Постанова № 42152022, 29.12.2014, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
29.12.2014
Номер справи
266/4812/14-а
Номер документу
42152022
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 266/4812/14-а

Провадженя№ 2-а/266/655/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2014 року м.Маріуполь

Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Федотова В.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання дії щодо недоплати щорічної разової допомоги інвалідам війни до 5 травня за 2014 року протиправними, зобовязати зробити перерахунок, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги,-

ВСТАНОВИЛА :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПСЗН Приморського району Маріупольської міської ради про визнання дії щодо недоплати щорічної разової допомоги інвалідам війни до 5 травня 2014 року протиправними, зобовязати зробити перерахунок, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, в обґрунтування якого зазначив, що він має статус інваліда війни 3 групи, у зв'язку з чим має право щорічно до 5 травня отримувати щорічну разову грошову допомогу в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Проте відповідач положення Закону не виконує, порушуючи його права та сплатив допомогу за 2014 рік в значно меншому обсязі. Просив визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради щодо виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі меншому, ніж визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради на його користь недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 4623,00 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.

Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради у судове засідання надала письмові заперечення проти позову, та заяву про розгляд справи у відсутність представника.

Суд, дослідивши матеріали і норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи (а.с. 4) та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме: на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, знаходиться на обліку в УПСЗН Приморського району Маріупольської міської ради.

Згідно інформації УПСЗН Приморського району Маріупольської міської ради, у 2014 році позивачу була виплачена разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 2020,00 грн. (а.с. 18).

ч. 5 статті 13 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції яка діє на час звернення позивача до суду) передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

До вищевказаної статті були внесені підпунктом «б» підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI зміни, які визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.

При таких обставинах застосування підзаконного нормативного акту - Постанови КМУ № 102 від 16 квітня 2014 року суперечить Закону України від 22 жовтня 1993 р. № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до чинної редакції статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (зі змінами внесеними в 1998 року) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога, для інвалідів 3 групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Положення даної статті були змінені з п. 20 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», за яким: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України у межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Зі змісту п. 2 Розділу ІІІ вказаного вище Закону Розділ ІІ «;Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діяв до 31.12. 2008 року.

Разом із тим, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05. 2008 року, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі щодо внесення змін до статей 12,13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнано неконституційними.

Тобто, діючою та чинною є редакція статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»відповідно до яких, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога, для інвалідів 3 групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» передбачена виплата разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам 3 групи в розмірі 2020,00 гривень.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Разом із тим, Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» (п.1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.

Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правового акту, що має вищу юридичну силу у порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року, якою власне істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання щорічної разової щорічної допомоги.

Крім того, на час виплати допомоги зміни до вказаний статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Верховною Радою не вносились, вона не визнана неконституційною, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру щорічної разової щорічної допомоги до 05 травня не приймалось.

Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і встановлено у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (із наступними змінами та доповненнями) на 2014 рік встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність у розмірі 949 гривень.

Тобто, позивачу ОСОБА_1, як інваліду війни 3 групи, щорічна разова грошова допомога повинна бути виплачена у розмірі 6643,00 гривень (949,00 грн. х 7 мінімальних пенсій за віком), а позивачу була виплачена лише у розмірі 2020,00 гривень, тобто різниця дорівнює сумі 4623,00 гривні.

Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Таким чином, суд приходить до висновку що дії відповідача - ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради по нарахуванню та здійсненню виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі меншому, ніж визначено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є протиправними, а тому недоотримана сума щорічної разової допомоги в сумі розмірі 4623,00 гривень підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.. 13,17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. 9,10,11,69,158-163, 183-2 КАС України, -, -

ПОСТАНОВИЛА :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання дії щодо недоплати щорічної разової допомоги інвалідам війни до 5 травня за 2014 року протиправними, зобовязати зробити перерахунок, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги - задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради при виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік.

Зобовязати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради зробити перерахунок та стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2014 рік на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 в розмірі 4623,00 (чотири тисячі шістсот двадцять три) гривні.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Маріуполя шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:Федотова В. М.