Постанова № 42243289, 06.01.2015, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
06.01.2015
Номер справи
236/889/14-а
Номер документу
42243289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/889/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.01.2015 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мірошниченко О.В.

при секретарі Вікторовій Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до суду та стягнення суми сплаченої допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

04 квітня 2014 року позивач Управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області (далі УСЗН Краснолиманської міської ради Донецької області) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до суду та стягнення суми сплаченої допомоги, обґрунтував свої вимоги тим, що на підставі письмового звернення ОСОБА_2 від 26.01.2007 року та положень статей 1, 2, 3 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та відповідно по пунктів 33-38 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 з змінами та доповненнями, відповідачу була призначена державна допомога на доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 , як на дитину одинокій матері, так як заявник не перебувала в шлюбі та в свідоцтві про народження № 107578 від.20.01.2007 p., виданому відділом реєстрації актів цивільного стану Краснолиманського управління юстиції в Донецької області запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.

Допомога призначена в розмірі 30 % прожиткового мінімуму, встановленого на дитину відповідно віку, який затверджується щороку Законом України «Про державний бюджет України» з 01.01.2007 року по 31.01.2025 рік.

В зв'язку з народженням другої дитини, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, який також був зареєстрований як дитина одинокої матері, в свідоцтві про народження НОМЕР_2 від 08.07.2009 року запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері, та на звернення ОСОБА_2 від 24.07.2009 року було призначена державна допомога згідно чинного законодавства з 01.07.2009 року по 30.06.2027 рік на другу дитину.

12.09.2013 року до управління надійшли повідомлення з відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснолиманського міського управління юстиції у Донецькій області за №393/3.2-01-118 від 28.08.2013 року, № 394/3.2-01-118 від 28.08.2013 року «Про визнання батьківства» за рішенням суду від 13.08.2013 року, та внесення в актовий запис про народження відомостей про батька.

Відповідно до п.36 Порядку призначення та виплати державних допомог, заявник ОСОБА_2 втратила право на одержання допомоги одиноким матерям з 01.09.2013 року на двох дітей. При зверненні за державною допомогою заявник, ОСОБА_2 була попереджена про відповідальність ст. 22 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміни всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, та було засвідчено особистим підписом в затвердженій заяві.

Повідомлення про визнання батьківства надійшли до управління після виплати допомоги, заявник отримала цю допомогу за вересень 2013 року в повному обсязі і своєчасно не було повідомлено про зміни, що вплинули на виплату допомоги та зайво отримала кошти за період з 01.09.2013 року по 30.09.2013 рік в сумі 654,60 грн. які підлягають поверненню.

ОСОБА_2 було письмово роз'яснено та відправлено листи-притензії № 10/22-1010 від. 15,10.2013р., № 10/22-1153 від. 10.12.2013р., № 10/22-0021 від 14.01.2014 р. з пропозицією повернути зайво отримані кошти допомоги в повному розмірі 654,60 грн. Однак, по теперішній час кошти зайво отриманої допомоги одиноким матерям на рахунок позивача не надійшли.

Позивач просить поновити строк звернення до суду, який був пропущений з поважної причини - тривалого встановлення місця фактичного проживання ОСОБА_2 та стягнути з відповідача суму зайво сплаченої допомоги в розмірі 654,60 грн.

Позивач УСЗН Краснолиманської міської ради Донецької області, який належним чином повідомлений про дату час і місце розгляду справи (а.с. 81) представника в судове засідання не направив просив розглянути справу без участі представника в судових засіданнях (а.с 83).

Відповідач ОСОБА_2 яка належним чином повідомлена про дату час і місце розгляду справи (а.с. 82), в судове засідання не з'явилась, заперечень проти позову не надала, про поважність неприбуття в судове засідання не повідомила. Тому суд приходить до висновку про можливість вирішення справи на підставі наявних в ній доказі, відповідно до 4 ч. ст. 128 КАС України.

Дослідивши надані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, які регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3, виданого 20 січня 2007 року батьками ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є: батько - ОСОБА_5, мати - ОСОБА_2, актовий запис № 10 від 20.01.2007 року (а.с 8).

20.01.2007 року відділом РАЦС Краснолиманського міського управління юстиції ОСОБА_2 видана довідка №10 для отримання одноразової допомоги при народженні ОСОБА_3 (а.с 9).

27 січня 2007 року ОСОБА_2 звернулась до УСЗН Краснолиманської міської ради Донецької області з заявою про призначення соціальної допомоги сім'ям з дітьми, а саме одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с 4-7).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4, виданого 08 липня 2009 року батьками ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 є: батько - ОСОБА_5, мати - ОСОБА_2, актовий запис № 162 від 08.07.2009 року (а.с 10).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 СК України для отримання допомоги, відомості про батька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 записані за заявою матері згідно частиною першою статті 135 СК України (а.с 11).

12.09.2013 року до УСЗН Краснолиманської міської ради Донецької області з Відділу РАЦС Краснолиманського міського управління юстиції надійшли повідомлення про те що на підставі рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 12.09.2013 року до актових записів № 10 від 20.01.2007 року про народження ОСОБА_3 та № 162 від 08.07.2009 року ОСОБА_4 унесені відомості про батька (а.с. 12,13).

Згідно протоколу засідання комісії по призначенню допомоги Краснолиманського УПСЗН №4046 від 17.09.2013 року встановлена сума переплати ОСОБА_2 за період з 01.09.2013 року по 30.09.2013 року в розмірі 654,60 грн. (а.с 14).

УСЗН Краснолиманської міської ради Донецької області в адресу ОСОБА_2 тричі направлялися листи - притензії № 10/22-1010 від. 15.10.2013р., № 10/22-1153 від. 10.12.2013р., № 10/22-0021 від 14.01.2014 р. з пропозицією повернути зайво отримані кошти допомоги в повному розмірі 654,60 грн. ( а.с. 15, 16, 17).

Згідно довідки №299 від 15.03.2014 року в вересні 2013 року одинокій матері ОСОБА_2 була нарахована допомога на дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 654,60 грн (а.с 18).

Згідно довідки №587 від 29.03.2013 року діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживають разом з матір'ю ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 (а.с. 19).

Рішенням Краснолиманского міського суду Донецької області від 13.08.2013 року, яке набрало законної сили 26.08.2013 року визнаний батьком ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 84-86).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 2811-XII від 21 листопада 1992 року громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 3 Закону № 2811-XII допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми.

Відповідно до ч.1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Таким чином з часу набрання рішенням Краснолиманского міського суду Донецької області від 13.08.2013 року законної сили ОСОБА_2 втратила право на допомогу на дітей одинокій матері

Згідно з ст. 22 Закону № 2811-XII одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Проаналізувавши вищезазначені нормативно-правові акти та ретельно дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що після втрати права на отримання допомоги ОСОБА_2 не повідомила УСЗН Краснолиманської міської ради Донецької області про обставини, що впливають на виплату державної допомоги, в наслідок чого УСЗН зайво нарахувало та виплатило відповідачу допомогу на дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 654,60 грн.

Суд вважає, що в наслідок неправомірних дій відповідача управлінню соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області були заподіяні збитки у розмірі 654,60 грн., тому приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про поновлення строку звернення до суду суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з абз.2 ч. 2 ст. 99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Отже з аналізу наведених норм права вбачається, для суб'єктів владних повноважень встановлено особливий порядок обчислення строку звернення до суду: з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Згідно з частиною 1 статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

12 вересня 2013 року позивач отримав повідомлення відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснолиманського міського управління юстиції у Донецькій області про визнання батьківства над дітьми ОСОБА_2 в серпні 2013 року. З приводу повернення зайво нарахованої допомоги за вересень 2013 року позивач звертався до відповідача 15.10.2013 року, 10.12.2013 року та 14.01.2014 року (а.с 15-17).

Враховуючи стабільність дій позивача, спрямованих на стягнення з відповідача до бюджету, як вважав позивач, безпідставно отриманої відповідачем суми матеріальної допомоги; звернення позивача з аналогічним позовом до суду 14 березня 2013 року (а.с 26), який був повернутий позивачу ухвалою суду від 01.04.2014 року (а.с 28), та повторне звернення після усунення недоліку 04.04.2014 року, суд приходить до висновку про поновлення строку звернення до суду, тому що шестимісячний строк звернення до суду з 12 вересня 2013 року - дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог, пропущений з поважних причин.

Належним чином повідомлені про дату час і місце судового розгляду особи, які беруть участь у справі, до засідання суду не прибули. У зв'язку з чим, в порядку передбаченому ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 3 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, ст. ст. 9, 10, 11, 12, 99, 100, 158-161, 163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Поновити Управлінню соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області строк звернення до суду.

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої допомоги - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНН НОМЕР_1, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Красний Лиман Донецької області, на користь Управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області, суму сплаченої допомоги в розмірі 654,60 грн. (шістсот п'ятдесят чотири гривні 60 копійок), отримувач УСЗН, р/р 35415037047399, ОКПО 25953557, МФО 834016, банк отримувача УДК СУ м. Красний Лиман Донецької області

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд Донецької області.

Суддя -