманого за результатами спільної діяльності. Остаточні взаєморозрахунки здійснюються сторонами за результатами спільної діяльності за квартал, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, виходячи з фактично отриманого щоквартального прибутку. Частки сторін у розподілі прибутку у кожному звітному кварталі підлягають корегуванню сторонами з урахуванням зміни розміру фактично внесеного вкладу ПП «Укртрансконтейнер».
На виконання пунктів 5.1, 5.4 Договору від 22.06.2005 його сторонами було складено Акт приймання-передачі майна від 01.08.2005, згідно із яким Державним підприємством „Іллічівській морський торговельний порт" передано, а Приватним підприємством «Укртрансконтейнер» прийнято вклад порту у спільну діяльність. Грошова оцінка вкладу порту становить загальну суму у розмірі еквівалентом 17 613 000,00 доларів США, що за курсом НБУ на день оцінки складало 93 348 900,00 грн. /т. I а.с. 49 -54/.
10.04.2006 між Державним підприємством „Іллічівській морський торговельний порт" та Приватним підприємством «Укртрансконтейнер», правонаступником якого є ПП „Контейнерний Термінал Іллічівськ", укладено Додаткову угоду до Договору від 22.06.2005 /т. I а.с. 29 - 33/. У цій додатковій угоді сторони, зокрема, виклали у новій редакції Додаток № 2 «Вклад підприємства у спільну діяльність» до Договору від 22.06.2005, та визначили, що грошова оцінка вкладу ПП «Укртрансконтейнер» становить 51 048 000,00 доларів США. Фактична вартість цього вкладу (відповідної частини вкладу) визначається за підсумками кожного звітного кварталу протягом всього періоду інвестування на підставі графіку та підтверджуючих документів. Також, у Додатковій угоді від 10.04.2006 викладено у новій редакції пункт 8.7 Договору від 22.06.2005, в якому сторонами встановлено розмір щорічного мінімального гарантованого прибутку порту в межах першого етапу спільного розвитку контейнерного терміналу: за результатами 2006 календарного року - 33 560 000,00 грн.; за результатами 2007 календарного року - 37 600 000,00 грн. В подальшому розмір щорічного мінімального гарантованого прибутку порту визначається шляхом корегування суми за 2007 рік на індекс споживчих цін (інфляції), який буде встановлений Держкомстатом України.
Судом встановлено, що на виконання умов пункту 8.7 Договору від 22.06.2005, у редакції Додаткової угоди від 10.04.2006, Приватним підприємством „Контейнерний Термінал Іллічівськ" сплачено Державному підприємству „Іллічівській морський торговельний порт" мінімальний гарантований прибуток за 2013 рік у розмірі 59 108 113,20 грн., а саме:
1 300 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 22.02.2013 № 635 (т. I а.с. 84);
1 600 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 22.03.2013 № 968 (т. I а.с. 85);
1 800 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 25.04.2013 № 1400 (т. I а.с. 86);
1 800 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 24.05.2013 № 1693 (т. I а.с. 87);
11 393 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 20.06.2013 № 2056 (т. I а.с. 88);
6 000 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 02.08.2013 № 2436 (т. I а.с. 89);
2 000 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 06.08.2013 № 2440 (т. I а.с. 90);
2 000 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 06.09.2013 № 2775 (т. I а.с. 91);
1 600 000,00 грн. - за платіжним дорученням від 30.09.2013 № 3063 (т. I а.с. 92);
2 552 089,00 грн. - за платіжним дорученням від 04.11.2013 № 3398 (т. I а.с. 93);
2 105 135,00 грн. - за платіжним дорученням від 22.11.2013 № 3649 (т. I а.с. 94);
2 152 373,00 грн. - за платіжним дорученням від 25.12.2013 № 4007 (т. I а.с. 95);
2 847 420,00 грн. - за платіжним дорученням від 17.01.2014 № 127 (т. I а.с. 96);
19 958 096,20 грн. - за платіжним дорученням від 30.01.2014 № 39 (т. I а.с. 97).
Перерахування вказаних сум Відповідачу також додатково підтверджується листом Приватного підприємства „Контейнерний Термінал Іллічівськ" від 28.02.2014 № 213-01/АП-14 (т. I а.с. 83).
Пунктом 6 розділу VI «Прикінцеві положення» Закону України «Про морські порти України» від 17.05.2012 № 4709-VI Кабінету Міністрів України було доручено протягом 10 місяців з дня опублікування цього Закону привести у відповідність із ним організаційно-правову модель функціонування морських портів, у зв'язку з чим, зокрема, забезпечити проведення інвентаризації майна державних підприємств - морських портів, визначити в кожному державному підприємстві - морському порту пооб'єктні переліки стратегічних об'єктів портової інфраструктури та єдині майнові комплекси, що можуть бути виділені в окремі підприємства і здійснювати повноцінну господарську діяльність, вжити інших заходів для підготовки до реорганізації державних підприємств - морських портів, а також забезпечити проведення реорганізації державних підприємств - морських портів.
Відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про погодження пропозиції щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту» від 04.03.2013 № 133-р погоджено пропозицію Міністерства інфраструктури щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту за переліком згідно з додатком, зокрема й Відповідача, шляхом виділу стратегічних об'єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та обов'язків стосовно них відповідно до розподільних балансів, а також утворення внаслідок виділу державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та віднесення його до сфери управління Міністерства інфраструктури.
На виконання вказаного розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 № 133-р, Міністерством інфраструктури України видано наказ «Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 19.03.2013 № 163, згідно із пунктами 1, 3, 7 якого, прийнято рішення про реорганізацію державних підприємств морського транспорту за переліком згідно з додатком 1, зокрема й Відповідача, шляхом виділу стратегічних об'єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та обов'язків стосовно них відповідно до розподільчих балансів, та про утворення внаслідок виділу державного підприємства "Адміністрація морських портів України". Установлено, що Адміністрація морських портів України є правонаступником державних підприємств морського транспорту, зазначених у пункті 1 цього наказу, у частині майна, прав та обов'язків відповідно до розподільчих балансів. Зобов'язано після проведення державної реєстрації Адміністрації морських портів України голів Комісій передати, а голові Адміністрації морських портів України прийняти на баланс майно, права та обов'язки державних підприємств морського транспорту, що реорганізуються, згідно із затвердженими Міністерством розподільчими балансами та актами приймання-передачі.
13.06.2013 на виконання наказу Міністерства інфраструктури України «Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 19.03.2013 № 163, комісією з реорганізації Відповідача складено Розподільчий баланс ДП „Іллічівській морський торговельний порт" та ДП "Адміністрація морських портів України" (т. III а.с. 2-5). Також, Комісією з реорганізації ДП „Іллічівській морський торговельний порт" та ДП "Адміністрація морських портів України" складено Акт приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 № 482/19 (т. III а.с. 6-250, т. IV, т. V а.с. 1-76). Вказані розподільчий баланс і Акт приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань затверджені Міністерством інфраструктури України.
Судом встановлено, що 25.03.2014 Позивачем зареєстровано своє право господарського відання на об'єкти нерухомого майна, які були передані Відповідачем в якості вкладу за Договором від 22.06.2005, а саме:
причали № 3, 4, загальною площею 8800 кв.м. - Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 23.04.2014 № 20814519, номер запису про інше речове право 5435805 (т. II а.с. 5-6);
причал № 5, загальною площею 3410 кв.м. - Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 11.04.2014 № 20391978, номер запису про інше речове право 5324669 (т. II а.с. 10-11);
причали № 6, загальною площею 3958 кв.м. - Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 24.04.2014 № 20897497, номер запису про інше речове право 5457151 (т. II а.с. 15-16).
Згідно із частинами першою, другою статті 109 Цивільного кодексу України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.
Частиною четвертою статті 59 Господарського кодексу України, у редакції, яка діяла на момент складання Розподільчого балансу ДП „Іллічівській морський торговельний порт" та ДП "Адміністрація морських портів України" станом на 13.06.2013 і Акту приймання - передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 № 482/19, було встановлено, що у разі поділу суб'єкта господарювання усі його майнові права і обов'язки переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках до кожного з нових суб'єктів господарювання, що утворені внаслідок цього поділу. У разі виділу одного або кількох нових суб'єктів господарювання до кожного з них переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права і обов'язки реорганізованого суб'єкта.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 512, статті 514 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Главою 77 «Спільна діяльність» Цивільного кодексу України, що встановлює положення про спільну діяльність та просте товариство, не врегульовано відносини з правонаступництва щодо частки (вкладу) учасника у спільному майні.
Забороняється відмова у розгляді справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини (частина сьома статті 4 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною першою статті 8 Цивільного кодексу України передбачено, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
Суд вважає за можливе застосувати до відносин між Позивачем, Відповідачем та ПП „Контейнерний Термінал Іллічівськ" аналогію закону, а саме, норми частини п'ятої статті 147 Цивільного кодексу України, відповідно до якої, частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Отже, з огляду на те, що умовами Договору від 22.06.2005 не встановлено обов'язкової згоди інших учасників простого товариства на перехід до правонаступника частки (вкладу) учасника у спільному майні, до Позивача, в наслідок реорганізації Відповідача шляхом виділу, перейшла частка ДП „Іллічівській морський торговельний порт" у спільному майні сторін, та відповідні права та обов'язки учасника, в частині, яка відповідає частці майна, переданого ДП "Адміністрація морських портів України" за розподільчим балансом станом на 13.06.2013 і Актом приймання - передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 № 482/19. А відтак, не відповідає дійсності твердження Відповідача про те, що ДП "Адміністрація морських портів України" не є стороною (учасником) Договору про спільну діяльність від 22.06.2005 № 435-О.
Відповідно до частини першої статті 1212, частини першої статті 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Суд не приймає довід Позивача про те, що, Відповідач без достатньої правової підстави зберіг його майно, передане за розподільчим балансом станом на 13.06.2013 і Актом приймання - передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 № 482/19. У даному випадку, з огляду на те, що вказане майно передано до спільного майна за Договором від 22.06.2005, де ДП "Адміністрація морських портів України", як учаснику, належить частка у спільному майні простого товариства, відсутнє набуття або збереження майна за рахунок Позивача, оскільки відсутня й втрата ним цього майна. Отже, сума мінімального гарантованого прибутку за 2013 рік, що припадає на частку Позивача у спільному майні простого товариства, перерахована Відповідачу Приватним підприємством „Контейнерний Термінал Іллічівськ" за відсутності у нього доказів переходу до нового кредитора прав у зобов'язанні, не є доходом з майна збереженого без достатньої правової підстави, що унеможливлює застосування до спірних відносин норм частини першої статті 1214 Цивільного кодексу України. А відтак, Позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права.
На підставі викладеного, суд вважає такими, що не обґрунтовані і не підлягають задоволенню у повному обсязі позовні вимоги про стягнення суми доходів, одержаних з майна Позивача, безпідставно набутого Відповідачем, у розмірі 10 628 092,19 грн.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при відмові в позові покладаються на Позивача.
Повне рішення складено відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України та підписано 14 січня 2015 р.
Керуючись частиною першою статті 8, частинами першою, другою статті 109, частиною п'ятою статті 147, пунктом 2 частини першої статті 512, статтею 514, частиною другою статті 517, Главою 77 «Спільна діяльність», частинами першою статті 1212, частиною першою статті 1214 Цивільного кодексу України, частиною четвертою статті 59 Господарського кодексу України, статтями 1, 4, 33, 34, 35, 49, 82, 84-85, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Головуючий Ю.А. Шаратов
Суддя М.І. Никифорчук
Суддя К.Ф. Погребна