Постанова № 42274198, 30.12.2014, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
30.12.2014
Номер справи
263/12400/14-а
Номер документу
42274198
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 263/12400/14-а

Провадження № 2-а/263/1748/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2014 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі судді Степанової С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача по проведенню індексації його пенсії з 21.05.2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових коштів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, без врахування за базовий місяць липня 2009 року та індексу споживчих цін за період з серпня 2009 року, та зобов'язання відповідача провести відповідний перерахунок. В позовній заяві зазначив, що він перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З отриманої 15.10.2014 року відповіді від УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя позивачу стало відомо про суттєві порушення відповідача при проведенні індексації його пенсії в період з липня 2009 року, а саме з липня 2009 року відповідач не обґрунтовано визначив базовий місяць, що призвело до зменшення розміру індексації його пенсії. Так, в період з серпня 2009 року базовим місяцем для обчислення споживчих цін є липень 2009 року, з урахуванням якого відповідач повинен був провести перерахунок індексації пенсії. Просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його зробити відповідний перерахунок індексації його пенсії з урахуванням базового місяця липня 2009 року та індексу споживчих цін за період з серпня 2009 року.

Ухвалою суду від 30.12.2014 року позовні вимоги позивача до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 21.05.2014 року по 23.05.2014 року були залишені без розгляду, тому суд розглядає вимоги позивача за період з 24.05.2014 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, в позовній заяві міститься його клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, судом належним чином повідомлявся про місце та час розгляду справи, причини неявки суду не повідомив, однак надав суду письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав. У своїх запереченнях зазначив, що згідно п. 9 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, в першу чергу індексується сума оплати праці, після якої, на підставі довідки підприємства, здійснюється індексація пенсії. Так, з 04.07.1979 року по 20.02.2012 року позивач перебував на обліку як працюючий пенсіонер, та за цей період повинна була здійснюватись індексація саме заробітної плати. Щодо вимог про проведення індексації після звільнення з роботи, за період з 21.02.2012 року, позивачу було здійснено перерахунок індексації його пенсії. Так, відповідно до п. 5 зазначеного Порядку, місяць, в якому відбулось підвищення пенсії, вважається базовим при обчисленні грошових доходів населення, у зв'язку із чим, при проведенні перерахунків пенсій у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму громадян, позивачу було проведено індексацію пенсії з відповідною виплатою у лютому, квітні, травні, липні, жовтні 2012 року, січні та грудні 2013 року. Та за період з 01.01.2014 року, оскільки зміна прожиткового мінімуму не здійснювалась, базовий місяць індексації залишився незмінним, із застосуванням базового місяця грудня 2013 року, на підставі чого, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно ч. 4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про місце та час розгляду справи, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неявки розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Згідно з ч. 6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з тим, що обидві сторони не з'явилися у судове засідання, від позивача є клопотання про розгляд справи у його відсутності, представник відповідача надав заперечення проти позову, в яких висловив свою думку стосовно позовних вимог, суд розглянув справу у відсутності сторін в письмовому провадження , на підставі наявних по справі доказів.

Суд, дослідивши наявні письмові докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, та працював до 20.02.2012 року, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.23-26).

Листом від 15.10.2014 року № 30119/05, відповідач повідомив, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Також, відповідно до п. 9 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Крім цього, сума індексації обчислюється шляхом множення прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, за відповідний місяць, на коефіцієнт індексації базового місця (а.с.10).

Згідно довідки до листа від 15.10.2014 року № 30119/05, при проведенні перерахунку пенсії використовувались наступні показники базових місяців споживчих цін: квітень, травень, липень, жовтень, грудень 2012 року, січень та грудень 2013 року, та з січня 2014 року базовим місяцем індексації залишився грудень 2013 року, оскільки зміна прожиткового мінімуму не здійснювалась (а.с.11-12).

Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

Згідно ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно абз. 2 п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (в редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Згідно з абзацом 7 п. 3 цього Порядку до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму; тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державна соціальна допомога на догляд; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами).

Відповідно до п. 9 Положення працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії. У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.

Суд вважає, що відмова Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області в проведенні позивачу індексації його пенсії у відповідності з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць липень 2009 року та індексу споживчих цін за період з серпня 2009 року, є правомірними, оскільки позивач працював по 20.02.2012 року, а отже працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про правомірність дій Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя, у зв'язку з чим відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог.

На підставі ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, керуючись ст.ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 122, 128, 143, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя С.В. Степанова