ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2014 р. Справа № 804/10142/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рищенко А. Ю., при секретарі судового засідання -Тоноян А.К., за участю: представників позивача - представника відповідача - Ремез Ю.В., Калга С.І., Яблонського В.О., Науменко О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Конструкторське бюро «Дніпровське» до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.01.2014 року №№0005041502, 0005061502, -
ВСТАНОВИВ:
17.07.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Публічне акціонерне товариство «Конструкторське бюро «Дніпровське» з позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.01.2014 року №№0005041502, 0005061502.
Ухвалою суду від 01.09.2014 року було винесено ухвалу про відкриття провадження у справі та призначено справу до судового розгляду після залишення позовної заяви без руху ухвалою суду від 21.07.2014 року.
Свої позовні вимоги Публічне акціонерне товариство «Конструкторське бюро «Дніпровське» (далі - ПАТ «КБ «Дніпровське») обґрунтовує тим, що за результатами проведеної камеральної перевірки податковою інспекцією було винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 30.01.2014 року №№0005041502, 0005061502, за якими ПАТ «КБ «Дніпровське» було визначено штраф у розмірі - 3986,87грн. та 16884,38грн. За твердженнями позивача вказані податкові повідомлення-рішення є незаконними та підлягають скасуванню, адже проведення камеральної перевірки податкової звітності позивача та оформлення її результатів не відповідає вимогам чинного законодавства України. Враховуючи, що перевірку проведено 30.01.2014 року, то перевіряємий період не може перевищувати з 01.02.2014 року по 30.01.2014 року. Натомість, перевіряємий період, що був охоплений проведеною перевіркою становить - 02.11.2010 року по 30.01.2014 року.
Просить суд:
- визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.01.2014 року №0005041502 із зазначенням суми штрафу у розмірі - 3986,87грн.;
- визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.01.2014 року №0005061502 із зазначенням суми штрафу у розмірі - 16884,38грн.
Представники позивача під час проведення судового засідання підтримали заявлені позовні вимоги у повному обсязі та пояснили обставини справи таким чином, як вони викладені вище.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, зазначивши, що вважає позов таким, що задоволенню не підлягає. За результатами проведеної перевірки податковою інспекцією було встановлено порушення приписів ст.287 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми грошових зобов'язань зі сплати за землю, в результаті чого до підприємства було застосовано штрафні санкції на підставі ст.126 Податкового кодексу України.
Суд, заслухавши думки осіб, що брали участь у судовому засіданні, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити частково даний адміністративний позов з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем були подані до податкового органу звітні податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки за 2010, 2011, 2012, 2013 роки, із самостійно нарахованими сумами орендної плати за землю.
Відповідно до п.п.54.1, 54.2 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Згідно п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
За п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
30.01.2014 року Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська) на підставі п.19.3 ст.19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку ПАТ «КБ «Дніпровське» за звітний податковий період з 02.11.2010 року по 30.01.2014 року податкової декларації з орендної плати за землю за 2010-2013 роки.
За результатами проведеної перевірки ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська складено Акт камеральної перевірки податкової звітності з орендної плати за землю від 30.01.2014 року №000266/04-66-15-00/14308411.
Згідно висновків податкової інспекції платником податків було несвоєчасно сплачено самостійно визначене грошове зобов'язання з орендної плати за землю протягом строків, визначених нормами Податкового кодексу України та в акті перелічені дати та номери податкових декларацій, розрахунків, за якими простежувалась несвоєчасна сплата, всього на суму - 188778,15грн., загальна кількість днів затримки - 646.
У своєму позові ПАТ «КБ «Дніпровське» посилається на порушення відповідачем порядку проведення камеральної перевірки.
Відповідно до положень ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
За результатами камеральної перевірки, відповідно до положень пункту 86.2. статті 86 Податкового кодексу України, у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.
Згідно ст.76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно ст.126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 30.01.2014 року №№0005041502, 0005061502, із нарахованими штрафами за ст.126 Податкового кодексу України.
Отже, за результатами проведеної перевірки податковим органом були зроблені висновки щодо порушення ПАТ «КБ «Дніпровське» приписів ст.287 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми грошових зобов'язань зі сплати за землю, в результаті чого до підприємства були застосовані штрафні санкції на підставі ст.126 Податкового кодексу України. За наведеною в акті перевірки таблицею відповідачем було визначено декларації, суми сплаченого боргу, дати нарахування та сплати такого боргу, кількість днів затримки.
Позивачем надано суду копії платіжних доручень, за якими вбачається дата погашення податкового боргу та суми такого.
Однак, ПАТ «КБ «Дніпровське», не погоджуючись із винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, оскаржувало такі в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області та Міністерства доходів і зборів України. Рішеннями останніх скарги були залишені без задоволення, а винесені податкові повідомлення-рішення - без змін.
ПАТ «КБ «Дніпровське» звертає увагу суду на перевіряємий період, а саме: з 02.11.2010 року по 30.01.2014 року.
Так, за даними вищевказаного акту, камеральну перевірку відповідачем було проведено на підставі п.19.3 ст.19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України за звітний податковий період з 02.11.2010 року по 30.01.2014 року податкової декларації з орендної плати за землю за 2010 - 2013 року.
Суд приймає до уваги твердження позивача щодо порушення порядку проведення вказаного виду перевірки. Стаття 19-1 Податкового кодексу України дійсно не містить п.19.3, на який посилається податковий орган як на підставу проведення камеральної перевірки. А пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України є загальною нормою податкового законодавства, що не містить конкретних підстав для проведення камеральних перевірок. Також відповідач самостійно визначає, що недотримання ним вимог правових норм щодо порядку проведення перевірок та прийняття рішень, можуть слугувати підставою для притягнення до відповідальності відповідних посадових осіб податкового органу, які їх допустили, однак, не позбавляють платників податків від відповідальності, передбаченої законодавством.
Згідно ст.102 Податкового кодексу України, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання.
Отже, суд погоджується з посиланнями позивача щодо порушення порядку проведення камеральної перевірки. Адже податковий орган перевищив допустимі законом межі по строку проведення перевірки - 1095 днів у частині розрахованих штрафних санкцій.
Враховуючи, що відповідач у періоді, що перевірявся, охоплює перевіркою також і податкову декларацію за 2010 рік, то слід зауважити, що до 01.01.2011 року чинними були норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ. Однак, в акті перевірки та винесеному податковому повідомленні-рішенні від 30.01.2014 року №0005061502 відсутні необхідні посилання податкової інспекції на зазначений нормативно-правовий акт, враховуючи податкову декларацію від 26.01.2010 року. За розрахунком штрафна санкція за несвоєчасну сплату суми грошового зобов'язання за даною податковою декларацією становить - 2698,54грн. Та вказана сума входить до суцільно визначеної суми штрафу за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» від 30.01.2014 року №0005061502.
Так, порядок перевірки вищезазначеної декларації з орендної плати за землю від 26.01.2010 року - дата нарахування становить 30.10.2010 року, дата сплати - 29.11.2010 року, сума сплаченого боргу - 26985,40грн., передбачений нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, що діяв до 01.01.2011 року.
Згідно пп.15.1.1 п.15. ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Тому, на момент проведення перевірки - 30.01.2014 року, податковий орган втратив право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків за пропущенням строку давності у 1095 дня, та спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в рамках даної адміністративної справи, з огляду на пропущення вказаного строку давності.
У зв'язку із чим, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 30.01.2014 року №0005061502 в частині нарахованої суми штрафу у розмірі - 2698,54грн. є протиправним та підлягає скасуванню, а в іншій частині - правомірним та залишається без змін, а саме: у сумі - 14185,84грн.
Що стосується податкового повідомлення від 30.01.2014 року №0005041502 із зазначенням суми штрафу у розмірі - 3986,87грн., то під час судового розгляду справи суд не знайшов підтверджень протиправності винесення вказаного податкового повідомлення-рішення та таке є правомірно винесеним, підстав для його скасування у суду немає.
Таким чином, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково, а саме: в частині позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.01.2014 року №0005041502 із зазначенням суми штрафу у розмірі - 3986,87грн. - необхідно відмовити, в іншій частині щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.01.2014 року №0005061502 із зазначенням суми штрафу у розмірі - 16884,38грн. - задовольнити частково: в частині нарахованого штрафу за вказаним податковим повідомленням-рішенням у сумі - 2698,54грн., а в іншій - відмовити.
Також, на підставі положень ст.ст.87, 94 КАС України, норм Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне вирішити питання про розподіл судових витрат та стягнути з ПАТ «КБ «Дніпровське» несплачену суму судового збору з урахуванням сплаченої у розмірі - 182,70грн. (за квитанцією №35933.433.1 від 11.07.2014 року сплачено суму у розмірі - 73,08грн., за квитанцією №1226147 від 28.08.2014 року суму у розмірі - 109,62грн., загальна сума - 182,70грн. - 10% від 1827,00грн.) та з урахуванням задоволеної частини позовних вимог (12,93%), а саме: суму у розмірі - 1620,68грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Конструкторське бюро «Дніпровське» до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.01.2014 року №№0005041502, 0005061502 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.01.2014 року №0005061502 на суму нарахованого штрафу у розмірі - 2698,54грн.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Конструкторське бюро «Дніпровське» (код ЄДРПОУ - 14308411) на користь Державного бюджету України частину несплаченого судового збору у розмірі - 1620,68грн. (одна тисяча шістсот двадцять грн. 68 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 13.10.2014 року.
Суддя А.Ю. Рищенко