Справа №329/1077/14-а
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
19 грудня 2014р. смт. Чернігівка
Суддя Чернігівського районного суду Запорізької області Ломейко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області про визнання протиправними дії УПФ України в Чернігівському районі Запорізької області щодо невизнання права на перерахунок пенсії у визначених законом розмірах, відмови здійснити перерахунок та подальшу сплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які виплачувались протягом роботи в управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії державного службовця,
ВСТАНОВИВ:
08.12.2014 року позивач ОСОБА_1, звернулась до суду з вищевказаним позовом. Вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при призначенні їй пенсії як державному службовцю безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії у визначених законом розмірах, відмови здійснити перерахунок та подальшу сплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які виплачувались протягом роботи в управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії державного службовця.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилась, надала письмову заяву про розгляд справи в її відсутність, на позові наполягає, та просив його задовольнити.
Відповідачем у строк, передбачений ч.3 ст.183-2 КАС України були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що частиною 2 статті 33 Закону №3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема, до Закону №3723 та постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 не вносилось зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону №3723, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати. Премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст.33 Закону №3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога не належить до інших надбавок, а тому не можуть бути враховані для обчислення пенсії держслужбовця. Просили у задоволенні позову відмовити та розглянути справу за відсутності представника відповідача в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали позивача, та надані відповідачем заперечення, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що до виходу на пенсію ОСОБА_1 працювала державним службовцем на посаді ведучого спеціаліста відділу по виплаті пенсій Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області. З 2011 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області та отримує пенсію відповідно до Закону України Про державну службу
04.12.2014 р. Войтко звернулась до УПФ України в Чернігівському районі Запорізької області з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та інших складових, надавши довідку Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області від 03.12.2014 за № 2572/05 про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу з розшифровкою графи інші виплати , що не заперечується відповідачем .
Відповідно до листа відповідача від 03.12.2014р. за №2596/03, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст.33 Закону України Про державну службу (а.с.10).
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області від 03.12.2014 за № 2572/05 про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу з розшифровкою графи Інші виплати, до інших виплат входять: індексація та матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Також в довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Суд вважає, що з урахуванням наданої довідки Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області від 03.12.2014 за № 2572/05, виходячи із складових заробітної плати та фактично отриманих її сум, відповідачем безпідставно порушено право позивача на пенсійне забезпечення.
Частиною 1 ст. 1 Закону України Про оплату праці встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно положень ст. 37 Закону України Про державну службу пенсія державним службовцям призначається в розмірах від суми їхньої заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі викладеного, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в даних правовідносинах мають перевагу спеціальні норми Закону, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, та вважає, що матеріальна допомога та індексація, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинна бути врахована при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
За таких обставин, дії відповідача щодо неврахування при обрахунку пенсії позивача, як державного службовця, середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає неправомірними.
Дана позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Разом з тим, згідно ст. 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач із заявою про перерахунок пенсії звернувся до відповідача 04.12.2014 року, а тому право на перерахунок у нього виникає з 01.12.2014 року.
Крім того, суд вважає, що у Пенсійного органу не було повноважень щодо перерахунку пенсії позивачу з 22.02.2011року, так як позивач з заявою про перерахунок звернувся лише 04.12.2014року, надавши довідку, як підставу для перерахунку пенсії.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 104, 161-163 КАС України, ст.ст. 33, 35 Закону України Про державну службу, ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області про визнання протиправними дії УПФ України в Чернігівському районі Запорізької області щодо невизнання права на перерахунок пенсії у визначених законом розмірах, відмови здійснити перерахунок та подальшу сплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які виплачувались протягом роботи в управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії державного службовця задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при перерахунку призначеної пенсії як державному службовцю даних викладених у довідці Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області від 03.12.2014 за № 2572/05.
Зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в Чернігівському районі Запорізької області здійснити з 01.12.2014 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідент. ном. НОМЕР_1) перерахунок та виплату щомісячно пенсії як державному службовцю з урахуванням в заробітній платі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати визначених в довідці Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області від 03.12.2014 за № 2572/05.
В іншій частині задоволення позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд Запорізької шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В.В. Ломейко