Справа № 296/11130/14-а
2-а/296/664/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2014 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі судді Галасюк Р.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та просить визнати бездіяльність відповідача по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат неправомірною та стягнути на користь позивача різницю недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги як інваліду війни 2 групи за 2014 рік у розмірі 5342,00 грн.. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є інвалідом 2 групи та відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічно до 05 травня одноразової грошової допомоги у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Однак, належна позивачу грошова допомога у 2014 році Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не виплачувалась. Так, було виплачено 2250 грн. замість 7592,00 грн..
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача подав письмові заперечення, згідно яких позов не визнає, оскільки вважає, що виплата допомоги позивачеві в сумі 2250 грн. була проведена правильно.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини, суддя вважає їх достатніми для прийняття рішення та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17.12.2009 року та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат позивачу у 2014 році виплачено щорічну грошову допомогу до 5 травня в розмірі 2250 грн., що підтверджується довідкою відповідача №268/27 від 27.08.2014 року.
Як вбачається з листа Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 02/1300 від 22.10.2014 року позивачу було повідомлено, що разова грошова допомога у 2014 році виплачена йому у розмірі 2250,00 гривень у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №102 від 16.03.2014 року "Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", а також з врахуванням змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно змін, внесених Законом України №107-VI від 28.12.2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" розміри вищезазначеної грошової допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Проте, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 вказані зміни визнано неконституційними, а тому ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" повинна була застосовуватись у чинній редакції.
14.04.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №102 "Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".
Однак, Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" було доповнено пунктом 6-7 та установлено, що у 2014 році норми і положення, зокрема, ст.ст.12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік Законом України №1622-VII від 31.07.2014 року.
Тому, враховуючи, що зміни до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" було прийнято пізніше 5 травня, суд приходить до висновку про те, що в даному випадку при виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня 2014 року не у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та з урахуванням раніше виплачених сум відповідач діяв неправомірно.
Щодо позовної вимоги про стягнення твердої суми виплати, то згідно положень статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю, тобто, адміністративний суд визнає дії (бездіяльність) суб'єкта владних повноважень незаконними (протиправними) і зобов'язує відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до Закону, а не ухвалює рішення про стягнення визначених сум, тому порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , Законом України "Про державний бюджет на 2014 рік", ст. ст. 7-12, 69-71, 99, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги до 5 травня 2014 року як інваліду війни 2 групи відповідно дост.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну одноразову допомогу до 5 травня за 2014 рік як інваліду війни 2 групи відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Cуддя Р. А. Галасюк