Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
Справа № 22-ц/778/5026/14 Головуючий у 1 інстанції: Чернобай А.О.
Суддя-доповідач: Крилова О.В.
У Х В А Л А
Іменем України
17 грудня 2014 року м. Запоріжжя.
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Крилової О.В.
суддів: Дзярука М.П.
Трофимової Д.А.
При секретарі: Семенчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 12 вересня 2014 року у справі за позовом Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_3 про визнання договору укладеним,
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2014 року КАТП 052810 м. Краматорська звернулося до суду із вищевказаним позовом, в якому зазначало, що рішенням виконкому Краматорської міськради від 06.10.2010 року № 650 виконавцем комунальних послуг з вивезення побутових відходів в м. Краматорську визначено КАТП 052810. Тарифи на вказані послуги для населення та норми їх надання встановлені рішеннями виконкому Краматорської міськради від 07.07.2004 року № 287, від 25.04.2008 року № 217, від 04.11.2009 року № 730, від 22.07.2011 року № 671, від 27.07.2011 року № 672, від 20.11.2013 року № 846, відповідно до яких проводиться нарахування оплати за надані послуги. На підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» від 10.12.2008 року № 1070 позивачем розроблена та затверджена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора. Відповідач ОСОБА_3 зареєстрований у АДРЕСА_1, споживаючи послуги позивач в порушення ст.ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ухиляється від обов'язку укласти письмовий договір з виконавцем послуг. Направлений 22.11.2013 року на адресу відповідача проект договору № 304460 від 18.11.2013 року, підготовлений позивачем на основі типового договору, залишений без уваги.
Посилаючись на зазначені обставини, просило суд, визнати договір на надання житлово-комунальних послуг з відповідачем укладеним та стягнути з відповідача судові витрати.
Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 12 вересня 2014 року позовні вимоги задоволено.
Визнано договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора № 304460 від 18.11.2013 року між Комунальним автотранспортним підприємством 052810 та ОСОБА_3, зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1, підготовлений виконавцем послуг на основі типового договору, укладеним.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь Комунального автотранспортного підприємства 052810 понесені судові витрати в сумі 243,60 грн.
Не погоджуючись з рішенням районного суду ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення районного суду скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити відмовити.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Стаття 308 ЦПК передбачає підстави для відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін. За її змістом Апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач є власником будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 та позивачем КАТП 052810 надаються послуги з вивезення побутових відходів населення. Такі послуги надаються на підставі є маршрутного графіку, що погоджений Краматорською міською радою та Головним лікарем СЕС, відповідно до якого здійснюється вивіз твердих побутових відходів. Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 06.10.2010 № 650 виконавцем комунальної послуги з вивезення побутових відходів в м. Краматорську визначено саме Комунальне автотранспортне підприємство 052810. Тарифи на послуги з вивезення та розміщення твердих побутових відходів для населення, норми надання послуг з вивезення побутових відходів встановлені рішеннями Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 20.11.2013 № 846. Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" від 10 грудня 2008 року № 1070 затверджено типовий договір про надання послуг з вивезення побутових відходів.
Виконавцем послуг КАТП 052810 на підставі ст.ст. 19, 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", постанови КМУ "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" від 10.12.2008 року № 1070 розроблена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора.
Натомість відповідач ухиляється від укладення договору незважаючи на численні пропозиції позивача щодо його укладення.
Суд першої інстанції правильно виходив з того, що впорядкування відносин у сфері вивезення побутових відходів зумовлює необхідність укладення відповідних договорів з власниками чи користувачами жилих будинків і узгоджується з положеннями ст.ст. 19, 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до ч. 3 ст. 20 "Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року № 1875-ІV споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Відповідно до ст. 35-1 Закону України "Про відходи" від 05 березня 1998 року № 187/98-ВР поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон № 1875 - IV від 24 червня 2004 року) визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Проаналізувавши зазначене чинне законодавство, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що Закон України "Про житлово-комунальні послуги" належить до нормативного акта спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Одночасно з тим, що ЦК України у ст. ст. 3, 6, 203, 626, 627 визначає загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи його укладення, чинне законодавство визначає, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 та ст. 627 ЦК при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
У разі якщо актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ст.6 ч.3 ЦК України). Зокрема, ст.ст.19, 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року №1875-ІV передбачають обов'язок споживача житлово-комунальних послуг укласти письмовий договір з виконавцем послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а ч. 1 ст. 19 Закону № 1875 - IV від 24 червня 2004 року передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
У п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону № 1875 - IV від 24 червня 2004 року передбачений обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок відповідає зустрічному обов'язку виконавця, визначеному п. 3 ч. 2 ст. 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Отже суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 3 ст. 6, ст. ст. 627, 630 ЦК України та ст. ст. 19, 20 Закону № 1875 - IV від 24 червня 2004року.
Враховуючи, що укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, зокрема договору з приводу вивезення твердих побутових відходів населення, є обов'язком споживача, суд першої інстанції правильно визнав такий договір укладеним, виходячи з того, що він відповідає типовому договору, а заявлений позивачем позов базується на положеннях ст. ст. 3, 6, 12-15, 20, 630, 640, 642, 643 ЦК України, за якими виконавець послуг вправі звернутися до суду за захистом свого права, яке підлягає поновленню (захисту) на підставі ст.16 ч.2 п.1 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом, що містить відповідний обов'язок.
Посилання апелянта на те, що він є власником побутових відходів та не може бути протиправно позбавлений права власності на них, не спростовують висновків суду першої інстанції, оскільки судом не вирішувалося питання примусового вилучення власності, а лише про впорядкування відносин сторін в сфері надання послуг з вивезення зазначених відходів.
З огляду на викладене, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення суду.
Керуючись ст.ст. 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - відхилити.
Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 12 вересня 2014 року в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня проголошення.
Головуючий:
Судді: