Рішення № 42255895, 29.12.2014, Апеляційний суд Харківської області

Дата ухвалення
29.12.2014
Номер справи
643/11488/14-ц
Номер документу
42255895
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________

Провадження №22-ц/790/8478/14 Головуючий 1-ї інстанції - Яремчук В.І.

Справа №643/11488/14-ц Доповідач - Довгаль А.П.

Категорія: відшкодування збитків

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2014 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого - судді Довгаль А.П.

суддів - Коваленко І.П., Коровіна С.Г.

при секретарях - Щегельському Д.О.,

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в приміщенні суду апеляційну скаргу Харківської міської ради на рішення Московського районного суду м. Харкова від 29 жовтня 2014 року по справі за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного прибутку), -

в с т а н о в и л а:

У серпні 2014 року Харківська міська рада (надалі - ХМР) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просила стягнути з відповідача до бюджету м. Харкова збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 37 188,98грн., згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва. Судові витрати пов'язані з розглядом справи покласти на відповідача.

Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 24.10.2013 року за №ХК 143132960646 були прийняті в експлуатацію завершені реконструкцією нежитлові приміщення №6,7,8,9,10, що складає 54/100 квартири №26, загальною площею 36,8кв.м, реконструйовані під офісні приміщення з влаштуванням окремого входу з будівлі по АДРЕСА_1. Замовником будівництва за даною декларацією є відповідач ОСОБА_1, який відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804 (зі змінами внесеними рішенням від 22.05.2013р. №319), зобов'язаний виконувати обов'язки пайової участі. Але, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконав, оскільки не уклав з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації. Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 21.11.2013року №622/0/114/13 та від 23.12.2013року №731/0/114/13 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 не надійшло відповіді. Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку, кошторисна вартість реконструкції нежитлових приміщень №6,7,8,9,10, що складає 54/100 квартири №26, загальною площею 36,8кв.м, під офісні приміщення з влаштуванням окремого входу в будівлю по АДРЕСА_1, які прийняті в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 24.10.2013року за №ХК 143132960646, становить 338 081,60грн. Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва - 37 188,98грн.

В судовому засіданні суду першої інстанції представник позивача ХМР - Василенко І.Ю. заявлені вимоги підтримав і просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_1 позов визнав частково, зазначивши, що листів Управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради він не отримував, а тому не міг звернутись до вказаної установи для укладання договору, відповідно до розділу 15 декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 24.10.2013року №ХК 143132960646,. Окрім того, кошторисна вартість будівництва та вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію складає 83 200,00грн., отже розмір пайової участі в благоустрої міста, що повинна була вказана в проекті відповідного договору складає 8 320,00грн., які він згоден сплатити.

Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 29 жовтня 2014 року позов ХМР - задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_1 до бюджету міста Харкова збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 8 320,00грн. і судові витрати розміром 81,82грн., а всього стягнуто 8 401,82грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ХМР просить рішення суду першої інстанції змінити, а саме стягнути з ОСОБА_1 до бюджету міста Харкова збитку у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) саме у розмірі 37 188,98грн., згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, на невідповідність висновків суду обставинам справи та на неналежну оцінку наданим доказам.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що з'явилися, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи, наведені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Перевіряючи законність та обґрунтованість судового рішення, апеляційний суд з'ясовує чи були враховані судом першої інстанції при ухваленні рішення всі факти, що входять до предмета доказування; чи підтверджені обставини (факти); якими доказами мотивовано рішення, належними чи допустимими доказами та чи доведені вони; чи відповідають висновки суду встановленим фактам; чи дотримані та правильно застосовані норми матеріального й процесуального права.

Задовольняючи частково позовні вимоги ХМР і стягуючи з відповідача на користь позивача суму збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у вигляді 10% від розміру кошторисної вартості будівництва, вказаному в декларації про готовність об'єкту до експлуатації, суд першої інстанції не перевірив чи дійсно ця сума складає загальну кошторисну вартість всієї проведеної реконструкції.

Так, 17 лютого 2012 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-УІ (далі - Закон), який згідно з його преамбулою покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити стабільний розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Цей Закон набрав чинності з 12.03.2012року.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.

Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Згідно з ч.1. ст.40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок) (зі змінами рішення від 22.05.2013року №319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.

Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради (www.city.kharkov.ua), на офіційному сайті комунального підприємства «Харківській міській інформаційний центр» (www.citvnet.kharkov.ua) та у газеті «Харьковские известия», тому відповідно до положень ч.1 ст.144 Конституції України є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на території м. Харкова.

Згідно пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011р. №45, будівництво - це нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також визначено, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.

Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.

Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Відповідно до положень ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Таким чином положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України, є законом (актом цивільного законодавства) яким встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.

Згідно з приписами ч.5 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.

Судовим розглядом встановлено, що згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 24.10.2013року за №ХК 143132960646, були прийняті в експлуатацію завершені реконструкцією нежитлові приміщення №6,7,8,9,10, що складають 54/100 квартири №26, загальною площею 36,8кв.м, реконструйовані під офісні приміщення з влаштуванням окремого входу з будівлі по АДРЕСА_1.

Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1, який відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804 (зі змінами внесеними рішенням від 22.05.2013р. №319) (надалі - Порядок), зобов'язаний виконувати обов'язки по пайовій участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Однак, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконав, т.я. не уклав з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації.

Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 21.11.2013року №622/0/114/13 та від 23.12.2013року №731/0/114/13 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 відповіді не надійшло. Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку, кошторисна вартість реконструкції нежитлових приміщень №6,7,8,9,10, що складає 54/100 квартири №26, загальною площею 36,8кв.м, реконструйовані під офісні приміщення з влаштуванням окремого входу в будівлю по АДРЕСА_1, та які прийняті в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 24.10.2013року за №ХК 143132960646, становить 338 081,60грн. Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва - 37 188,98грн.

Пунктом 3.6 Порядку «Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова» встановлено, що розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.

Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.

Оскільки ХМР не надано документів про загальну кошторисну вартість будівництва об'єкта, Департаментом економіки та комунального майна розрахунок величини вартості будівництва здійснено на підставі наявних в декларації показників загальної площі завершеного забудовою об'єкта містобудування та показників опосередкованої вартості будівництв встановлених наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за відповідний квартал на відповідній території.

Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість реконструкції нежитлових приміщень №6, 7, 8, 9, 10, що складає 54/100 квартири № 26, загальною площею 36,8кв.м, реконструйовані під офісні приміщення з влаштуванням окремого входу в будівлі по АДРЕСА_1, які були прийняті в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ХК 143132960646 від 24.10.2013року становить - 338 081,60 грн.

Згідно п.п.1) п.3.2 Розділу 3 Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова становить 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд.

У разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення об'єкту в експлуатацію розмір пайової участі, розрахований у відповідності до п.5.4 цього Порядку, збільшується на 10%.

Таким чином, розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету буде становити загальну суму 37 188,98грн.

Для підтвердження загальної кошторисної вартості проведеної реконструкції ОСОБА_1 надавалась можливість надати апеляційному суду докази - відповідні документи, але він цим правом не скористався.

Оскільки оскаржуване рішення ухвалено без повного та всебічного з'ясування дійсних обставин справи, прав та обов'язків сторін у даних правовідносинах і без належної оцінки наданим у справі доказам, тому воно підлягає зміні, а саме задоволенню позовних вимог ХМР в повному обсязі.

Згідно п.4) ч.1 ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 307ч.1п.2), 309ч.1п.4), 313, 314ч.2, 316, 317, 319 ЦПК України колегія суддів, -

В И Р І Ш И Л А:

Апеляційну скаргу Харківської міської ради задовольнити.

Рішення Московського районного суду м. Харкова від 29 жовтня 2014 року змінити: збільшити розмір стягнутих з ОСОБА_1 до бюджету м. Харкова збитків у вигляді упущеної вигоди (недодержання доходу) з 8 320,00грн. до 37 188,98грн. та судовий збір збільшити з 81,82грн. до 371,88грн.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий -

Судді -