Постанова № 42192718, 24.12.2014, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
24.12.2014
Номер справи
621/3513/14-а
Номер документу
42192718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

621/3513/14-а

2-а/621/103/14

П О С Т А Н О В А

іменем України

24 грудня 2014 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

09.12.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив: визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача починаючи з 01 січня 2014 року провести перерахунок пенсії позивача відповідно до ст. ст. 50. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: установити державну (основну) пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, а також проводити відповідні виплати.

В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначив, що він має право на отримання пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% пенсії за віком виходячи із законодавчо встановлених розмірів мінімальної пенсії за віком починаючи з встановлення йому 2 групи інвалідності згідно ст. ст. 50, 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В зв'язку з тим, що пенсія в належному розмірі йому не виплачується, він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а також проведення відповідних виплат, на що йому було відмовлено з посиланням на законодавство, яке використовується відповідачем в порушення вимог Конституції України та порушує права позивача, гарантовані Конституцією і законами України, а не на чинне пенсійне законодавство, яке регулює питання встановлення та виплати пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, він змушений звернутися до суду за захистом порушених прав з позовом про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату належних пенсійних виплат.

19.12.2014 року від представника відповідача начальника управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області ОСОБА_2 надійшло письмове заперечення, в якому зазначено, що ОСОБА_3 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії; перебуває на обліку в управлінні з 13 січня 1992 року та отримує пенсію відповідно до ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інвалід ІІ групи.

Розрахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсія позивачеві нарахована відповідно до цієї постанови правомірно.

Оцінивши обставини, повідомлені позивачем у позовній заяві, та представником відповідача начальником управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області ОСОБА_2 у запереченні на позовну заяву, дійшов наступного:

Ухвалою судді Зміївського районного суду Харківської області від 12.12.2014 року позовну заяву за період з 01.01.2014 року до 08.06.2014 року залишено без розгляду та відкрито скорочене провадження у адміністративній справі за період з 09.06.2014 року.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом 2-ї групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії А№020963, довідками МСЕК (а. с 7-9).

Статтею 22 Конституції України передбачено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження обсягу та об'єму прав і свобод.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до вимог ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим восьмимінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи призначається також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 2 роз'яснень, викладених в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року "Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тимчасове зупинення дії закону чи окремих його положень не припиняє чинності закону; після закінчення строку, на який зупинено їх дію, ця дія поновлюється автоматично.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" повноваження визначати розмір державної та додаткової пенсії, передбаченої статтями 50, 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Кабінету Міністрів України не делеговані, розміри цієї пенсії, визначені зазначеним Законом, не змінені, зупинення дії статей 50 та 54 Закону не передбачено.

На підставі Закону України від 31.07.2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набрав чинності 03.08.2014 року, "Прикінцеві положення» Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"були доповнені п. 67, за яким було встановлено, що норми і положення ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

З 03.08.2014 року було надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.

Таким чином, позивач має право на отримання пенсії з 09.06.2014 року по 02.08.2014 року у розмірі не меншому, ніж 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком по ІІ групі інвалідності, що передбачено ст. ст. 50, 54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві в період з 09.06.2014 року по 02.08.2014 рок застосуванню підлягають ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням визначення поняття мінімальної пенсії за віком частиною 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не постанови Кабінету Міністрів України.

В зв'язку з викладеним, є необґрунтованими доводи відповідача, викладені у письмових запереченнях, про те, що позивачеві виплата пенсії здійснювалась правомірно та відповідно до норм чинного законодавства, а саме Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210, оскільки цей Порядок є підзаконним актом, а тому суд для вирішення даного спору застосовує вимоги Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який має пріоритетне значення.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону України від 05.10.2006 р. № 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України" та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є управління Пенсійного фонду України у Зміївському районі, дане управління є належним відповідачем по справі.

Таким чином, письмовими запереченнями наданими відповідачем, підтверджуються доводи позовної заяви про те, що позивачеві як інваліду ЧАЕС ІІ групи за період з 09.06.2004 року по 02.08.2014 року нараховано та виплачено пенсії в розмірі меншому, ніж це встановлено ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За таких обставин, у справі наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення про часткове задоволення позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню в межах донарахування та виплати пенсії за один місяць.

Керуючись ст. ст. 8-12, 17-19, 70, 71, 159-163, 183-2, 256 КАС України,

п о с т а н о в и в:

Позовну заяву ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3 в розмірі нижчому, ніж встановлений ч. 4 ст. 54, ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 09.06.2014 року по 02.08.2014 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_3 відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та провести відповідні виплати за період з 09.06.2014 року по 02.08.2014 року.

В іншій частині позову - відмовити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області виконати постанову негайно в межах перерахунку та виплати пенсії за один місяць.

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: