Постанова № 42248365, 23.12.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2014
Номер справи
808/8972/14
Номер документу
42248365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2014 року Справа № 808/8972/14 ДО/808/1227/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

за участю секретаря Передерій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

справу за адміністративним позовом Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області

до відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції

про визнання протиправними дій, скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що 25.11.2014 на його адресу надійшла постанова ВП №39943520 про повернення виконавчого документа стягувачеві від 19.11.2014, винесена в.о. начальника ВДВС Матвійчук Д.В., що винесена на підставі п. 4 ч.1 ст. 47, ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» й обґрунтована тим, що 01.10.2014 Мангуською ОДПІ була отримана вимога №4484 від 30.09.2014 про забезпечення явки представника стягувача для виходу за місцем мешкання боржників з метою перевірки їх майнового стану, починаючи з 08.10.2014 й кожну наступну середу та п'ятницю, проте представник ОДПІ не з'явився до ВДВС, незважаючи на попередження про повернення виконавчих документів.

17.10.2014 та 22.10.2014 представник ОДПІ з'являвся до кабінету ВДВС для здійснення спільного виходу, проте останній було зачинено, враховуючи цей факт, представники позивача більше не з'являлись до ВДВС.

Позивач зазначив, що чинним законодавством не передбачена обов'язкова участь стягувача при проведенні виконавчих дій й участь представника ОДПІ при виході до боржників з метою перевірки їх майнового стану ніяким чином не вплинула б на хід цих дій.

Позивач просить визнати дії державного виконавця щодо винесення оскаржуваної постанови про повернення виконавого листа протиправними, скасувати її та зобов'язати ВДВС відновити виконавче провадження з виконання виконавчого листа, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 12.08.2013 у справі №805/2817/13-а.

У судове засідання представник ОДПІ не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату і місце судового засідання був повідомлений засобами факсимільного зв'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 КАС України, суб'єкту владних повноважень текст повістки надсилається електронною поштою (факсимільним повідомленням) на адресу електронної пошти або на номер факсу (телефаксу), які містяться у Єдиній базі даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень повинен за допомогою електронної пошти (факсу, телефону) негайно підтвердити суду про отримання тексту повістки. Текст такого підтвердження роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду і приєднується секретарем судового засідання до справи. Таке підтвердження є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке: судом встановлено, що 12.08.2013 Донецьким окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист у справі №805/2817/13-а про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 150 гривень.

19.11.2014, керуючись п.4 ч.1 ст. 47, ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження», в.о. начальника ВДВС Першотравневого районного управління юстиції Матвійчук Д.В. було винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП №39943520, в якій зазначено, що 01.10.2014 Мангуською ОДПІ була отримана вимога №4484 від 30.09.2014 про забезпечення представника стягувача для виходу за місцем мешкання боржників, з метою перевірки їх майнового стану, починаючи з 08.10.2014 й кожну наступну середу та п'ятницю, проте представник Мангуської ОДПІ не з'явився, незважаючи на попередження про повернення йому виконавчих документів.

Вищезазначена постанова була отримана Мангуською ОДПІ 25.11.2014, про що свідчить вхідний штамп канцелярії ОДПІ (а.с. 5).

Судом встановлено, що 01.10.2014 Мангуською ОДПІ було отримано вимогу №4484 від 30.09.2014, я якій зазначено, що на виконанні у ВДВС Першотравневого РУЮ знаходяться виконавчі провадження за заявами Мангуської ОДПІ. Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право вилучати майно боржника, передавати таке майно на зберігання в установленому законодавством порядку.

В вказаній вимозі зазначено, що ВДВС вимагає забезпечити представника Мангуської ОДПІ для виходу до боржників, з метою перевірки їх майнового стану, за місцем мешкання, починаючи з 08.10.2014 та кожну наступну середу й п'ятницю. У разі перешкоджання провадженню виконавчих дій, а саме не виконання цієї вимоги, виконавчі документи будуть повернуті стягувачеві на підставі п. 4 ч.1 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження».

ОДПІ надала відповідь ВДВС на вказану вимогу листом №6937/08/05-40-1-013 від 07.10.2014, в якому зазначено, що у зв'язку із скороченням штатної чисельності працівників Мангуська ОДПІ має можливість забезпечити присутність свого представника лише один раз на тиждень (середа чи п'ятниця).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження», «сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця з питань виконавчого провадження у порядку, встановленому цим Законом, подавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у провадженні виконавчих дій, давати усні та письмові пояснення, висловлювати свої доводи та міркування з усіх питань, що виникають у ході виконавчого провадження, у тому числі під час проведення експертизи, заперечувати проти клопотань, доводів та міркувань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.

Стягувач має право подати заяву про видачу дубліката виконавчого документа, про поновлення строку його пред'явлення до виконання, про відмову від стягнення і повернення виконавчого документа.

Сторони мають право укласти мирову угоду про закінчення виконавчого провадження, яка визнається судом, оспорювати належність майна і результати його оцінки, подавати письмові заперечення проти розрахунку державного виконавця щодо розподілу коштів між стягувачами».

Відповідно до ч. 5 вищевказаної статті, «сторони зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі про зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - про зміну місця роботи».

Згідно з п. 4 ч.1 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999, виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій або не здійснив авансування витрат на організацію та проведення виконавчих дій, авансування яких передбачено цим Законом, незважаючи на попередження державного виконавця про повернення йому виконавчого документа.

Аналізуючи вищенаведені норми права, суд дійшов висновку, що прямим обов'язком відділу державної виконавчої служби є вжиття передбачених законодавством заходів примусового виконання рішень, неупереджене, своєчасне і в повному обсязі вчинення виконавчих дії. Крім того, виходячи зі змісту ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження», стягувач в виконавчому провадженні наділений лише правами, єдиним його обов'язком є повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування або місцезнаходження. Отже, залучення стягувача до процесу виконання виконавчого документу, та його неявка для виходу за місцем мешкання боржника не може бути підставою для повернення йому виконавчого документу.

Також, в п.4 ч.1 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження», на який посилається відповідач в оскаржуваній постанові, не зазначено, що неявка стягувача для виходу за місцем мешкання боржника є перешкоджанням проведенню виконавчих дій. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ОДПІ надала відповідь ВДВС на їх вимогу, проте ВДВС ніяк не відреагувало на дану відповідь. Також представник ОДПІ двічі з'являвся для здійснення спільного виходу за місцем проживання боржника, але двері кабінету ВДВС було зачинено.

Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України «Про виконавче провадження» №606-XIV від 21.04.1999, «у разі якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною ... виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду».

Таким чином, судом встановлено, що оскаржувана постанова є незаконною, тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Визнати дії відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції щодо винесення постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 19.11.2014 ВП №39943520 протиправними.

Скасувати постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві від 19.11.2014 ВП №39943520.

Зобов'язати відділ державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції відновити виконавче провадження по виконанню виконавчого листа, виданого 12.08.2013 Донецьким окружним адміністративним судом у справі №805/2817/13-а про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 150 гривень.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Матяш