Постанова № 4218312, 11.06.2009, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
11.06.2009
Номер справи
3/201-17/79
Номер документу
4218312
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.06.2009 Справа №3/201-17/79

час прийняття 10 год. з0 хв.

м. Полтава

за позовом Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", смт. Чутово

до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції, м.Карлівка

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 00001622203/0/960-10 від 21.11.2005р.

Суддя Ю.О. Коршенко

Секретар Н.С.Кобець

Представники:

від позивача: Бутенко І.А. дор.№3 від 06.01.2009р.

від відповідача: Михайличенко Т.В. дов. №237/10/10-016 від 29.12.2008р.

Суть спору: Розглядається позов Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 00001622203/0/960-10 від 21.11.2005р.

Позивач на задоволенні позовних вимог наполягає та подав уточнення позовних вимог в яких просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій в зв"язку з закінченням строку позовної давності.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечує посилаючись на те що, касові чеки не містять індивідуального податкового номера платника ПДВ.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд в с т а н о в и в:

Калівською МДПІ було здійснено планову комплексну документальну перевірку Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2004р. по 31.06.2005р.

В ході здійснення перевірки податковим органом встановлено порушення товариством п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі – Закон), а саме: при здійсненні реалізації скрапленого газу на АГЗС, яка знаходиться за адресою вул.Короленка смт.Чутове розрахункові операції проводилися із застосуванням РРО з роздрукуванням та видачею касових чеків у яких відсутній індивідуальний податковий номер платника ПДВ.

За результатами перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 00001622203/0/960-10 від 21.11.2005р. яким до відповідача застосовано фінансову санкцію.

На підтвердження своєї позиції податковий орган посилається на п.1 ст.17 Закону, в якому визначено що, якого до суб»єктів підприємницької діяльності застосовуються штрафні санкції у п»ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Відповідно до ст..2 Закону розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Ст..8 Закону встановлено що, форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

01.12.2004р. ДПА України наказом було затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів. У вказаному Положенні визначено що, для суб»єктів підприємницької діяльності, зареєстрованих як платники ПДВ, обов»язковим реквізитом фіскального чеку є індивідуальний податковий номер платника ПДВ.

Враховуючи вищевикладене та керуючись положеннями п.1 ст.17 Закону податковий орган застосував до ЗАТ «Полтавапропангаз» фінансові санкції в п»ятикратному розмірі вартості придбаних товарів (наданих послуг) на які виявлено невідповідність.

Суд не може погодитися з позицією Карлівської МДПІ виходячи з наступного:

Відповідно до статті 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Статтею 16 даного Закону визначено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону, а відповідно до частини 4 вказаної статті планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Статтею 216 Господарського кодексу України визначено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Пунктом 3 статті 217 Господарського кодексу України передбачено, що, крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. При цьому статтею 238 Господарського кодексу України прямо передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції. А частиною 2 вказаної статті визначено, що види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами.

Санкції передбачені п.1 ст.17 Закону стягуються в доход держави і являються адміністративно-господарськими.

Відповідно до ст. 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Тому такі санкції можуть застосовуватися лише протягом строків, встановлених ст.. 250 ГК України.

Згідно зі ст.. 250 ГК України адміністративні санкції можуть бути застосовані до суб”єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно Акту перевірки від №43/23-31310365 від 14.11.2005р. податковим органом перевірявся період дотримання вимог податкового та валютного законодавства з 01.01.2004р. по 30.06.2005р. Реалізацію товару проведено через реєстратор розрахункових операцій за вказаний період на суму 118 459,73 грн.

Відповідно до Постанови Верховного суду України від 17.05.2005р. штрафні санкції передбачені Законом України України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” адміністративно господарські санкції застосовуються протягом одного року з дня вчинення порушення, але не пізніше шести місяців з дня його виявлення. В даному випадку датою вчинення порушення є дата складання акту – 14.11.2004р. Сума виторгу за період з 14.11.2004р. по 14.11.05р. складає 77 140,08 грн.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку що, позивачем порушено строки, передбачені ст. 250 ГК України, щодо застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій.

Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за порушення норм цього закону. За такі порушення за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у встановлених цим Законом розмірах.

Відповідно до Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами: Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень, зокрема норм податкового та валютного законодавства, а також невиконання платником податків законних вимог посадових осіб податкових органів, які проводили перевірку. За результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового та валютного законодавства (далі - суттєві обставини). Факти виявлених порушень податкового та валютного законодавства викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Як підтверджено матеріалами справи, та не заперечується сторонами, позивачем було проведено через реєстратор розрахункові операції на повну суму вартості придбаних товарів, розрахунковий документ роздруковано (оригінали касової стрічки в матеріалах справи).

Законодавцем чітко визначений перелік підстав для застосування штрафних санкцій відповідно до "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". П.1 ст.17 Закону, на яку посилався відповідач при винесенні податкового повідомлення-рішення № 00001622203/0/960-10 від 21.11.2005р., передбачає відповідальність у разі:

- проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);

- у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій;

- у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Вказана норма закону не встановлює відповідальність суб»єктів підприємницької діяльності за відсутність індивідуальних податкових номерів платника ПДВ в касових чеках.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності винесеного повідомлення-рішення.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Карлівської МДПІ № 00001622203/0/960-10 від 21.11.2005р. про застосування фінансових (штрафних) санкцій, підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 158-163 та п. 6 р. VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В :

1. Позовні вимоги Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 00001622203/0/960-10 від 21.11.2005р. - задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення арлівської міжрайонної державної податкової інспекції № 00001622203/0/960-10 від 21.11.2005р. про застосування фінансових (штрафних) санкцій.

3. Стягнути з Державного бюджету на користь Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" (38800, Полтавська область, смт.Чутове, вул.Короленка,4, код ЄДРПОУ31310365) - 3,40 державного мита

Видати виконавчий документ з набранням постановою законної сили за заявою стягувача.

4. Постанову надіслати сторонам за адресами, вказаними у її вступній частині.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Ю.О. Коршенко

З оригіналом згідно

спеціаліст О.І.Олефір