Постанова № 42223472, 29.12.2014, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
29.12.2014
Номер справи
201/15868/14-а
Номер документу
42223472
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 201/15868/14а

Провадження № 2а/201/402/2014р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2014р. суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська - Ткаченко Н.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду в Дніпропетровській області (третя особа - Дніпропетровський обласний військовий комісаріат) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

09.12.2014р. ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська із адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду в Дніпропетровській області (далі - ГУПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, визначивши третьою особою Дніпропетровський обласний військовий комісаріат.

В обґрунтуванні позовних вимог посилається на те, що у період з 31.07.1975р. по 26.11.2010р. він проходив кадрову військову службу у Збройних Силах України. 26.11.2010р. був звільнений в запас з посади голови військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону. Календарна вислуга років склала 35 р. 3 міс. 26 днів. При обчисленні пенсії, йому було враховано грошове забезпечення з нарахуваннями на день звільнення - в розмірі 10 746 грн. 20коп. При цьому, посадовий оклад складав на той час 3 154 грн. (дорівнював посадовому окладу голови районного суду).

Але станом на 01.01.2014р. посадовий оклад судді відповідно до ст. 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" змінився і складає 13 398 грн. Вважає, що з цього розміру посадового окладу повинен здійснюватися перерахунок раніше призначеної пенсії.

Відповідачем у порушення ч. 3 ст.63 Закону України "Про пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", такий перерахунок не здійснено. На його звернення до ГУПФУ в Дніпропетровській області з заявою про необхідність здійснення перерахунку у перерахунку відмовлено з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення щодо перерахунку пенсій військовим пенсіонерам.

Тому, посилаючись на норми ст.ст. 126, 130 Конституції України, ст.ст. 43, 44 Закону України "Про статус суддів", ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", просить визнати протиправними дії ГУПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті належної пенсії з врахуванням збільшеного посадового окладу районного судді та відповідних надбавок та зобов'язати ГУПФУ в Дніпропетровській області провести з 01.07.2014р. перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням: збільшеного посадового окладу судді районного суду у 2014 році до 12 130 грн.; 90% доплати за вислугу років (10 962 грн.); доплати за перебування на аналогічній адміністративній посаді голови районного суду 10% (1 218 грн.); окладу за військове звання 135 грн.; доплати за роботу з таємними документами 10% - 1 218 грн., а всього - 22 107 грн. (24 563грн. * 90%) та в подальшому проводити належні виплати пенсії, у відповідності до змін в законі щодо підвищення мінімальної заробітної плати.

23.12.2014р. до суду надійшли заперечення представника ГУПФУ в Дніпропетровській області, в яких він просив відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 з посиланням на те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на нього і проводиться у порядку, встановленому КМУ.

Пунктом 1 Постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно із Порядком передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1522, на установи Пенсійного фонду України з 01.01.2007р. покладено функції тільки по призначенню і виплаті пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу силових відомств.

Порядок обчислення розміру грошового забезпечення та його складових відноситься до компетенції тих силових відомств, звідки особу було звільнено зі служби.

Оскільки чинним законодавством України після 01.01.2006р., тобто з моменту перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів", якою були затверджені схеми посадових окладів керівників та суддів, а також керівних працівників, спеціалістів органів прокуратури і судів рішення КМУ про підвищення розміру посадових окладів не приймалося, тому підстав для проведення перерахунку пенсії у органів Пенсійного фонду України не має. Тому просив в задоволені вимог відмовити.

29.12.2014р. від представника третьої особи - Дніпропетровського обласного військового комісаріату, надійшли пояснення, в яких зазначено, що призначення пенсії позивачу здійснюється у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45, відповідно до п.п. 1-3 якої перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Органи пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

До теперішнього часу ГУПФУ у Дніпропетровської області не надавало до Дніпропетровського обласного військового комісаріату списки для перерахунку пенсій суддям. Тому комісаріат не може надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача.

З урахуванням тих обставин, що до розгляду справи в якості третьої особи позивачем залучено Дніпропетровський обласний військовий комісаріат, цей комісаріат надав по справі свої заперечення (а.с. № 32-33), які будуть враховані при розгляді справи поряд з іншими доказами, вважаю, що слід відмовити ГУПФУ у Дніпропетровської області в задоволені клопотання про розгляд справи в судовому засіданні.

У відповідності до положень ст. 1832 КАС України, суддя розглянула справу в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суддею встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, що вбачається із посвідчення № НОМЕР_1 від 02.02.2011р. (а.с. № 10), перебуває на обліку в ГУПФУ в Дніпропетровській області, отримує пенсію за вислугу років.

Позивач у період з 31.07.1975р. по 26.11.2010р. проходив кадрову військову службу у Збройних Силах України. Наказом Міністра оборони України від 25.10.2010р. № 1141 відповідно до ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнений у запас з посади голови Військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону (а.с. № 12).

Відповідно до довідки Військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 24.12.2010р. № 995, календарна вислуга позивача склала 35 років 3 місяці 26 днів. ОСОБА_1 забезпечений такими видами грошового забезпечення: а) оклад за військове звання 135 грн. і посадовий оклад 3 154 грн., всього 3 289 грн.; б)процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40% (1 315 грн. 60коп.); в) надбавка за 1-й клас 375 грн.; д) надбавка за роботу з таємними документами 15% (473 грн.10коп.); е) надбавка за особливий характер роботи 50% ( 1 764 грн.50коп.); и) премія 100% (3 529 грн.), всього 10 746 грн.20коп.

У вересні 2014р. позивач звернувся із заявою до ГУПФУ в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії. Листом від 13.11.2014р. № К1702-14 ГУПФУ в Дніпропетровській області йому відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії, у зв'язку із тим, що відповідно до п. 1 постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, для відповідних категорій військовослужбовців. Разом із тим, КМУ не приймалось рішення щодо перерахунку пенсій військовим пенсіонерам (а.с.№9).

Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у частині першій статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, а саме: заробітної плати, пенсії, щомісячного довічного грошового утримання тощо, надання їм у майбутньому статусу судді у відставці, право якого на пенсійне забезпечення та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із ч.2 ст. 51 даного Закону, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Отже, на підставі викладених норм права, позивач набув права на підвищення пенсії у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу.

Постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій провадиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у 10-денний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та п.5 "Порядку про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992р. № 393", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45, передбачена можливість прийняття Міністром Оборони України нормативного акту щодо встановлення (зміни) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, розмірів посадових окладів військовослужбовців, в тому числі і військових навчальних закладів.

Разом із тим, правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010р. № 2453-VI.

Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

Статтею 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", визначено вид, склад, розмір суддівської винагороди, яка складається з посадового окладу та доплати за вислугу років, перебування на адміністративній посаді у суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці. Відповідно до ч. 3 ст. 129 Закону посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 січня 2011р.-6 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2012р.-8 мінімальних заробітних плат;з 1 січня 2013р.-10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015р.- 15 мінімальних заробітних плат.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет на 2014р." від 16.01.2014р. № 719-VII, у 2014 році мінімальна заробітна плата становить - 1 218 грн. на місяць.

Суд не приймає доводів відповідача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу в зв'язку з відсутністю з цього приводу рішення Кабінету Міністрів України, оскільки ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Аналогічна позиція висловлена і у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012р. по справі №21-84а12, яка у відповідності до ст.2442 КАС України, є обов'язковою для застосування у судовій практиці.

До того ж, відповідно до приписів ст.ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Слід зазначити, що позивачем подано позов в межах шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України (09.12.2014р.), оскільки він просить здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2014р. Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в частині перерахунку пенсії з 01.07.2014р. підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання ГУПФУ в Дніпропетровській області в подальшому проводити належні виплати пенсії, у відповідності до змін в законі щодо підвищення мінімальної заробітної плати, вважаю, що у задоволені даних вимог слід відмовити, оскільки суд не може вирішувати спір на майбутнє (за відсутності конкретних спірних правовідносин між сторонами), а розглядає справу у межах спірного періоду.

З урахуванням часткового задоволення позову, вважаю за можливе з урахуванням положень ст. 94 КАС України стягнути на користь позивача з Державного бюджету України судові витрати по справі в розмірі 73грн. 80коп., оскільки відповідачем по справі є орган державної влади.

Крім того, з огляду на те, що позивач при подачі позову сплатив судовий збір у більшому розмірі, ніж потрібно, а саме, замість 73грн. 08коп. сплатив 78грн., то відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір", вважаю за можливе повернути позивачу сплачений у більшому розмірі судовий збір в сумі 4 грн. 92коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 152 Конституції України, Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010р. № 2453-VI, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII, Законом України "Про Державний бюджет на 2014р." від 16.01.2014р. № 719-VII, ст.ст. 25, 33, 46 Конституції України, ст.ст. 6-11, 69, 71, 83, 94, 99, 1832, 256 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду в Дніпропетровській області (третя особа - Дніпропетровський обласний військовий комісаріат) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду в Дніпропетровській області, щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії, з врахуванням збільшеного посадового окладу судді районного суду та відповідних надбавок.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 з 01.07.2014р. перерахунок раніше призначеної пенсії, з врахуванням: збільшеного посадового окладу судді районного суду у 2014 році до 12 130 грн.; 90% доплати за вислугу років (10 962 грн.); доплати за перебування на аналогічній адміністративній посаді голови районного суду 10% (1 218 грн.); окладу за військове звання 135 грн.; доплати за роботу з таємними документами 10% - 1 218 грн., всього - 22 107 грн.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору при подачі позову в розмірі 73грн. 08коп.

Повернути ОСОБА_1 судовий збір, сплачений у більшому розмірі в сумі 4грн. 92коп. по квитанції № ПН 721 від 09.12.2014р. на розрахунковий рахунок: Одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, Код за ЄДРПОУ: 37989269, Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, Код банку за ЄДРПОУ: 37988155, МФО банку: 805012, Рахунок отримувача: 31219206700005, Код класифікації доходів бюджету:22030001

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.

Суддя Н.В.Ткаченко