ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/4549/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
17 листопада 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (надалі - позивач, УПСЗН Полтавської РДА) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у сумі 1 180,50 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на обставини порушення відповідачем положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка всупереч вимогам Закону не повідомила УПСЗН Полтавської РДА про наявність обставин, що впливають на виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, а саме - про факт спільного проживання з батьком дітей, з яким не перебуває у шлюбі, але веде спільне господарство, в результаті чого за період з 01.03.2012 по 31.05.2013 незаконно отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2480,50 грн. Позивач інформував відповідача про факт переплати. Однак в добровільному порядку відповідач кошти не повернув.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, заявивши у прохальній частині позовної заяви клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 3).
Ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі, направлену відповідачу за адресою його державної реєстрації, повернуто на адресу суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 21-25).
Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
З матеріалів суд встановив, що 15.03.2012 ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Полтавської РДА із заявою встановленого зразка про призначення усіх видів соціальної допомоги, зокрема, одноразової допомоги у зв'язку з вагітністю, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 4). Разом із вказаною заявою відповідач надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де зазначила що проживає з сином ОСОБА_2 та доньками ОСОБА_3, ОСОБА_3 (а.с. 5).
Механізм надання тимчасової державної допомоги на дитину одиноким матерям визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок №1751) та Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Відповідно до статті 181 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Рішенням УПСЗН Полтавської РДА від 13.04.2012 (а.с. 6) відповідачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв'язку з чим у період з 01.03.2012 по 31.05.2013 їй було виплачено допомогу у загальному розмірі 2 480,50 грн. (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідно до пункту 48 Порядку №1751 органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Матеріалами справи підтверджено, що, звертаючись за призначенням допомоги, ОСОБА_1 не вказала батька своїх дітей та не надала інформації щодо його доходів (а.с. 5). Однак, 04.05.2012 ОСОБА_1 надала на ім'я начальника УПСЗН Полтавської РДА письмове пояснення, в якому зазначила, що вона проживає з батьком її дітей (ОСОБА_3, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2) та веде спільне господарство.
Частиною 1 статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
В порушення вказаної норми ОСОБА_1 не задекларувала реальний дохід членів своєї сім'ї, що призвело до невірного визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.03.2012 по 31.05.2013.
У зв'язку з виявленими перевіркою обставинами позивач здійснив перерахунок раніше призначеної допомоги. Відповідно до розрахунку переплата допомоги склала 2 480,50 грн (а.с. 11), про що сформовано претензію від 05.08.2014 №08-4011 (а.с. 12), яку направлено на адресу відповідача.
Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач не мала права на отримання соціальної допомоги на доньок (ОСОБА_3, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2), у зв'язку з чим за період з 15.03.2012 по 31.05.2013 виникла переплата в розмірі 2480,50 грн (а.с. 11).
Як з'ясовано судом частину переплати в розмірі 1 300,00 грн було утримано по 20% з отриманої допомоги за період з 01.07.2012 по 30.06.2014.
Станом на дату звернення до суду за відповідачем рахується залишок переплати у розмірі 1180,50 грн. Доказів сплати ОСОБА_1 вказаної суми переплати суду не надано.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що кошти виплачені, в якості соціальної допомоги у сумі 1 180,50 грн підлягають поверненню позивачу, як такі, що отримані без наявного на те права.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення коштів у сумі 1 180,50 грн суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (р/р №35414020008349 в ГУ ДКС України у Полтавській області, ідентифікаційний код 05385890, МФО 831019) суму коштів у розмірі 1 180 (одна тисяча сто вісімдесят) грн. 50 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.Б. Супрун