Справа № 296/8231/14-а
2-а/296/546/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2014 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі:
головуючого судді - Галасюк Р.А.
при секретарі - Могилевець В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про встановлення статусу інваліда війни, -
В С Т А Н О В И В:
11.09.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про встановлення статусу інваліда війни, в якому просить суд визнати дії Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира неправомірними та зобов'язання відповідача встановити йому статус інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Вимоги позивача обґрунтовує наступним.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1; виданим 15 серпня 2014 року Житомирською облдержадміністрацією та являється інвалідом І групи, що підтверджується витягом із акту огляду у МСЕК серії 10 ААВ № 818774 від 12 серпня 2014 року. Інвалідність йому встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Позивач звернувся до Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради з метою отримання статусу інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на що отримав відповідь №2635/04-09 від 21.08.2014 року, якою йому відмовлено в наданні статусу інваліда війни.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву відповідно до якої просив справу розглянути в його відсутність позовні вимоги підтримав повністю.
Від представника відповідача - суб'єкта владних повноважень надійшла заява про розгляд справи без його участі та подані письмові заперечення. З письмових заперечень від 21.10.2014 року № 3414/07-02 вбачається, що Управління соціального захисту населення Корольовської районної ради вважає дії управління соціального захисту такими, що відповідають чинному законодавству з питань встановлення статусу інваліда, а позовні вимоги ОСОБА_2 такими, що не підлягають задоволенню, оскільки не можливо достовірно підтвердити обставини, зазначені в позовні заяві.
Відповідач зауважив, що застосування п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» при встановленні статусу інвалідів війни на практиці виявило невизначеність формувань ЦО, приналежність до яких надає право особі на отримання статусу інваліда війни. З метою врегулюванням питання встановлення статусу інваліда війни особам, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та забезпечення відповідності норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» його загальній концепції, Мінпраці опрацювало зміни до статі 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що передбачають уточнення формувань Цивільної оборони, які фактично залучалися до виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме воєнізованих.
Відповідно до Переліку типових документів, що створюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, із зазначенням термінів зберігання документів, зі змінами, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2001 року за №936/6129, накази з особового складу та основної діяльності стосовно прийняття участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підлягають постійному зберіганню до ліквідації підприємства, після чого передаються правонаступникам або до відомчих архівів.
Дослідивши подані сторонами заяви, матеріали цивільної справи, письмові заперечення відповідача, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
З доданих до позовної заяви документів встановлено, що ОСОБА_2, є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та йому встановлено категорію 1, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1; виданим 15 серпня 2014 року Житомирською облдержадміністрацією (а.с.7).
Згідно з довідкою, виданою Міністерством транспорту Українською державною корпорацією автомобільного транспорту Житомирсе територіальне виробниче об»єднання від 30 травня 1994 року №17-148 ОСОБА_2, безпосередньо з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в складі Житомирського АТП 11855, на базі якого, відповідно до наказу начальника автомобільного транспорту від 29.05.1986 року № М2 - 1378 було створено штаб ЦО та сформовані мобільні зведені загони цивільної оборони, в травні 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської аварії в 30-ти кілометровій зоні АЕС по вивезенню цементу із станції Товстий Ліс до ЧАЕС з 08.05.1986 року по 09.05.1986 року в районі с. Брово Поліського р-ну, з 10.05.1986 року по 15.05.1986 року в районі с. Лубянка, Поліського р-ну, що підтверджується копією наказу начальника автоколони 2193 від 23 травня 1986 року № 134К (а.с. 16).
Крім того, факт роботи в зоні відчуження в зазначений період підтверджується наказом начальника автоколони № 2193, виданим 23.05.1986 року (а.с.12)
З 12.08.2014 року та довічно позивачу була встановлена 1 група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить виписка з Акту огляджу МСЕК Серії 10 ААВ № 818774 від 12.08.2014 року (а.с.8,9).
З листа-відповіді №2635/04-09 від 21.08.2014 року, направленого позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира, встановлено, що позивач ОСОБА_2 звертався до відповідача із заявою про встановлення статусу інваліда війни, у зв'язку з чим відповідач йому повідомив наступне. Що відповідно до пункту 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а також, що за наданими позивачем документами управління не може надати статус інваліда війни із-за відсутності законних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що цей Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Відповідно до ст..4 вказаного Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
З наданих та досліджених в судовому засіданні письмових доказів встановлено, що позивач ОСОБА_2 був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається зі змісту вищенаведеного 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» закон не конкретизує, до складу яких саме формувань Цивільної оброни (воєнізованого чи невоєнізованого) мала бути залучена особа, що стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. А отже, ця обставина на має мати значення для визначення статусу інваліда війни, оскільки норма закону охоплює усі формування Цивільної оборони, які залучались до виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та спростовує заперечення відповідача щодо відсутності законних підстав для надання позивачу статусу інваліда війни.
За змістом ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи, що заяву про надання позивачеві статусу інваліда війни у встановленому законом порядку не було розглянуто і вирішено, з метою захисту повного захисту прав позивача, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача вчинити дії по розгляду заяви позивача про надання йому статусу інваліда війни згідно 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду його заяви.
Судові витрати в сумі 73 гривні 80 копійок слід прийняти на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163,167 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про встановлення статусу інваліда війни - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення песької районної Ради м. Житомира щодо відмови ОСОБА_2 встановлення статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корольовської Ради м. Житомира встановити ОСОБА_2 статус інваліда війни відповідно до вимог п. 9 ст. 7 України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ".
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м.Житомира протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Cуддя Р. А. Галасюк