ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 грудня 2014 року 10:24 № 826/15603/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
головуючого судді Аблова Є.В.
судді Амельохіна В.В.,
судді Шулежко В.П.,
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю:
представників позивача: Мазур В.В., Чорна Н.О.,
представника відповідача:Запорожець С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій №000291 та №000292 від 11.09.2014р.,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000291 від 11.09.2014р. та №000292 від 11.09.2014р., винесені Державною фіскальною службою України на підставі акту перевірки №37/09-19-21-11/37199618 від 28.05.2014р.
Позивач мотивує позовні вимоги тим, що відповідачем в порушення норм ст.61 Конституції України, двічі притягнуто позивача до відповідальності за одне і те ж правопорушення. ДП «Укрспирт» під час переміщення фракції головної етилового спирту не здійснювало передачі будь-якій іншій особі, а отже вона не вибувала з права власності, користування чи розпорядження ДП «Укрспирт» (продукція продовжувала знаходитись на балансі однієї юридичної особи), а отже застосування ч.6 ст.14 Закону №481 є неправомірним. Окрім того, фракція головна етилового спирту до підакцизних товарів не відноситься, тому жодних зобов'язань зі сплати акцизного податку в ДП «Укрспирт» не виникає, у зв'язку з чим у ДП «Укрспирт» відсутній обов'язок отримувати дозвіл податкового органу на її переміщення.
В судовому засіданні, представники позивача, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача, в судовому засіданні, проти позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Як на підставу своїх заперечень відповідач посилається на безпідставність позовних вимог, оскільки фракція головна етилового спирту відповідно до Закону №481 та ДСТУ 7402:2013 «Фракція головна етилового спирту» - є спиртом етиловим. Разом з тим, ДП «Укрспирт» виробляє та реалізує фракцію головної етилового спирту згідно з ТУ У 20.1-37199618-003:2012 (з кодом УКТ ЗЕД 2207 20 00) та ТУ У 18.401-97 ( з кодом УКТ ЗЕД 2207 10 0000), що відповідно до пп.215.3.1 п. 215.3 ст.215 ПК України є підакцизним товаром, а отже у позивача наявний обов'язок щодо сплати акцизного податку та отримання дозволу на відвантаження та транспортування фракції головної спирту етилового з акцизного складу.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників позивача, представника відповідача, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010, №672 "Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості", з метою підвищення ефективності функціонування державних підприємств спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, вдосконалення системи управління у зазначеній галузі Кабінет Міністрів України постановив погодитися з пропозицією Міністерства аграрної політики щодо: утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (далі - Державне підприємство "Укрспирт") на базі майна Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт"), державних підприємств і об'єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, зазначених в абзаці третьому цього пункту, з віднесенням Підприємства до сфери управління Міністерства аграрної політики; реорганізації державних підприємств і об'єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики, згідно з додатками 1 і 2 шляхом приєднання до Державного підприємства "Укрспирт" та шляхом виділу майна, з використанням якого виготовляється підакцизна продукція, і передачі такого майна до Державного підприємства "Укрспирт".
Установити, що Державне підприємство "Укрспирт" є правонаступником Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт").
Уповноважити Державне підприємство "Укрспирт" здійснювати експорт спирту етилового і плодового (код згідно з УКТ ЗЕД 2207) та оптову торгівлю спиртом етиловим і плодовим (код згідно з УКТ ЗЕД 2207).
Відповідно до п.1 ч.2 ст.55 Господарського кодексу України, суб'єктами - господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Згідно ч.6 ст.55 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.
Як зазначено позивачем в адміністративному позові, до складу ДП «Укрспирт» входить 38 місць провадження діяльності та зберігання спирту (МПД), що не є окремими юридичними особами чи відокремленими підрозділами ДП «Укрспирт». Місця провадження діяльності є структурними підрозділами (цехами), що створені відповідно до наказів ДП «Укрспирт» та діють на підставі Положення про конкретне місце провадження діяльності, затвердженого наказом генерального директора ДП«Укрспирт».
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», виробництво спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу), спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового може здійснюватися лише на державних підприємствах, а біоетанолу - на підприємствах усіх форм власності за наявності у них ліцензій.
Судом встановлено, що Головним управлінням Міндоходів в Івано-Франківській області на підставі пп.80.2.3 пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, наказу від 23.05.14р. №039-П, на виконання листів Міністерства доходів і зборів України від 14.04.14р. №8792/7/99-99-21-01-17 та від 19.05.14р. №11441/7/99-99-21-0-17 проведена фактична перевірка Залучанського місця провадження діяльності ДП «Укрспирт» (код 37199618) з питань дотримання норм законодавства щодо виробництва та обігу спирту, за результатами якої складено акт від 28.05.2014р. №37/09-19-21-11/37199618.
В ході проведення перевірки встановлено порушення ДП «Укрспирт»: ст.14 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; порушено вимоги п. 3 та 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002р. №1266 «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом».
Державною службою України на підставі акту перевірки від 28.05.2014р. №37/09-19-21-11/37199618, яким встановлено порушення ст.14 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» а саме: порушення порядку відпуску спирту - відсутність відмітки про погодження відпуску фракції головної етилового спирту шляхом проставляння штампа «Виїзд дозволено» та особистого підпису представника органу державної податкової служби та товарно-транспортній накладній, ст.230 Податкового кодексу України, прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 11.09.2014р. №000291, яким згідно абз.16 ч.2 ст.17 Закону України №481 до ДП «Укрспирт» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в 3131 358,57 грн. згідно з абз.16 ч.2 ст.17 Закону України №481.
На підставі акту перевірки від 28.05.2014р. №37/09-19-21-11/37199618, яким встановлено порушення ст.14 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» а саме: порушення порядку відпуску спирту - відсутність відмітки про погодження відпуску фракції головної етилового спирту шляхом проставляння штампа «Виїзд дозволено» та особистого підпису представника органу державної податкової служби та товарно-транспортній накладній, ст.230 Податкового кодексу України, прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 11.09.2014р. №000292, яким згідно абз.16 ч.2 ст.17 Закону України №481 до ДП «Укрспирт» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 183 825 441,59 грн.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України від 19.12.1995, №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
За змістом положень ч.5 ст.2 Закону № 481/95-ВР виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання, де суб'єктом господарювання виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники органу доходів і зборів за місцем розташування акцизного складу. Акцизні склади повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового. Відпуск спирту етилового без наявності витратоміра - лічильника обсягу виробленого спирту етилового забороняється. Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Податковий кодекс України від 02.12.2010, № 2755-VI регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії, не є акцизним складом.
Відповідно до ч.230.1, ч.230.2 ст.230 Податкового кодексу акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
Акцизні склади повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками обсягу виробленого спирту етилового (далі - витратомір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Відпуск спирту етилового без наявності витратоміра-лічильника забороняється.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На акцизних складах постійно діють представники контролюючого органу за місцем розташування акцизного складу.
Згідно п.230.11. ст.230 Податкового кодексу основним завданням представника контролюючого органу на акцизних складах є здійснення постійного безпосереднього контролю за дотриманням установленого порядку виробництва, зберігання, відпуску спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів і сплати податку, вжиття заходів для недопущення порушення законодавства України.
Відповідно до п.230.13. ст.230 Податкового кодексу під час ввезення спирту представник контролюючого органу на акцизному складі підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби: а) робить відмітку на товарно-транспортній накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв, про погодження його ввезення шляхом проставляння штампа "В'їзд дозволено" та особистого підпису, а також запис у журналі реєстрації отримання спирту етилового; б) надсилає протягом трьох діб довідку про отримання спирту етилового представнику контролюючого органу на акцизному складі підприємства, що відпустило спирт, про що робить відмітку в зазначеному журналі.
У разі виявлення фактів неоприбуткування або неповного оприбуткування спирту етилового контролюючі органи вживають відповідних заходів згідно із законом. (п.230.14 ст.230 Податкового кодексу).
За змістом пп.1.1. п.11 наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997р. №363 «Про затвердження правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні» товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля є основними документами перевезення вантажів.
Пунктом 230.15 ст.230 Податкового кодексу передбачено, що під час відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів заповнюється товарно-транспортна накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв, в якій представник контролюючого органу на акцизному складі робить відмітку про погодження відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису, а також запис у журналі реєстрації відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Усі документи, які є підставою для відпуску горілки та лікеро-горілчаних виробів, обов'язково перевіряються представником контролюючого органу на акцизному складі. (п.230.16 Податкового кодексу).
Згідно п.230.17 ст.230 Податкового кодексу під час ввезення горілки та лікеро-горілчаних виробів на акцизний склад представник контролюючого органу робить відмітку на товарно-транспортній накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту та алкогольних напоїв, про погодження їх ввезення шляхом проставляння штампа "В'їзд дозволено" і особистого підпису та запис в журналі реєстрації отримання горілки та лікеро-горілчаних виробів.
За змістом п.230.18 ст.230 Податкового кодексу встановлено, що транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв, з відміткою представника контролюючого органу на акцизному складі забороняється.
Порядок ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3, п.6 Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого Постановою КМ України, від 29.08.2002р. № 1266, на підставі рознарядок та довідок, виданих органами державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, в яких зазначається обсяг і мета використання спирту, департамент до 25 числа місяця, що передує наступному кварталу, оформляє та видає наряди на відпуск спирту для його споживання на внутрішньому ринку. Наряди оформлюються у триденний строк від дня надходження рознарядок. Форма довідки та порядок її видачі визначаються ДПС. Довідка дійсна протягом поточного кварталу.
Внесення змін до наряду на відпуск спирту забороняється.
Форма наряду на відпуск спирту, фракції головної етилового спирту, а також порядок його оформлення затверджується ДПС.
Підставою для оформлення нарядів на відпуск фракції головної етилового спирту є рознарядка уповноваженого органу та письмове звернення суб'єкта підприємницької діяльності до департаменту, в якому зазначається його найменування, код згідно з ЄДРПОУ, адреса і місце провадження діяльності, банківські реквізити, потреба на квартал та мета використання.
Відпуск спирту, фракції головної етилового спирту без наряду забороняється, крім випадків їх відпуску суб'єктам підприємницької діяльності, обсяги споживання спирту якими становлять до 60 декалітрів на квартал, за умови сплати акцизного податку за повною ставкою, що визначена законодавством.
Постачальники подають уповноваженим органам до 15 числа першого місяця наступного кварталу звіт про відвантаження спирту за встановленою формою.
Відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу державної податкової служби на цьому складі, та документів, зазначених у пункті 3 Порядку.
Форма довідки та порядок її видачі визначаються ДПС.
Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) видається за умови сплати акцизного податку із спирту, що повинен бути переданий, грошима або забезпечення його сплати податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою).
Відповідно до положень ч.6 ст.14 Закону № 481/95-ВР відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу доходів і зборів на такому акцизному складі. Форма та порядок видачі дозволу на відвантаження спирту етилового встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) надається за умови сплати акцизного податку з спирту, що повинен бути переданий, грошовими коштами або забезпечення сплати акцизного податку податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою).
Механізм здійснення контролю представниками органів державної податкової служби за виробництвом та обігом спирту етилового, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), біоетанолу (далі - спирт), горілки і лікеро-горілчаних виробів на акцизних складах та підприємствах, де використовується спирт, отриманий за нульовою ставкою акцизного податку визначається Порядком роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах затвердженим наказом Державної податкової адміністрації, від 11.01.2011, № 14.
За змістом ч.1 Порядку №14 представники органів державної податкової служби діють на акцизних складах - спеціально обладнаних приміщеннях на обмеженій території, де провадиться господарська діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Основним завданням представника органу державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах є здійснення постійного безпосереднього контролю за дотриманням установленого порядку виробництва, зберігання, відпуску спирту, горілки і лікеро-горілчаних виробів і сплати податків, а також за цільовим використанням спирту. (ч.2.1 Порядку №14).
При відвантаженні спирту представник органу державної податкової служби робить відмітку на товарно-транспортній накладній про погодження його відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису. (ч.2.4 Порядку №14).
Транспортування спирту, горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються спирт, горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних з відміткою представника органу державної податкової служби на акцизному складі забороняється. (ч.2.11 Порядку №14).
Таким чином, з викладених правових норм вбачається, що чинним законодавством на суб'єкта господарювання, який здійснює виробництво та відвантаження лікеро-горілчаних виробів, покладається обов'язок дотримуватися порядку заповнення товарно-транспортної накладної, в якій повинна бути наявна відмітка представника органу державної податкової служби на акцизному складі, про погодження відпуску шляхом проставляння штампів «В`їзд дозволено» і «Виїзд дозволено» та проставляння особистого підпису, що відповідно до приписів, чинного законодавства, є умовою подальшого транспортування лікеро-горілчаних виробів.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначає Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003, № 790.
Фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".(ч.2 Порядку №790).
До суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом. (ч.3 Порядку №790).
Відповідно до ч.1, п.16 ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу доходів і зборів на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску - 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень.
Відповідно до змісту п. 5 Порядку №790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до п.п.8, 9 Порядку №790 рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Питання про застосування фінансових санкцій може розглядатися за участю представника суб'єкта підприємницької діяльності на його вимогу або на вимогу органу, що прийняв рішення про застосування санкцій.
Рішення про застосування фінансових санкцій складається в трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - у 3-денний строк після його прийняття надсилається суб'єкту підприємницької діяльності або видається його уповноваженому представникові під розписку; третій - надсилається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності як платника податків для контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу.
В ході проведення перевірки встановлено, що товарно-транспортні накладні, які зберігалися на Залучанському МПД ДП "Укрспирт", від 05.09.2012 №22340, від 06.09.2012 №223404, від 07.09.2012 №223405, від 06.09.2012 №223406, від 10.09.2012 №223408, від 16.02.2014 №223343, від 17.02.20 4 №223344, від 23.02.2014 №223345, від 15.02.2014 №223348, від 22.03.2014 №223351, від 23.03.2014 №223353 без відмітки представника органу державної податкової служби "В'їзд дозволено ".
Разом з тим, перевіркою встановлено, що зазначені товарно-транспортні накладні мають не чіткі відбитки інших штампів "Виїзд дозволено", зокрема на яких відсутня інформація щодо назви територіального органу доходів і зборів, який надав зазначений дозвіл, у зв'язку з чим їх не можливо ідентифікувати. При цьому реквізити названих товарно-транспортних накладних відсутні в журналі реєстрації відвантаження спирту.
Крім того, під час перевірки Залучанського МПД ДП "Укрспирт" посадовими особами органів доходів і зборів виявлено товарно-транспортну накладну від 30.04.2014 №223496 без обох штампів представника органу державної податкової служби "В'їзд дозволено" та "Виїзд дозволено".
Таким чином, судом встановлено, що відповідно до товарно-транспортних накладних та журналу відвантаження спирту, наявних в матеріалах справи, ДП «Укрспирт» здійснило відвантаження спирту та фракції головної етилового спирту, без погодження відпуску з представником органу державної податкової служби, шляхом проставлення штампа «Виїзд дозволено» та особистого підпису, а також здійснення запису в журналі реєстрації відвантаження спирту, що свідчить про порушення ст.230 Податкового кодексу та ч.6 ст.14 Закону № 481/95-ВР.
Окрім того, суд звертає увагу, що позивачем визнано факт вивезення (транспортування) спирту із Залучанського МПЛ ДП «Укрспирт» без погодження відпуску з представником органу державної податкової служби, що підтверджується актом вивезення (транспортування) спирту із Залучанського МПЛ ДП «Укрспирт» без відмітки представника ДПІ в період з 01.01.12р.-15.15.14р., за підписом в.о. керівника Залучанського МПЛ ДП «Укрспирт» ОСОБА_4, скріпленого печаткою підприємства (Додаток №5 до акту перевірки від 28.05.2014р. №37/09-19-21-11/37199618).
Разом з тим, суд критично ставиться до доводів позивача стосовно відсутності у обов'язку щодо сплати акцизного збору та отримання дозволу податкового органу щодо переміщення фракції головної етилового спирту, оскільки остання не є підакцизним товаром, виходячи з наступного.
Відповідно до абз.2 розділу 1 ДСТУ 7402:2013 Національний стандарт України «Фракція головна етилового спирту», копія якого наявна в матеріалах справи, фракція головна - спирт етиловий, збагачений супутніми домішками у процесі епюрації бражного дистиляту або спирту етилового - сирцю і є сумішшю спирту етилового, води та супутніх домішок, які сконцентровані у цьому технологічному процесі (альдегіди, естери, спирт метиловий, вищі спирти (сивушне масло) кислоти та інші органічні сполуки).
ДП «Укрспирт» з метою вироблення та реалізації фракції головної спирту етилового зареєстровано Технічні умови «Фракції головної етилового спирту» (ТУ У 20.1-37199618-003:2012) з кодом УКТ ЗЕД 2207 2000.
Відповідно до пп.14.1.237 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу, спирт етиловий - всі види спирту етилового, біоетанол, які зазначені у товарних позиціях 2207 та 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до положень пп.215.3.1. п.215.3 ст.215 Податкового кодексу, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти віднесено до переліку підакцизної продукції та встановлено ставку акцизного податку.
Отже, з викладеного вбачається, що фракції головної етилового спирту відносяться до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД, які за положеннями Податкового кодексу віднесено до переліку підакцизної продукції, а отже у ДП "Укрспирт" наявний обов'язок щодо сплати акцизного податку.
Разом з тим, матеріалами справи спростовуються доводи позивача відносно подвійного притягнення його до відповідальності за одне і теж правопорушення.
Відповідно до Розрахунку фінансової санкції до Рішення № 000291 від 11.09.2014 (ФГЕС), відповідно до якого: 2631,04 дал (Кількість ФГЕС) X (помножити) на 1,00 грн. (Ціна за 1 дал ФГЕС без ПДВ) = 2631,04 грн. (Вартість продукції без ПДВ та акцизного податку); 2631,04 грн. (Вартість продукції грн. без ПДВ та акцизного податку) X (помножити) на 494,9 грн. (Акцизний податок за 1 дал ФГЕС) = 1 302 101,7 грн. (Вартість без ПДВ з акцизним податком); 2631,04 грн. (Вартість продукції без ПДВ та акцизного податку) + 1 302 101,7 грн. (Вартість без ПДВ з акцизним податком) = 1 304 732,74 (Вартість без ПДВ з акцизним податком); 1 304 732,74 (Вартість без ПДВ з акцизним податком) X (помножити) на 1,2 (20% ПДВ) = 1 562 522,04 грн. (Вартість з акцизом та ПДВ); 1 562 522,04 грн. (Вартість з акцизом та ПДВ) X (помножити) на 2 (200% вартості товару) = 3 131 358,57 грн. (сума фінансової санкції).
Розрахунок фінансової санкції до Рішення №000 292 від 11.09.2014 (спирт): 124 058, дал (Кількість спирту) X (помножити) на 122,5 грн. (Ціна за 1 дал спирту без ПДВ) = 15 197 209,13 грн. (Вартість продукції без ПДВ та акцизного податку); 15 197 209,13 грн. (Вартість продукції без ПДВ та акцизного податку) X (помножити) на 494,9 грн. (Акцизний податок за 1 дал спирту) = 61 396 724,87 грн. (Вартість без ПДВ з акцизним податком); 15 197 209,13 грн. (Вартість продукції без ПДВ та акцизного податку) + 61 396 724,87 грн. (Вартість без ПДВ з акцизним податком) = 76 593 933,99 грн. (Вартість без ПДВ з акцизним податком); 76 593 933,99 грн. (Вартість без ПДВ з акцизним податком) X (помножити) на 1,2 (20% ПДВ) = 91 912 720,79 грн. (Вартість з акцизом та ПДВ); 91 912 720,79 грн. (Вартість з акцизом та ПДВ) X (помножити) на 2 (200% вартості товару) = 183 825 441,59 грн. (сума фінансової санкції).
Таким чином, за порушення ДП «Укрспирт» ст. 230 Податкового кодексу та ч.6 ст.14 Закону №481, відповідачем відповідно до Закону №481 та Порядку №790 прийнято рішення від 11.09.14р. №000291 - за вивіз фракції головної етилового спирту без погодження з представником органу державної податкової служби та рішення від 11.09.2014р. №000292 - за вивіз спирту без погодження з представником органу державної податкової служби.
Відповідно до змісту Інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 28.03.2014р. №375/11/14-14, визначено, що у разі прийняття контролюючими органами рішення щодо визначення платникові податків штрафних санкцій за порушення вимог законодавства, що регулює обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, якщо таке рішення за своєю формою не відповідає податковому повідомленню-рішенню, судам варто виходити з такого.
Окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування.
Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення.
У такому разі рішення контролюючого органу про застосування фінансових санкцій за порушення вимог законодавства з регулювання обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, прийняте не за формою, передбаченою для податкових повідомлень-рішень, варто розцінювати як податкове повідомлення-рішення з окремими дефектами, які не змінюють суті спірного рішення.
Водночас судам необхідно враховувати, що незалежно від дефектів форми податкового повідомлення-рішення з визначення грошових зобов'язань за фінансовими санкціями за порушення законодавства з регулювання обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів на такі повідомлення-рішення поширюється дія норм Податкового кодексу України.
Як встановлено судом спірні рішення прийняті контролюючим органом у межах своєї компетенції, відповідно до Порядку №790 зі змісту яких чітко вбачається зміст порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх, а отже суд приходить до висновку, що не дотримання окремих елементів форми спірних рішень не змінюють суті останніх.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним оскаржуваних рішень.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий Суддя Є.В. Аблов
Судді В.В. Амельохін
В.П. Шулежко