Постанова № 42271213, 24.12.2014, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
24.12.2014
Номер справи
645/12886/13-а
Номер документу
42271213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/12886/13-а

Провадження № 2-а/645/22/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2014 року Фрунзенський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого - судді Шевченко Г.С.,

при секретарі судових засідань - Рало Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Харківської міської ради, треті особи: Публічне акціонерне товариство "Фідобанк", Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Прогрес", про визнання незаконним та скасування рішення,

встановив:

ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради №706 від 06.11.2013 р. "Про поновлення, належне утримання і приведення міської території у придатній для використання територіальною громадою міста стан" в частині в п. 20 та п. 21 додатку до оскаржуваного рішення - Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для використання територіальною громадою міста стан.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що спірне рішення відповідача в частині знесення нежитлової будівлі (торгівельний павільйон НОМЕР_1 з логотипами "ІНФОРМАЦІЯ_1" та "ІНФОРМАЦІЯ_2"), розташованої за адресою: м. Харків, АДРЕСА_1, є незаконним та порушує право позивача на приватну власність, оскільки належна позивачу на праві приватної власності будівля збудована згідно затвердженого проекту на земельній ділянці, яка була відведена для цієї мети відповідним рішенням, та в послідуючому прийнята до експлуатації та не є об'єктом самочинного будівництва.

Позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилися. Від представника позивача надійшла заява, в якій вона просила розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Проте надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що позов є незаконним і необґрунтованим. В обґрунтування заперечень посилався на те, що виконавчими органами Харківської міської ради при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок по АДРЕСА_1 було встановлено, що вони використовуються для експлуатації та обслуговування торговельного павільйону без документів, які посвідчують право власності чи право користування на землю, про що складені відповідні акти. Вирішення земельних питань в межах м. Харкова входить виключно до компетенції Харківської міської ради, яка на свій розсуд може вирішувати питання щодо прийняття рішень про надання земельниї ділянок. Рішення про надання ОСОБА_2 права користування (оренди) на спірну земельну ділянку Харківською міською радою не приймалось. Посилаючись на викладене, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Представники третіх осіб у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Суд на підставі ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважає за можливе розглянути справу без участі уповноваженого представника відповідача, належним чином повідомленого про розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Харківської міської ради Харківської області 33 сесії 5 скликання від 29.04.2009 року № 114/09 (з змінами та доповненнями, внесеними 16.11.2011 року № 504/11) з метою впорядкування відносин у сфері благоустрою м. Харкова внесено зміни до Правил благоустрою території міста Харкова, Розділ 5 доповнений параграфом 5.10 "Порядок звільнення території міста Харкова від безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів, малих архітектурних форм, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів".

Відповідно до положень п. 5.10.3 вищевказаних Правил, звільнення території міста Харкова від зазначених у п. 5.10.2 цього параграфу об'єктів відбувається у випадку самовільного розміщення цих об'єктів без передбаченого чинним законодавством дозволу та/ або без оформлення у встановленому законом порядку права власності чи права користування на земельну ділянку, на якій розміщено цей об'єкт.

24.09.2013 року заступником начальника відділу з обстеження земельних ділянок Департаменту земельних відносин Харківської міської ради проведено обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0040 га, та встановлено, що земельна ділянка використовується для експлуатації та обслуговування торгівельного павільйону, встановити власника на час обстеження не вбачалось можливим, право користування земельною ділянкою в установленому порядку не оформлено, про що складено акт № 3397/13 (а.с. 156).

Комісією у складі фахівців Інспекції з благоустрою та екології міста Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства проведена перевірка законності розміщення об'єктів малих архітектурних форм, покинутих будівельних матеріалів та конструкцій, транспортних засобів, механізмів на території м. Харкова, за результатами перевірки складено акт № 765/13 від 30.10.2013 року, згідно якого не встановлено власника майна та виявлено порушення вимог п.5.7.1.14 Правил благоустрою м. Харкова, ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів (а.с. 159).

Згідно з приписом Інспекції з благоустрою та екології м. Харкова від 04.11.2013 р. № 1069 запропоновано добровільно звільнити територію міста Харкова від торговельного павільйону. Вказаний припис було розміщено на фасаді будівлі. В свою чергу, жодних доказів вручення позивачу припису відповідачем під час розгляду справи не надано та матеріали справи не містять (а.с. 161).

06.11.2013 року виконавчим комітетом Харківської міської ради прийнято рішення від № 706 „Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан" (а.с. 11).

В додатку до рішення визначено перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для використання територіальною громадою міста стан, де пунктами 2-15, 17-24, 26 визначено звільнення території міста Харкова від нежитлових споруд (торгівельних павільйонів), що розташовані по АДРЕСА_1, зокрема нежитлові будівлі (торгівельні павільйони з логотипами"ІНФОРМАЦІЯ_1" та "ІНФОРМАЦІЯ_2").

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, підставою для його прийняття, є звільнення території від самовільно розміщених об'єктів, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності і т.п.

Позивач, не погодившись із правомірністю прийняття спірного рішення у вказаній частині, звернувся до суду із даним позовом.

Згідно ч. 1 ст. 182 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Порядок проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно визначений Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. та Порядком ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року N 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003 р. за N 67/7388 (чинних на момент реєстрації права власності за позивачем).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

У статті 5 вищевказаного Закону зазначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. за № 57/6445 з наступними змінами та доповненнями, державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

За п. 1.6 Тимчасового положення № 7/5 державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку.

Державна реєстрація права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном проводиться після державної реєстрації права власності на таке майно.

Державна реєстрація права власності на об'єкти незавершеного будівництва проводиться у порядку, визначеному Положенням, з урахуванням особливостей, встановлених у розділі IV Положення.

Не підлягають державній реєстрації право власності та інші речові права на тимчасові споруди.

Також, відповідно до абз. 7 п. 4 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 р., чинного на момент реєстрації спірного нежитлового приміщення, не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, що розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є можливим без їх знецінення та зміни призначення.

Торгівельний павільйон НОМЕР_1, площею 21,4 кв.м, не є малою архітектурною формою, а є окремою торговою залою - часткою споруди «А-1» по АДРЕСА_1, яка є часткою великого торгівельного комплексу «Ніка», створеного як нерухоме майно, а розташовані в ньому торгівельні приміщення є нежитловими приміщеннями, які були проінвентаризовані КП "ХМ БТІ", та на які було зареєстроване право власності, які відокремлені в натурі, призначені для використання в цілях, не пов'язаних з мешканням в них та/або обслуговуванням інших приміщень будівлі, які є самостійним нерухомим майном і об'єктом цивільних прав.

Так, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Виконкому Харківської міської ради від 10.09.1997 р. № 757 ТОВ Торгівельний дім «Прогрес» на умовах оренди в тимчасове користування надана земельна ділянка для будівництва та обслуговування торгівельного майданчику. (а.с. 60, 61)

ТОВ «Прогрес» спільно із залученням фізичних осіб, відповідно розробленого та затвердженого проекту, який був також погоджений Міським управлінням архітектури 13.03.1998 р., було побудовано в липні 1998 р. торгівельний майданчик, який в послідуючому був прийнятий до експлуатації на підставі акту № 172 від 15.07.1998 р. (а.с. 62).

Рішенням виконавчого комітету Київської районної ради м. Харкова № 172 від 21.07.1998 р. затверджено акт № 172 від 15.07.1998 р. про прийняття до експлуатації торгівельного майданчика та присвоєно йому поштову адресу: АДРЕСА_1 (а.с. 63).

Таким чином, по АДРЕСА_1 розташований торговий комплекс, що складається з трьох нежитлових приміщень «А-1», «Б-1» та «В-1», в яких розташовані нежитлові приміщення-торгівельні зали (торгівельні павільйони). Нежитлове приміщення - торгівельний павільйон НОМЕР_1 в літ. «А-1», загальною площею 21,4 кв.м, є часткою цього торгівельного майданчику (комплексу).

На зазначений торгівельний павільйон Державним комунальним підприємством Харківського міського бюро технічної інвентаризації був виготовлений технічний паспорт, в якому в розділі «Нежитлові приміщення» зазначений павільон НОМЕР_1, загальною площею 21,4 кв.м, та в розділі «Технічний опис конструктивних елементів та інженерного обладнання» зазначено, що він виконаний на бетонному монолітному фундаменті та побудований із цегли (а.с. 17-18). Крім цього, відповідно експлікації до технічного паспорту, зазначений павільйон є внутрішньою площею споруди «А-1» - торгівельною залою (а.с. 23).

Відповідно договору купівлі-продажу від 23.08.2006 р., посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5, реєстровий № 2390, право власності на цей торгівельний павільйон перейшло до позивача, та 05.09.2006 р. було зареєстровано в КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» (а.с. 12-13, 228).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що право власності позивача на нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Харків, АДРЕСА_1, визнано державою та зареєстровано у встановленому законом порядку державним реєстратором КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації", а отже висновки відповідача у запереченнях на позов про те, що позивачем самовільно зайнято земельну ділянку без документів, що посвідчують право власності чи право користування, є необґрунтованими і такими, що спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.

Також, суд зазначає, що згідно ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Порядок знесення самочинно збудованих об'єктів також врегульовано ст. 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

За приписами зазначеної статті, у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.

У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.

За рішенням суду самочинно збудований об'єкт підлягає знесенню в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з компенсацією витрат, пов'язаних із знесенням об'єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.

Виконання рішення суду, що набрало законної сили, щодо знесення самочинно збудованого об'єкта здійснюється відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

В свою чергу, відповідачем не було надано доказів наявності судового рішення про знесення самочинно збудованого об'єкту або доказів звернення до суду з таким позовом.

Також, відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або користувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Тобто, при визначенні факту самовільного зайняття земельних ділянок має діяти правовий принцип визначення цього факту, закріплений Конституцією та діючим законодавством України. Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для ухвалення оскаржуваного рішення стосовно позивача, рішення відповідача, як органу місцевого самоврядування не відповідає вимогам вищезазначеного законодавства, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

В силу положень ч. 1 статті 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Вказаний принцип автоматичного переходу права власності або користування земельною ділянкою, що знаходиться під об'єктом нерухомості, закріплений також у Земельному кодексі України.

Так, статтею 120 ЗК України встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти.

До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Таким чином, суд звертає увагу, що позивач має переважне право на отримання у користування спірної земельної ділянки. Зазначене право може бути реалізовано позивачем шляхом отримання в оренду або в користування спірної земельної ділянки під нерухоме майно, що належить позивачеві на праві приватної власності.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

Суд зазначає, що стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що Основним Законом України гарантовано і забезпечено кожній людині і громадянину право на звернення до суду за захистом своїх прав чи свобод, а стаття 55 Конституції України зобов'язує суди приймати заяви до розгляду навіть у випадку відсутності в законі спеціального положення про судовий захист (Рішення від 25 листопада 1997 року N 6-зп, Рішення від 25 грудня 1997 року N 9-зп, Рішення від 23 травня 2001 року N 6-рп/2001).

Суд не може відмовити у правосудді, якщо особа вважає, що діями (бездіяльністю) її права, свободи та інтереси порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав, свобод та інтересів.

Як вбачається з п. 1.2 оскаржуваного позивачем рішення, в разі незвільнення території в добровільному порядку провести звільнення території від самовільно побудованих об'єктів та розміщеного майна згідно з додатком шляхом їх демонтажу та переміщення на територію КП "Харківводоканал" за адресою: вул. Коростельська, 46, тобто це фактично стосується прав та законних інтересів позивача.

Перевіряючи рішення суб'єкта владних повноважень, адміністративний суд у справі щодо їх оскарження на підставі ч. 3 ст. 2 КАС України перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, суд прийшов до висновку, що оскаржуване рішення в частині, що стосується позивача, прийнято без врахування всіх обставин справи та є необґрунтованим.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Суд зазначає, що відповідач, в порушення вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, не довів законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення в частині, що стосується позивача.

Натомість позивач, на виконання вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуваним рішенням відповідача порушені права та законні інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин, а тому, заявлені позовні вимоги щодо його скасування в частині п. 20 та п. 21 Переліку самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для використання територіальною громадою міста стан, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 69, 158-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради № 706 від 06.11.2013 р. "Про поновлення, належне утримання і приведення міської території у придатній для використання територіальною громадою міста стан" в частині в п. 20 та п. 21 додатку до оскаржуваного рішення - Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для використання територіальною громадою міста стан.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя - Г. С. Шевченко