Постанова № 42235836, 25.09.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2014
Номер справи
п/811/2568/14
Номер документу
42235836
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2014 року Справа №П/811/2568/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестагросервіс»

до відповідача: Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області

про скасування припису.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестагросервіс» звернулося з позовом, у подальшому зменшеним, до Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області про скасування припису №148 від 11.06.2014 р. та розрахунків розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок (за межами населеного пункту) від 11.06.2014 р. Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області.

Ухвалою від 25.09.2014 р. закрито провадження в частині позовної вимоги про скасування розрахунків розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок (за межами населеного пункту) від 11.06.2014 р. Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області (а.с.148).

В обґрунтування позовної вимоги позивач вказує, що за результатами перевірки відповідачем встановлено факт самовільного зайняття ТОВ «Інвестагросервіс» земельної ділянки загальною площею 26,77 га у зв'язку з чим винесено оскаржуваний припис. Позивач зазначає, що відповідні земельні ділянки надані йому в користування на підставі розпоряджень Гайворонської районної державної адміністрації №329-р від 05.12.2013 р., №357-р від 16.12.2013 р., №82-р від 13.03.2014 р. та згідно з договорами оренди від 14.02.2014 р. і від 28.03.2014 р., а тому висновок Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області про самовільне зайняття земельних ділянок є необґрунтованим.

Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки у відповідності до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України розпорядником земель сільськогосподарського призначення є Головне управління Держземагентства в Кіровоградській області, а не Гайворонська районна державна адміністрація Кіровоградської області.

У судове засідання з'явився представник позивача, який позовні вимоги підтримав у повному обсязі та подав клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.145).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.142).

На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 25.09.2014 р. та занесеної до журналу судового засідання (а.с.146), подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України.

Дослідивши надані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2014 року посадовими особами Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області на підставі направлення №173/01-13/1 від 08.05.2014 р. (а.с.47) відповідно до наказу №300-од від 08.05.2014 р. (а.с.48) проведено планову перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Інтерагросервіс», за результатами якої складено акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 11.06.2014 р. №118 (а.с.18-35), акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.06.2014 р. (а.с.36-37) та акти обстеження земельної ділянки від 11.06.2014 р. №177, №178, №179 (а.с.38-40). Перевіркою встановлено порушено ТОВ «Інтерагросервіс» вимог ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 р. №963-IV (далі за текстом також - Закон) державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

У відповідності до п.1, пп. «а» п.4 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №459/2011 р. Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Згідно з п.1, 3 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 р. №770 Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується. Основним завданням Держсільгоспінспекції є реалізація повноважень Державної інспекції сільського господарства України у межах відповідної території.

З огляду на зміст ч.4 ст.9 Закону державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Відповідно до ч. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Тобто припис виноситься лише у випадку виявлення порушень земельного законодавства та виключно з метою усунення таких порушень.

За результатами перевірки головним спеціалістом Відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Кіровоградській області - державним інспектором сільського господарства Кіровоградської області Наконечним Русланом Володимировичем видано припис від 11.06.2014 р. №148, яким ТОВ «Інтерагросервіс» приписано в 30 денний термін усунути порушення земельного законодавства шляхом повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (а.с.44).

Судом встановлено, що підставою для винесення оскаржуваного припису стало встановлення факту самовільного зайняття ТОВ «Інтерагросервіс» земельних ділянок (землі під господарськими шляхами і прогонами із земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) загальною площею 26,77 га, у тому числі 6,6 га на території Мощенської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області; 5,11 га на території Вікненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області; 15,06 га на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.

У відповідності до ч.4 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно зі ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до абз.16 ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Таким чином, відсутність у користувача земельної ділянки правовстановлюючих документів свідчить про самовільне зайняття такої земельної ділянки. Натомість, не вважається самовільним зайняттям земельної ділянки її фактичне використання за умови наявності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу такої земельної ділянки у власність або надання її у користування (оренду).

У судовому засіданні встановлено, що відповідно до розпорядження голови Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.12.2013 р. №329-р «Про надання в оренду земельних ділянок загальною площею 6,6 га ТОВ «Інтерагросервіс» (а.с.59) між Гайворонською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ТОВ «Інтерагросервіс» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 14.02.2014 р. (а.с.60-63), за умовами якого орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 6,6 га із земель сільськогосподарського призначення Мощенської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (господарські шляхи і прогони (польові дороги).

Згідно з розпорядженням голови Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 16.12.2013 р. №357-р «Про надання в оренду земельних ділянок загальною площею 15,06 га ТОВ «Інтерагросервіс» (а.с.54) між Гайворонською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ТОВ «Інтерагросервіс» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 14.02.2014 р. (а.с.55-58), відповідно до якого орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 15,06 га із земель сільськогосподарського призначення Могильненської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (господарські шляхи і прогони (польові дороги).

У відповідності до розпорядження голови Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 13.03.2014 р. №82-р «Про надання в оренду земельних ділянок загальною площею 5,11 га ТОВ «Інтерагросервіс» (а.с.49) між Гайворонською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ТОВ «Інтерагросервіс» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 28.03.2014 р. (а.с.50-53), за умовами якого орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 5,11 га із земель сільськогосподарського призначення Вікнинської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (господарські шляхи і прогони (польові дороги).

У запереченнях на позовну заяву відповідач наголошував на тому, що відповідно до Земельного кодексу України розпорядником земель сільськогосподарського призначення є саме Головне управління Держземагентства в Кіровоградській області, а не Гайворонська районна державна адміністрація Кіровоградської області.

На підставі ч.4 ст.122 Земельного кодексу України Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 р. №445/2011 р. Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Відповідно до п.7 зазначеного Положення, Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

У відповідності до п.1 Положення про головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 р. №258, Головне управління Держземагентства в області є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.

Відтак Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області наділене повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення лише державної власності.

У відповідності до інформації Відділу Держземагентства у Гайворонському районі Кіровоградської області від 17.09.2014 р. №939/01-14 відомості стосовно земельних ділянок наданих в оренду ТОВ «Інвестагросервіс», а саме: господарських шляхів та прогонів (польових доріг) площею 15,06 га на території Могильненської сільської ради, 5,11 га на території Вікнинської сільської ради та 6,6 га на території Мощенської сільської ради в Національній кадастровій системі відсутні. До розпаювання земель колективних сільськогосподарських підприємств дані земельні ділянки входили до складу земель сільськогосподарського призначення колективної власності. Також в інформації вказано, що на даний час відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. №1952-IV право власності визначається одночасно з реєстрацією речового права, однак на вищезазначені земельні ділянки проекти землеустрою до відділу Держземагентства у Гайворонському районі не надходили, тому земельні ділянки не реєструвалися та кадастрові номери не присвоювалися (а.с.144).

Відповідачем, всупереч вимогам ч.2 ст.71 КАС України не надано суду доказів на підтвердження того, що земельні ділянки, користування якими здійснює ТОВ «Інтерагросервіс» перебувають у державній власності, а тому розпорядження ними повинно здійснюватися Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області.

За таких обставин суд дійшов висновку, що розпорядження Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.12.2013 р. №329-р, від 16.12.2013 р. №357-р, від 13.03.2014 р. №82-р на підставі яких укладені договори оренди земельних ділянок є відповідними рішеннями органу виконавчої влади в розумінні абз.16 ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», а тому в судовому засіданні не знайшов підтвердження факт самовільного зайняття ТОВ «Інтерагросервіс» земельних ділянок (землі під господарськими шляхами і прогонами із земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) загальною площею 26,77 га, у тому числі 6,6 га на території Мощенської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області; 5,11 га на території Вікненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області; 15,06 га на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.

З огляду на зміст ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що при винесенні оскаржуваного припису відповідач діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття припису, а відтак позовна вимога про скасування припису Державної інспекції сільського господарства Кіровоградської області №148 від 11.06.2014 р. підлягає задоволенню з урахуванням п.1 ч.2 ст.162 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 73,08 грн. підлягає присудженню з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестагросервіс».

Керуючись ст. ст. 70, 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати припис №148 від 11 червня 2014 року, винесений Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестагросервіс».

Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестагросервіс», код ЄДРПОУ 30418454 (26333, с. Могильне Гайворонського району Кіровоградської області, пров. Садовий, 2) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт