Справа № 640/20527/14-а
н/п 2-а/640/249/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.2014
Суддя Київського районного суду м. Харкова Золотарьова Л.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
19.11.2014 року ОСОБА_1 звернуся до суду з адміністративним позовом, у якому просить:
1. Визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку основної державної пенсії, виходячи з розміру, не нижчого 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру, не нижчого 75 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат.
2. Зобов'язати відповідача провести з 01.01.2014 року перерахунок його основної державної пенсії як інваліду 2-ої групи ЧАЕС, виходячи з розміру, не нижчого 8 мінімальних пенсій за віком на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року, та здійснити виплату недоотриманих грошових коштів основної державної пенсії у повному обсязі, виходячи з розміру, не нижчого 8 мінімальних пенсій за віком на час виплат, починаючи з 01.01.2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
3. Зобов'язати відповідача провести з 01.01.2014 року перерахунок його щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2-ої групи ЧАЕС, виходячи з розміру, не нижчого 75 процентів мінімальної пенсії за віком - на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХП від 28.02.1991 року, та здійснити виплату недоотриманих грошових коштів щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у повному обсязі, виходячи з розміру, не нижчого 75% процентів мінімальної пенсії за віком - на час виплат, починаючи з 01.01.2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є інвалідом 2-ої групи інвалідності ЧАЕС з 25.06.2003 року безстроково за захворюванням, перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер-чорнобилець, отримує основну державну пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплата яких передбачена приписами 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У жовтні 2014 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок моєї чорнобильської пенсії та приведення її у відповідність з вимогами ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.01.2014 року. Листом-відповіддю відповідача від 06.11.2014 року він отримав відмову, в якій зазначено, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що це відповідає чинному законодавству, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року.
Ухвалою суду від 20.11.2014 року відкрито скорочене провадження у справі.
Представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких він просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (1 категорія 2 група інвалідності). Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014р., прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014р. було доповнено пунктом 6-7, яким встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. У звязку з цим, пенсія призначається відповідно до постановами КМУ № 1210 від 23.11.2011 р.
Відповідно до ч. 4 ст. 183 2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням, виданого 01.06.2009 року, та довідкою МСЕК від 25.06.2003 року. (а.с. 8-11)
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як інвалід 2 групи 1-ї категорії.
30.10.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на яку відповідачем надано відповідь від 06.11.2014 року та повідомлено заявника, що пенсія обчислена, виплачується в повному обсязі згідно вимог чинного законодавства. (а.с.12-16)
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача перерахувати пенсію, звернувся із зазначеним позовом до суду 19.11.2014 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію (ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 2 групи - 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Згідно зі ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 2 групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
У відповідності до ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, стаття 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" може бути застосована відповідачем лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру основної та додаткової пенсії позивачу згідно положень ст.ст. 50, 54 цього ж Закону.
Згідно зі ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до вимог ч.3 ст.46 Конституції України, пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 28 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтю 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у такій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та статтю до ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими зокрема по 2 групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету міністрів України.
Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто положення п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було встановлено обмеження щодо виплат основної та додаткової пенсії, не внесено змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, з 01.01.2014 року діяли положення ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами 2 групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 75 % мінімальної пенсії за віком.
Та лише Законом України № 1622-VII від 31.07.2014 року, який набув чинності 03.08.2014 року, було доповнено Прикінцеві положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2014 року» пунктом 6-7, згідно з яким встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2014 рік.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу основна та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується з 01.01.2014 року в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Між тим, у період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року Кабінету міністрів України не надано право змінювати розміри пенсії, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин, правовідносини щодо виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому застосування до таких правовідносин з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року підзаконного акту - постанови Кабінету міністрів України № 1210, яка суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є помилковим.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України, Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позивач просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсій, починаючи з 01.01.2014 року.
Позивач звернувся до суду із позовом про протиправність дій відповідача та зобовязання вчинити певні дії лише 19.11.2014 року. Перебіг процесуального строку починається з наступного після відповідної календарної дати або настання події, з якою повязано його початок, тобто, з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки позивач дізнався про розмір отриманих ним пенсій при їх отриманні, тобто починаючи з січня 2014 року, тому суд не вбачає поважних причини пропущення строку звернення до адміністративного суду, починаючи з 01.01.2014 року до 18.05.2014 року, оскільки позивач не вжив своєчасно заходів щодо судового захисту своїх прав, звернувшись до суду лише 19.11.2014 року.
Таким чином позовні вимоги щодо зобовязання відповідача здійснити певні дії, починаючи з 01.01.2014 року до 18.05.2014 року, знаходяться за межами 6 місячного строку позовної давності, тому ці вимоги підлягають залишенню без розгляду у звязку з пропуском строку для звернення до суду, оскільки в матеріалах справи відсутні дані, які б підтверджували факт пропуску строку з поважних причин.
Положення ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на які послався позивач, не підлягають застосуванню до таких вимог, оскільки зазначені приписи встановлюють строки виплати нарахованих пенсій за минулий час і не визначають строки призначення та нарахування пенсій.
На підставі викладеного, позовні вимоги про визнання неправомірною відмови відповідача у здійсненні перерахунку основної державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, зобовязання провести перерахунок основної та додаткової пенсій, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року, починаючи з 19.05.2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум, підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі віднести за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 99, 100, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» М796-ХІІ від 28.02.1991 року, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 основної державної пенсії, виходячи з розміру, не нижчого 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру, не нижчого 75 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова провести з 19.05.2014 року перерахунок ОСОБА_1 основної державної пенсії як інваліду 2-ої групи ЧАЕС, виходячи з розміру, не нижчого 8 мінімальних пенсій за віком на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, та здійснити виплату недоотриманих ним грошових коштів основної державної пенсії у повному обсязі, виходячи з розміру, не нижчого 8 мінімальних пенсій за віком на час виплат, починаючи з 19.05.2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова провести з 19.05.2014 року перерахунок ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоровю, як інваліду 2-ої групи ЧАЕС, виходячи з розміру, не нижчого 75 процентів мінімальної пенсії за віком - на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, та здійснити виплату недоотриманих ним грошових коштів щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у повному обсязі, виходячи з розміру, не нижчого 75% процентів мінімальної пенсії за віком - на час виплат, починаючи з 19.05.2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Позовні вимоги щодо зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоровю, як інваліду 2-ої групи ЧАЕС, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, за період з 01.01.2014 року по 18.05.2014 року залишити без розгляду .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
Суддя -