Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
13 січня 2015 р. Справа № 820/18346/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Нуруллаєва І.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд-Підряд" про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Вишгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд-Підряд", в якому просить суд стягнути кошти з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд-Підряд" (код ЄДРПОУ 32878470, місцезнаходження:61075, Харківська область, м.Харків, вул. Сімнадцятого Партз'їзду, 38-а) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом у сумі 9 703 325,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскільки за станом на час звернення до суду у Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд-Підряд" мається податковий борг у загальному розмірі 9 703 725,85 грн., У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, Вишгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області направлено відповідачу податкову вимогу. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених законодавством України.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав заяву, де просив розглянути справу за його відсутністю.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився. Копія ухвали про відкриття провадження разом з судовою повісткою була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, вказаною в ЄДР. До суду повернувся конверт з відміткою “із закінченням терміну зберігання ”.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.
Суд вважає, що сторони є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідач в установленому порядку зареєстрований як суб'єкт господарювання, та перебуває за не основним місцем обліку в Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області.
Відповідно до п.п.16.1.3. п.16.1. ст.16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно ст. 54.1 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до/або на день подання митної декларації.
Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
Платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році без подання податкової декларації за звітні (податкові) періоди (календарний квартал, півріччя та дев'ять місяців) та не сплачують авансового внеску.
Платники податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 мільйонів гривень, та неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітного (податкового) року включно.
Форма розрахунку, передбачена у цьому пункті, затверджується у порядку, встановленому цим Кодексом.
Податкова декларація та розрахунок щомісячних авансових внесків за базовий звітний (податковий) рік подаються протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Судом встановлено, що ТОВ "Інжбуд-Підряд" було подано до податкового органу декларацію з податку на прибуток підприємства №9091065919 від 03.03.2014 року (травень-вересень 2014 року), якою відповідач самостійно визначив суму податкового зобов’язання по авансовим платежам з податку на прибуток підприємства у розмірі 98 650, 00 грн.
Загальна сума заборгованості ТОВ "Інжбуд-Підряд" по авансовим платежам з податку на прибуток приватних підприємств, з урахуванням часткової сплати заборгованості у сумі 600,35 грн. становить 89 049,65
При вирішенні справи суд бере до уваги, що як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідач в силу ч.1 ст.67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Водночас з цим, відповідач зобов'язаний дотримуватись також і приписів ч.1 ст.68 Конституції України, де вказано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Пунктом 30 статті 2 Бюджетного Кодексу України податкові органи визначені як органи стягнення, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Положеннями п.11 ст.56 Кодексу встановлено, що не підлягає оскарженню податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків.
У лютому 2013р. працівниками Вишгородської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ Інжбуд-Підряд" з питання дотримання вимог податкового законодавства з 01.10.2009р. по 30.09.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009р. по 30.09.2012р.
Відповідно до вимог пп. 7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України від 03.04.97 №168/97- ВР «Про податок на додану вартість» із змінами і доповненнями, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8 і цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно пп. 7.4.4 п.7.4 ст. 7 Закону України від 03.04.97 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами і доповненнями, що якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Згідно пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 України від 03.04.97 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами і доповненнями, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту.
Згідно пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 України від 03.04.97 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами і доповненнями, сума податку, що підлягає сплаті перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
Пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2756-VI із змінами та доповненнями, встановлено, що Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі тримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.»
Відповідно до п. 200.1 п. 200.2 п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2756-VI із змінами та доповненнями: « 200.1. Сума податку, їло підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового обов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
В результаті порушення п.п. 7.2.6 п.7.2., п.п. 7.4.1 п.7.4 та п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97-ВР, та п. 198.1 ст. 198, п. 200.1, ст. 200 Податкового кодексу України, ТОВ "Інжбуд - Підряд" занижено податок на додану вартість на загальну суму 651 582,00 грн., а саме: 2009р.- 109390 грн. (листопад - 109390 грн.); 2010р.-176120 грн. (листопад - 176120 грн.); 2011р.- 67000,0 грн. (грудень - 67000,00); 2012р. - 299072,0 грн. (січень - 299072,0) та податку на прибуток 2 525 819,6 грн.
На підставі акту перевірки від 14.02.2013р. №239/22-00/32878470 (а.с.20-85) заступником начальника Вишгородської ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 05.03.2013р. №0000352205 яким ТОВ "Інжбуд-Підряд" визначено зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 542 192,00 грн. за основним платежем, та 271 096,00 грн. за штрафними санкціями та податкове повідомлення рішення від 22.05.2013 року №00001672205, яким ТОВ "Інжбуд-Підряд" визначено зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 821 151,00 грн. за основним платежем, та 186 026,00 грн. за штрафними санкціями.
Податкові повідомлення-рішення отримані представниками ТОВ "Інжбуд-Підряд" 27.05.2013р., про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. (а.с. 86-87)
В квітні 2013 року працівниками Вишгородської ОДПІ ГК Міндоходів у Київській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ Інжбуд-Підряд" з питань перевірки дотримання вимог податкового законодавства при здійснені фінансово-господарських операцій з ТОВ "Компанія Мармур ЛТД" за період з 01.03.2012р. по 31.07.2012р., ТОВ "Фірма Асіа" за період з 01.01.2013р. по 30.01.2013р.
Пункту 198.6, яким передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не стверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 200.1 п. 200.2 п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України 200.1. сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
В порушення п. 198.1, 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, ТОВ "Інжбуд-Підряд" завищено суму податкового кредиту, яка включена до складу податкової декларації з податку на додану вартість на загальну суму ПДВ 2 593 803,00 грн., в тому числі за березень 2012р. -61 864,00 грн., квітень 2012р. - 10 830 грн., травень 2012р. - 145 120,00 грн., червень 2012р. - 723 776,00 грн., липень 2012р. - 1 445 833,00 грн., січень 2013р. -206 380,00 грн.
В порушення п. 138.1, п. 138.2 ст.138, пп. 139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового Кодексу встановлено заниження податку на прибуток що підлягає сплаті на загальну суму 2 675 501,00 –грн.., а саме 2012 рік - 2 675 501,00 (І кв. 2012р. - 167 580,00 грн., II кв. 2012р. - 157 376,00 грн., ІІ-ІІІ кв. 2012р. - 2 675 501,00 грн.).
На підставі акту перевірки від 08.04.2013р. №307/22-00/32878470 (а.с.88-113), заступником начальника Вишгородської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.05.2013р. №0001992205, яким ТОВ "Інжбуд-Підряд" визначено зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 2 593 803,00 грн. за основним платежем та 1 296 902,00 грн. за штрафними санкціями, та податкове повідомлення-рішення від 08.05.2013р. №0002002205, яким ТОВ "Інжбуд-Підряд" визначено зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 2 675 501,00 грн. за основним платежем та 1 337 751,00 грн. за штрафними санкціями.
Не погоджуючись із винесеними податковими повідомлення-рішеннями від 08.05.2013р. №0001992205 та №0002002205, ТОВ "Інжбуд-Підряд" було подано адміністративний позов до Київського окружного адміністративного суду про скасування податкових повідомлень-рішень. Постановою Київського окружного адміністративного суду по справі 810/4779/13-а від 19.12.2013р. адміністративний позов ТОВ "Інжбуд-Підряд" задоволено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2014р. по справі №810/4779/13-а, постанову Київського окружного адміністративного від 08.05.2013р. скасовано та прийнято нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Також не погоджуючись із винесеним податковим повідомлення-рішеннями від 22.05.2013р. №0001672205 та №0000352205 ТОВ "Інжбуд-Підряд" було подано адміністративний позов до Київського окружного адміністративного суду про скасування податкових повідомлень-рішень. Постановою Київського окружного і адміністративного суду від 12.11.2013р. по справі № 810/5988/13-а адміністративний позов ТОВ "Інжбуд-Підряд" задоволено частково.
Проте, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. справа №810/5988/13-а, постанову Київського окружного адміністративного суду від 12.11.2013р. 810/5988/13-а скасовано та прийнято нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
У зв’язку із несплатою узгодженої суми податкового зобов’язання у встановлені строки, податковим органом в порядку ст..59 ПК України, відповідачу було направлено податкову вимогу форми «Ю» №863-25 від 02.06.2014 року.
Відповідно до п. 59.1. ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Доказів оскарження зазначеної вимоги відповідачем до суду не надано.
Станом на день розгляду справи загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом, складає 9 703 725 грн. 85 коп.
Наявність спірної суми заборгованості підтверджується також наявною в матеріалах справи роздруківкою картки особового рахунку, яка за правилами ст.70 КАС України та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (затверджено наказом ДПА України від 18.07.2005р. №276, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за №843/11123) є належним та допустимим доказом невиконаного податкового обов’язку з боку відповідача.
Відповідачам на підставі вимог ч. 1 ст. 71 КАС України не було надано доказів відсутності суми заборгованості.
Таким чином, суд дійшов висновку, що податковим органом було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, однак вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порушень з боку суб'єкта владних повноважень приписів ст.ст.129-132 Податкового кодексу України при обчисленні заявленої до стягнення суми пені судом в ході розгляду справи не виявлено. Докази виконання платником податків обов’язку по оплаті сум пені з урахуванням положень ст.132 Податкового кодексу України в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення суми заборгованості у загальному розмірі 9 703 725 грн. 85 коп. яка виникла внаслідок несплати у встановлений строк суми узгодженого податкового зобов’язання.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160– 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд-Підряд" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд-Підряд" (код ЄДРПОУ 32878470, місцезнаходження:61075, Харківська область, м. Харків, вул. Сімнадцятого Партз'їзду, 38-а) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом у сумі 9 703 325,85 грн. ( дев’ять мільйонів сімсот три тисячі триста двадцять п’ять гривень 85 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Нуруллаєв І.С.