Рішення № 4222735, 21.07.2009, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
21.07.2009
Номер справи
13/52
Номер документу
4222735
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21.07.09 р. Справа № 13/52

Суддя господарського суду Донецької області Темкіжев І.Х.

присекретарі Фоменко В.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк

до відповідача Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахтоуправління Трудівське” м.Донецьк

про відшкодування суми збитків в сумі 3584грн.20коп.

за участю представників сторін:

від позивача - Маркєвич К.А.(за довір. від 15.01.09р.) – гол. спец.-юриск.

від відповідача - не з’явився

СУТЬ СПОРУ :

Державна екологічна інспекція в Донецькій області м. Донецьк звернулась з позовом до Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремленого підрозділу „Шахтоуправління Трудівське” м.Донецьк про відшкодування суми збитку, заподіяного державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 3584грн. 20коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст.ст. 40, 47, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища“, ст.ст. 40, 44, 70, 110, 111 Водного кодексу України, акт перевірки виконання вимог водного законодавства від 26.09-06.10.2008р., протокол по факту порушення вимог природоохоронного законодавства № 10 від 26 вересня 2008р., акт відбору проб вод від 26.09.08р., протокол про адміністративне правопорушення № 009512, постанова про накладення адміністративного стягнення від 26.09.08р., розрахунок збитків.

Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до ст.. 81-1 Господарського-процесуального кодексу України.

Ухвали суду про порушення справи від 29.05.09р. та про відкладення розгляду справи від 09.06.09р. були належним чином направлені на адресу відповідача, але представник підприємства до судового засідання не з”явився, про причини незявлення у судове засідання суд не повідомив, відзив на позовну заяву не представив.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, суд вважає можливим розглядати справу по наявним в ній матеріалам відповідно до ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, суд встановив, що в ході перевірки, проведеної державним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Донецькому регіону, дотримання вимог природоохоронного законодавства на Відокремленому підрозділі „Шахтоуправління „Трудівське” Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” м. Донецьк було встановлено факт самовільного скиду недостатньо очищених шахтних вод в балку річки Осикова за контролюючий період з 01.01.2008р. по 30.09.2008р. Одночасно виявлено, що підприємство не має дозволу на спецводокористування та нормативи ГДС.

В ході перевірки держінспекторами було встановлено, що згідно довідки підприємства від 28.10.08р. кількість скинутих у річку Осикова шахтних вод склала 3329,1тис.мі.

Зазначене підтверджується довідкою підприємства від 28.10.08р., протоколом по факту порушення природоохоронного законодавства від 26.09.2008р., актом перевірки виконання водного законодавства від 26.09.-06.10.2008р. та актам відбору проб вод. При дослідженні матеріалів справи встановлено, що зазначений акт підписаний інженером по охороні навколишньої середи шахти Відокремленого підрозділу „Шахтоуправління „Трудівське” О.М. Махно, протокол про адміністративне правопорушення підписаний в.о. заступником директора ВП „Шахтоуправління „Трудівське” А.В. Тарасовим без заперечень.

Відповідальність юридичних та фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов використання, таким чином відповідач суттєво порушив інтереси держави тому, що ст.6 Водного кодексу України передбачено , що водні об”єкти є виключною власністю народу України, який здійснює право власності на води через місцеві Ради народних депутатів. Місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього середовища, координують діяльність відповідних спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів на території місцевої Ради, формують і використовують місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі місцевих бюджетів.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України № 213/95-ВР від 06.06.95р.спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, у якому встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин, що передбачено ст. 49 зазначеного кодексу.

Згідно зі ст. 70 Водного кодексу України № 213/95-ВР від 06.06.95р. скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Відповідно до ст.. 44 Водного кодексу України № 213/95-ВР від 06.06.95р. водокористувачі зобов'язані: дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Ст. 68 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.91р. № 1264-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони природного середовища у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду.

Згідно розрахунку збитків, зробленого інспекцією збиток нанесений державі на суму 3584грн. 20коп., який підрахований по “Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 18.05.95р.

За цих обставин слід визнати, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню.

Судові витрати у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись: ст. ст. 47, 68 Закону України” Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 44, 70, 95, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 33, 43, 49, 85 ГП К України ,-

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахтоуправління Трудівське” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, р/р 26007165269201 в ДОФ АКБ Укрсоцбанк; ЗКПО 26417335; МФО 334011; Інд.№ 323293905097, свід.№ 40378427) та перерахувати на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Донецької міської ради (м.Донецьк, п/р 33112331700002 ГУДК у Донець у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23977045, КБК 24062100) суму збитків, заподіяних державі у розмірі 3584грн. 20коп.

Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахтоуправління Трудівське” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, р/р 26007165269201 в ДОФ АКБ Укрсоцбанк ЗКПО 26417335, МФО 334011, Інд.№ 323293905097, свід.№ 40378427) в доход держбюджету України держмито в сумі 102грн. 00коп.

Стягнути Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахтоуправління Трудівське” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, р/р 26007165269201 в ДОФ АКБ Укрсоцбанк ЗКПО 26417335, МФО 334011, Інд.№ 323293905097, свід.№ 40378427) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ у судах на користь Державного бюджету (р/р 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: ЄДРПОУ 34686537 Державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька, код платежу 22050000) в сумі 118грн.

В судовому засіданні 21.07.09р. оголошено повний текст рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя Темкіжев І.Х.