Постанова № 4218042, 05.05.2009, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.05.2009
Номер справи
а-14/363-13/23
Номер документу
4218042
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2009 р.

Справа № А-14/363-13/23

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндера П.А.

при секретарі судового засідання Кучмі І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області, вул. Шашкевича,6, м.Івано-Франківськ,76000

до відповідача: Коломийської районної санітарно-епідеміологічної станції,

вул. Гетьманська,30, м.Коломия,Коломийський район, Івано-Франківська область,78200

про стягнення в дохід державного бюджету 106543,29 коп. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

за участю представників сторін:

від позивача: Кос Л.В.-начальник відділу контролю цін на ринках продовольства , представник (довіреність № 01/-22/959 від 05.005.2009 року);

Літвінова С.М.-головний спеціаліст-юрисконсульт, представник (довіреність б/н від 30.01.2007року, посвідчення №231 від 16.12.03р.

встановив:

Державна інспекція з контролю за цінами в Івано-Франківській області звернулась в суд із позовом до Коломийської районної санітарно-епідеміологічної станції про стягнення з відповідача необгрунтовано одержаної виручки в сумі 35514,43 грн та штрафу в сумі 71028,86 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав частково. В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що відповідачем порушено статтю 35 Закону України "Про санітарно-епідеміологічну службу" та постанову Кабінету Міністрів України від від 11.05.06. №662 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2002 року №1544 і від 27.08.2003 року №1351". Позивач пояснив, що відповідачем з 11 травня 2005 року та протягом червня місяця 2006 року застосовувались тарифи, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003 року №1351", яка втратила чинність з 11.05.06. у зв"язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.06. №662 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2002 року №1544 і від 27.08.2003 року №1351, в результаті даного порушення відповідачем необгрунтовано одержано виручку в сумі 4396,43 грн.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, хоча про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, що підтверджується підписом повноваженої особи 22.04.2009 року на повідомленні про вручення поштового відправлення №11881880.

Розглянувши документи і матеріали, подані учасниками процесу та зібрані судом із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких грунтуються їх вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

В результаті проведеної позивачем, Державною інспекцією з контролю за цінами в Івано-Франківській області перевірки щодо дотримання державної дисципліни цін при формуванні і застосуванні тарифів на платні санітарно - епідеміологічні послуги виявлено, що відповідачем, Коломийською районною санітарно-епідеміологічною станцією допущено порушення державної дисципліни цін.

За матеріалами перевірки позивачем складено акт від 24.10.2006 року, в якому зазначено, що Коломийською районною санітарно-епідеміологічною станцією за період з 01 листопада 2005 року по 01 липня 2006 року при наданні платних послуг до фіксованих розмірів тарифів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03.№1351 "Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що надаються за плату установами та закладами державної санітарно - епідеміологічної служби " нараховано непередбачені законодавством націнки в розмірі 20 відсотків.

Перевіркою встановлено, що відповідачем необгрунтовано одержано 31118 грн., в тому числі: за листопад 2005 року - 4614 грн., грудень 2005 року - 4952 грн., січень 2006 року - 1847 грн., лютий 2006 року - 3301 грн., березень 2006 року - 3741 грн., квітень 2006 року - 4268 грн, травень - 3831 грн., червень - 4396,43 грн.

За результатами виявлених обставин, позивачем прийнято рішення №65 від 02.11.2006 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого відповідачу нараховано економічні санкції, а саме: вилучення в дохід державного бюджету необгрунтовано отриманої виручки в сумі 35514,43 грн. та 71028,86 грн. штрафу. Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на адресу відповідача направлено претензію №8/1044-в від 02.11.06. Відповідачем 20.11.06. від 01-11/1289 направлено позивачу відповідь на претензію, в якій він заперечив проти вимог позивача.

Відповідно до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, Кабінет Міністрів України визнаяає перелік на тарифи та платні послуги, які надаються закладами санітарно - епідеміологічної служби.

Постановою КМ України від 15.10.2002 року №1544 затверджено перелік робіт і послуг у сфері забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення, які виконуються і надаються за плату, а Постановою КМ України від 27.08.2003 року №1351 затверджено тарифи (прейскурант) на роботи і послуги, що виконуються за плату установами та закладами державної сонітарно-епідеміологічної служби. Відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України тарифів та послуг, що надаються за плату закладами державної санітарно - епідеміологічної служби, нарахування податку на додану вартість в розмірі 20% не передбачено. Згідно порядку ціноутворення, що діє на даний час, регульовані тарифи встановлюються з урахуванням кінцевої вартості послуги для споживача, тому включають в себе податок на додану вартість. Як вбачається із приписів визначених п.4 ст.17 ГК України, система оподаткування в Україні повинна передбачати граничні розміри податків, зборів, які можуть справлятися з суб"єктів господарювання. При цьому податки та інші обов"язкові платежі, що відповідно до закону включаються до ціни товарів (робіт,послуг) або відносяться на їх собівартість, сплачується суб"єктами господарювання незалежно від результатів їх господарської діяльності. Згідно п. 4.1 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нище за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов"язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування ( за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов"язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв"язку, що включаєтьс до ціни товарів ( послуг). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв"язку з компенсацією вартості товарів (послуг) проданих (виконаних, наданих) таким платником податку.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про те, що при справлянні плати за надання послуг у сфері забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя розмір цієї плати збільшується на суму податку на додану вартість, а тому відсутні правові підстави для застосування до відповідача фінансових санкцій за порушення дисципліни ціноутворення.

Відповідно до п. 4.4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковими роз"ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Роз"яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним)органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов"язкового платежу), який розглядається. Оскільки порядок та розмір сплати позивачем податку на додану вартість при наданні платних санітарно - епідеміологічних послуг є питанням оподаткування, Державною податковою адміністрацією України надано Роз"яснення ( лист ДПА України від 15.09.2003 року№8101/5/15-2416, та №12895/5115-2416 від 18.11.2004 року), за змістом якого при здійсненні операцій з наданням зазначених послуг до законодавчо визначеної ціни необхідно додавати податок на додану вартість. Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника позивача після введення в дію нових тарифів, які затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006 року №662, Коломийська районна СЕС в червні 2006 року продовжувала застосовувати попередні тарифи до 01 07.2006 року, в результаті чого відповідачем необгрунтовано одержана виручка.

Згідно представленого розрахунку необгрунтовано одержаної виручки за надані послуги, розмір необгрунтовано одержаної виручки за період з 11.05.2006 року по 01.07.2006 року становить 7282,56 грн., а тому в числі необгрунтована одержана виручка в сумі 2427,52 грн., та сума штрафу 4855,04 грн. та штрафних санкцій підлягають стягненню до державного бюджету.

Постановою господарського суду від 17.04.07р по справі А-16/34 визнано нечинним рішення рішення про застусування економічних санкцій за порушення державної днсципліни цін від 02.11.06р. №65 в частині застусування фінансових санкцій в сумі 33086,91 грн. необгрунтованої виручки та 66173,82 грн. штрафу, а тому до стягнення підлягає сума фінансових санкцій в сумі 2427,52 грн. необгрунтовано-отриманої виручки та 4855,04 грн., штрафу.

У відповідності до ст. 124 Конституції України, ст. 1,2 Закону України "Про систему оподаткування", ст. ст. 8,9 Закону України "Про ціни і ціноутворення", ст. ст. 4,6 Закону україни "про податок на додану вартість", ст. 4 Закону україни "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Постановами Кабінету міністрів України №1351 від 27.08.2003 року та №662 від 11.05.2006 року та керуючись ст. ст. 49,71,94,158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити частково.

Стягнути з Коломийської районної санітарно-епідеміологічної станції (вул. Гетьманська,30, м.Коломия,Коломийський район, Івано-Франківська область,78200, код ЄДРПОУ 05498252) в доход державного бюджету України (ГУДК в Івано-Франківській області ДБ, код 21081100, р/р 31118106700015, код ЗКПО 20568961) необґрунтовано одержану виручку в сумі 2427,52 грн. та штраф в сумі 4855,04 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони на користь якої задоволено позов.

постанова підписана____

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

______ Вінтоняк О.І.