Ухвала суду № 42239619, 17.12.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.12.2014
Номер справи
2а-1870/2812/11
Номер документу
42239619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2014 року м. Київ К/9991/83368/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - Шипуліної Т.М.,

суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.

за участю: секретаря Іванова К.Ю.,

представника позивача Мороз Т.А., Розуменко О.Ю.

розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2011 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 по справі №2а-1870/2812/11 за позовом Державного підприємства «Конотопське лісове господарство» до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.

Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення представника позивача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, колегія

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2011, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011, позовні вимоги Державного підприємства «Конотопське лісове господарство» до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення - задоволено. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення від 29.04.2011 №0000522311.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Конотопська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської області 21.11.2011 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 05.12.2011 прийняв її до свого провадження.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2011 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального права, зокрема, статті 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 №184 «Про порядок відрахувань у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку», статей 80, 115 Кодексу законів про працю України, статті 24 Закону України «Про оплату праці».

Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Конотопською міжрайонною державною податковою інспекцією Сумської області була проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства «Конотопське лісове господарство» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 по 30.09.2010, валютного законодавства з 01.01.2009 по 30.09.2010.

Перевіркою встановлено порушення позивачем статті 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», статті 14 Закону України «Про систему оподаткування», Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)» від 11.03.2009 №184.

Висновок податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства ґрунтується на тому, що Державним підприємством «Конотопське лісове господарство» занижено нарахування та виплату частини чистого прибутку за 2009 рік у сумі 124138,00грн. Як зазначає податковий орган вказане заниження нарахування та виплати частини прибутку виникло в результаті заниження підприємством в бухгалтерському обліку чистого прибутку за 2009 рік (рядок 220 форми 2 «Звіт про фінансові результати») в сумі 827588,00грн.

Також в акті перевірки вказано, що заниження чистого прибутку відбулося внаслідок того, що Державним підприємством «Конотопське лісове господарство» до складу витрат два рази віднесло витрати: суми фактично нарахованих відпускних та виплат за вислугу років, які включаються до вартості реалізованої продукції, відображені по рядку 040 «Собівартість реалізованої продукції» форми 2 «Звіт про фінансові результати» та суми нарахування резервного фонду на покриття витрат по нарахуванню відпускних та виплат за вислугу років (нараховується поквартально і зменшується при фактичній виплаті відпускних та виплат за вислугу років), включених до рядка 090 «Інші операційні витрати» форми 2 «Звіт про фінансові результати» за 2009 рік.

За результатами перевірки Конотопською міжрайонною державною податковою інспекцією Сумської області складено акт від 04.02.2011№55/23-3/00992935 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.02.2011 №0000122311, яким Державному підприємству «Конотопське лісове господарство» визначено грошове зобов'язання по відрахуванню частини чистого прибутку (доходу) державними підприємствами за основним платежем у сумі 124138,00грн. і застосовано штрафні санкції у сумі 31034,50грн.

За результатами адміністративного оскарження рішенням Державної податкової адміністрації в Сумській області від 29.04.2011 №7321/10/25000-38/84 скасовано податкове повідомлення-рішення від 22.02.2011 № 0000122311 в частині штрафної санкції в сумі 31034,50грн., у зв'язку з чим Конотопською міжрайонною державною податковою інспекцією Сумської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.04.2011 №0000522311, яким Державному підприємству «Конотопське лісове господарство» визначено грошове зобов'язання по відрахуванню частини чистого прибутку у розмірі 124138,00грн.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» державні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 відсотків. Порядок відрахування частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2009 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.

Державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)» від 11.03.2009 №184 встановлено, що відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 №158, з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».

Пунктом 1 Порядку відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 №158, встановлено, що частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, та розміру відрахувань частини чистого прибутку (доходу), визначеного у Законі України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Судами попередніх інстанцій встановлено, що протягом 2009 року Державним підприємством «Конотопське лісове господарство» на підставі наказів директора від 31.03.2009 №68, від 30.06.2009 №155, від 21.09.2009 №200 та від 31.12.2009 №313 значаться створеними фонди забезпечення виплат відпускних та фонд забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років. Господарські операцій по створенню та використанню зазначених фондів в бухгалтерському обліку позивача відображені на рахунку 47 «Забезпечення майбутніх витрат і платежів».

Протягом 2009 року Державним підприємством «Конотопське лісове господарство» було створено забезпечення майбутніх виплат і платежів в сумі 1223811,00грн.

Згідно акту інвентаризації забезпечень майбутніх витрат і платежів від 31.12.2009 №1, на підставі наказу від 30.10.2009 №232 проведена інвентаризація забезпечень майбутніх витрат і платежів станом на 31.12.2009. За даними акту інвентаризації розрахунковий залишок забезпечення майбутніх виплат відпускних та майбутніх виплат за вислугу років станом на 31.12.2009 відповідає залишку за даними бухгалтерського обліку і значиться в сумі: по фонду забезпечення виплат відпускних в сумі 970300,00грн. (4112 днів невикористаних відпусток), по фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років в сумі 680065,25грн.

Відповідно до даних журналів-ордерів №4 за січень-вересень 2010 року значиться використання створених станом на 31.12.2009 фондів забезпечення виплат відпускних та забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років, а саме фонд забезпечення виплат відпускних за період з січня по вересень 2010 року значиться використаним на суму 576661,98грн., фонд забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років за період з січня по вересень 2010 року значиться використаним на суму 318413,52грн.

Крім господарських операцій по використанню фондів забезпечення, в березні та вересні 2010 року значиться коригування (зменшення) фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років на загальну суму 85500,00грн.

Протягом січня-вересня 2010 року відповідно до даних журналів-ордерів №4 створення фондів забезпечення виплат відпускних та забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років не значиться.

Залишок фонду забезпечення виплат відпускних станом на 30.09.2010 (на кінець періоду, що перевірявся) обліковувався в сумі 393638,02грн., а залишок фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років обліковувався в сумі 276151,73грн.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що при складанні фінансової звітності Державним підприємством «Конотопське лісове господарство» дотримано вимог положень (стандартів) бухгалтерського обліку, дані наведені в фінансовій звітності достовірні, тому висновки відповідача щодо порушень є неправильними, а визначення грошового зобов'язання за платежем частина чистого прибутку - протиправним.

Суд касаційної інстанції не може визнати законними і обґрунтованими судові рішення попередніх інстанцій, оскільки останні ухвалені без повного та всебічного з'ясування обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги і заперечення, та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається з матеріалів справи, податковий орган в обґрунтування порушення позивачем вимог податкового законодавства посилався на те, що Державним підприємством «Конотопське лісове господарство» до складу витрат два рази віднесло суми фактично нарахованих відпускних та виплат за вислугу років. Проте, судами попередніх інстанцій зазначені доводи відповідача залишені поза увагою, правової оцінки їм не надано та не перевірено їх обґрунтованість матеріалами справи.

Колегія суддів звертає увагу на те, що для правильного вирішення справи та з'ясування питання щодо правильності обчислення позивачем частини чистого прибутку, що підлягала сплаті до державного бюджету за 2009 рік, необхідно було встановити чи зменшувався Державним підприємством «Конотопське лісове господарство» прибуток за 2009 рік на суму сформованих забезпечень виплат відпускних та забезпечень виплат винагород за стаж роботи та вислугу років; чи відносилися підприємством суми відпускних, виплат винагород за стаж роботи та вислугу років на дохід при нарахуванні таких виплат працівникам, тобто при зменшенні фонду забезпечень; чи відносилися підприємством відповідні суми коштів при виплаті працівникам на витрати.

Разом з тим, судами попередніх інстанцій зазначене залишено поза увагою, обставини справи встановлені неповно, що і потягло за собою прийняття судових рішень, які не відповідають вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості судового рішення.

Відповідно до частини другої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і направлення справи на новий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливлюють встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оскільки встановлення нових обставин вимагає дослідження доказів, що знаходиться поза межами касаційного розгляду справи, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає направленню на новий розгляд до суду першої інстанції із скасуванням ухвалених судових рішень судів попередніх інстанцій.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати викладене, повно і всебічно перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, вирішити чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.

Керуючись статтями 160, 210, 220, 221, 223, 227, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області задовольнити частково.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2011 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 по справі №2а-1870/2812/11 скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна

Судді: ___ Л.І. Бившева

___ А.М. Лосєв