Справа №621/3215/14-а
Пр. 2-а/621/72/14
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2014 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Вельможної І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Зубенко Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації в Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення суми,
в с т а н о в и в:
12 листопада 2014 року Управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації в Харківській області звернулося до суду із адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 зайво виплачених коштів - державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2012 року по 31 липня 2013 року, в сумі 6 607 грн. 30 коп., які були виплачені ОСОБА_1 на утримання малолітньої доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що умови призначення та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, розроблений відповідно до Закону України від 21.11.92 р. № 2811- XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». ОСОБА_3 відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Законодавством передбачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 13-15 Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", п. 17-24 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12. 2001 р.№ 1751).
Допомога призначається одному з батьків дитини, усиновлювачу, опікуну, дідусю, бабусі або іншому родичу, який фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога призначається: особам, що працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та господарювання, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Для найманих працівників фізичних осіб - підприємців допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки роботодавця, до якої за відсутності печатки прикладається копія свідоцтва про державну реєстрацію.
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 18 Порядку призначення та виплати допомоги сім'ям з дітьми, допомога виплачується з дня звернення (подачі заяви і всіх документів) і до дня досягнення дитиною три річного віку. Згідно з п. 20 органам соціального захисту населення забороняється вимагати інші документи, крім зазначених у цьому пункті.
ОСОБА_4 знаходиться на обліку в управлінні соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації з 2009 року, як отримувач державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем було надано до управління соціального захисту населення наказ № 3/КВ від 06.01.2012 року з ООО «КРОНЕкс - Україна» про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17.01.2012 року по 17.10.2014 року. На підставі наказу з ООО «КРОНЕкс - Україна» в управління, відповідач звернулася вдруге з відповідною заявою №303067 від 16.11.2011 року за призначенням допомоги при народженні дитини. Управлінням було винесено рішення від 16.11.2011 року про призначення допомоги при народженні дитини з 01.10.2011 року по 31.10.2015 року.
Відповідно до п. 19 вищезазначеного Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку, включно. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі. На підставі заяв відповідача від 15.02.2012 року №200360, від 13.08.2012 року №201719 та 19.02.2013 року №200389 управлінням були винесені рішення від 05.03.2012 року, 14.08.2012 року, та від 20.02.2013 року про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягненням нею трирічного віку (від доходу) на шість місяців починаючи з: 01.02.2012 р. по 31.03.2012 р. - 469 грн. 82 коп.; 01.04.2012 р. по 30.06.2012 р. - 490 грн. 82 коп.;01.07.2012 р. по 31.07.2012 р. - 498 грн. 82 коп.; 01.08.2012 р. по 30.09.2012 р. - 528 грн. 95 коп.;01.10.2012 р. по 30.11.2012 р. - 544 грн. 95 коп.; 01.12.2012 р. по 31.12.2012 р. - 560 грн. 95 коп.; 01.01.2013 р. по 31.01.2013 р. - 573 грн. 95 коп.; 01.02.2013 р. по 31.07.2013 р. - 544 грн. 11 коп.
Сукупний доход сім'ї при розрахунку розміру допомоги визначається відповідно до пункту 5.4 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів, Міністерством економіки, Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту, Державним комітетом статистики України № 486/202/524/455/3370 від 15.11.2001 року. До сукупного доходу сім'ї, насамперед, входять заробітна плата, всі види пенсій, стипендій, всі види державної допомоги, щомісячні компенсаційні виплати, еквівалент пільг на комунальні послуги, інші грошові виплати, які мають систематичний характер. Розмір допомоги, яка визначається шляхом розрахунку, залежить від розміру доходу, який родина одержувала за шість місяців перед зверненням за призначенням допомоги.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). На підставі заяв відповідача від 15.02.2012 р. №200360, від 13.08.2012 р. №201719, від 19.02.2013 р. №200389 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги у розділі II, відповідач вказувала лише пенсію, яку отримує ОСОБА_5
Управління соціального захисту населення виплачувало відповідачу допомогу на дитину відповідно до Закону України «Про державний бюджет» на відповідний рік. Таким чином дана допомога, ОСОБА_4 була виплачена та нарахована відповідно до статті 12 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік».
Згідно п.З Положення про соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001р. № 1091 (зі змінами та доповненнями) та відповідно до п. 48, 49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірності документів, поданих для призначення допомоги.
Відділом контролю та державних інспекторів було здійснено запит до Державної податкової служби в Зміївському районні (вих. №07-30/1383 від 04.03.2013 р.) про перевірку доходів осіб, які звернулися за призначенням соціальних допомог. Згідно відповіді на запит ДПІ № 1 (вх. № 894/к5 від 14.02.2013 р.) про перевірку доходів осіб, які звернулися за призначенням соціальних допомог ОСОБА_4 при звернені за допомогою по догляду за дитиною до досягнення нею 3 - річного віку (від доходу) заява від 15.02.2012 р. №200360, від 13.08.2012 р. №201719, від 19.02.2013 р. №200389 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги у розділі II, не вказала доходи отримані її чоловіком - ОСОБА_5 від ТОВ «Вітраж-2007». В деклараціях про доходи членів сім'ї відповідач вказувала лише пенсію свого чоловіка ОСОБА_5, який отримує пенсію, як інвалід III групи загального захворювання.
З метою проведення контролю за цільовим використанням бюджетних коштів шляхом виявлення фактів недостовірно або неповно наданої інформації про доходи було перевірено особову справу отримувача соціальних допомог ОСОБА_4 Управління соціального захисту населення звернулося 18.06.2013 року (вих. 07-28/3477) до Державної податкової інспекції у Зміївському районні надати інформацію про доходи за 2009-2012 роки (окремо за рік та помісячно) - фізичної особи підприємця ОСОБА_5 Також 18.06.2013 року управління звернулося до ТОВ «Вітраж - 2007» надати інформацію з якого періоду ОСОБА_5 отримував доходи на підприємстві й відповідно до якого цивільно - правового договору відбувалися правові відносини та надати довідку про доходи за кожен рік.
На запит управління соціального захисту населення (вих. від 18.06.2013р. №07- 28/3477) надійшла інформація (вх. від 12.07.2013р. №3941/к-5) з ТОВ «ВІТРАЖ-2007» (вих. №5 від 10.07.2013р.), що ОСОБА_5 є платником єдиного податку (свідоцтво про реєстрацію №846268 від 21.09.2011р.) та уклав договір з ТОВ «Вітраж -2007» про постачання алюмінієвих конструкцій у якості Постачальника, при цьому він може придбати та продавати товар за свій рахунок. Відповідно до «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку ТОВ «ВІТРАЖ-2007», наданого до Основянської МДПІ м. Харкова, ОСОБА_5 (ідент. номер НОМЕР_1) в І кварталі 2012 року виплачено дохід - 4000,00 грн., в II кварталі 2012 року - 66708,00 грн., III квартал 2012 року - 18899,99 грн., IV кварталі 2012 року - 1370,00 грн., усіх випадках ознака доходу 1157, що є доходом, виплаченим само зайнятій особі. (Наказ МДПУ №1020 від 24.10.2012р.)
Відповідно до Акту №1446 від 26.07.2013 року, складеного відділом контролю та державних соціальних інспекторів винесено рішення від 20.11.2013 року щодо ОСОБА_4 про проведення перерахунку державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням задекларованих доходів. В результаті перерахунку за період з 01.08.2012 року по 31.07.2013 року виникла переплата в сумі 6607 грн. 36 коп.
Управлінням соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації були направленні повідомлення (рекомендованими листами) від 27.11.2013 року №07-29/7090, від 16.01.2014 року №07-29/296, від 18.08.2014 року №07-29/4735 про повернення до Державного бюджету надмірно сплачених коштів на загальну суму 6607 грн. 36 коп. Але у зазначенні терміни надмірно нараховані кошти відповідачем добровільно не були відшкодовані.
У зв'язку із зазначеним, Управління соціального захисту населення Зміївської РДА Харківської області змушене звернутися до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 переплати по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі 6 607 грн. 36 коп.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час та місце проведення судового розгляду були повідомлені належним чином.
Від представника позивача УСЗН Зміївської РДА Харківської області ОСОБА_6 до суду надійшла заява, в якій вона просила розглянути адміністративний позов за відсутності представника управління, без проведення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Від відповідача ОСОБА_1 до суду надійшла заява, в якій вона просила розглянути адміністративний позов за її відсутності, без проведення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 визнала в повному обсязі. У зв'язку із скрутним матеріальним становищем, ОСОБА_1 просила розстрочити виконання судового рішення.
У зв'язку із неявкою осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, судовий розгляд проведено без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи приходить до висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1, 2 ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
З копії свідоцтва про народження, серії І-ВЛ №262620, виданого відділом ДРАСЦ Зміївського РУЮ Харківської області вбачається, що ОСОБА_7 та ОСОБА_1, мають доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. /а. с. 5/
Як убачається із копії заяви від 15.02.2012 р., зареєстрованої за №200360, копії заяви від 13.08.2012 р., зареєстрованої за №201719, копії заяви від 19.02.2013 р., зареєстрованої за №200389, ОСОБА_1 зверталася до УСЗН Зміївської РДА Харківської області за допомогою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. /а.с. 6-11/
З копій декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданих до УСЗН Зміївської РДА Харківської області убачається, що в склад сім'ї ОСОБА_1 входять: ОСОБА_7 - чоловік, ОСОБА_8 - син, ОСОБА_2 - донька. У звітних деклараціях зазначено пенсію ОСОБА_7 за період серпень 2011 року - грудень 2011 року в розмірі 4 250 грн.; за період лютий 2012 року - серпень 2012 року в розмірі 4 700 грн.; за період серпень 2012 року - грудень 2012 року в розмірі 5 640 грн. /а.с. 12-17/
Як убачається з копій рішень від 05.03.2012 року, 14.08.2012 року, 20.02.2013 року про призначення допомоги сім'ям з дітьми, ОСОБА_1 було отримано грошову допомогу за період з 01.02.2012 року по 31.03.2012 року - 469 грн. 82 коп.; 01.04.2012 року по 30.06.2012 року - 490 грн. 82 коп.; 01.07.2012 року по 31.07.2012 року - 498 грн. 82 коп.; 01.08.2012 року по 30.09.2012 року - 528 грн. 95 коп.; 01.10.2012 року по 30.11.2012 року - 544 грн. 95 коп.; 01.12.2012 року по 31.12.2012 року - 560 грн. 95 коп.; 01.01.2013 року по 31.01.2013 року - 573 грн. 95 коп. ; 01.02.2013 року по 31.07.2013 року - 544 грн. 11 коп. /а.с. 18-20/
04.03.2013 року, 18.06.2013 року УСЗН Зміївської РДА Харківської області у зв'язку із контролем за цільовим використанням бюджетних коштів було здійснено запити до ДПІ в Зміївському районі Харківської області, ТОВ "Вітраж-2007". /а.с. 21, 22/
Як убачається з копії договору №1 від 09 вересня 2012 року, ФОП ОСОБА_7 та ТОВ "Вітраж-2007" уклали договір поставки згідно якого, постачальник зобов'язується передавати у власність дилеру, а останній зобов'язується приймати та оплачувати алюмінієві конструкції. /а.с. 27/
Як убачається з копій податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку ТОВ "Вітраж-2007", сума доходу ОСОБА_7 склала за І квартал 2012 року - 4000 грн., за II квартал 2012 року - 66 708 грн., за III квартал 2012 року - 18 899 грн. 99 коп., за IV квартал 2012 року - 1 370 грн. /а.с. 24-26/
Як убачається з копії довідки УСЗН Зміївської РДА Харківської області за №02-37/1608 від 21.11.2013 року за період з 01.08.2012 року по 31.07.2013 року ОСОБА_1 було надмірно виплачено кошти в розмірі 6 607 грн. 36 коп., а саме за серпень 2012 року - 528 грн. 95 коп., вересень 2012 року - 528 грн. 95 коп.; жовтень 2012 року - 544 грн. 95 коп.; листопад 2012 року - 544 грн. 95 коп.; грудень 2012 року - 560 грн. 95 коп.; січень 2013 року - 573 грн. 95 коп.; лютий 2013 року - 554 грн. 11 коп.; березень 2013 року - 554 грн. 11 коп.; квітень 2013 року - 554 грн. 11 коп.; травень 2013 року - 554 грн. 11 коп.; червень 2013 року - 554 грн. 11 коп.; липень 2013 року - 554 грн. 11 коп., а всього 6 607 грн. 36 коп. /а.с. 30/
Як убачається з копій повідомлень УСЗН Зміївської РДА Харківської області направлених ОСОБА_1, остання повідомлялася про наявність надмірно виплачених коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 6 607 грн. 36 коп. /а.с. 33-35/
Відповідно до п. 18 Порядку призначення та виплати допомоги сім'ям з дітьми, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Відповідно до п. 19 Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Відповідно до п. 5.4. Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, До сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: доходи від підприємницької діяльності та іншої незалежної професійної діяльності, у тому числі доходи адвокатів, приватних нотаріусів та від заняття літературною, художньою, музичною, артистичною та іншою творчою діяльністю. Доходи осіб, які займаються зазначеною діяльністю, визначаються на підставі даних державних податкових адміністрацій. За відсутності цих даних доходи фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначаються на підставі даних книги обліку доходів і витрат за встановленою формою.
Відповідно до п. 3 Положення про соціального інспектора, соціальний інспектор здійснює контроль перевірки достовірності та повноти подання інформації про доходи та майновий стан громадян, яка подається для призначення допомоги.
Враховуючи вищевикладене, встановивши, що відповідачкою ОСОБА_1, при поданні заяви про призначення соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначення усіх видів соціальної допомоги були зазначені не достовірні дані про доходи членів сім'ї, в результаті чого позивачем було виплачено надмірні кошти, суд дійшов висновку про обгрунтованість позову та необхідність його задоволення.
Стосовно заяви ОСОБА_1 про вирішення питання щодо розстрочення виконання рішення суду у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем та перебуванні на утриманні малолітніх дітей, суд зазначає наступне.
Статтею 263 КАС України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Враховуючи норми ст. 263 КАС України, на даний час суд не вбачає підстав для вирішення питання про розстрочення виконання рішення суду.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 6-14, 71, 159-162, 183-2, 263 КАС України,
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації в Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки та мешканки ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, зайво виплачені кошти з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.2012 року по 31.07.2013 року, в сумі 6 607 (шість тисяч шістсот сім) грн. 36 коп., які зарахувати на р/р 31110115700227, код виду платежу 37754227 УДКСУ в Зміївському районі, МФО 851011, КФК - 90307, одержувач: УДКСУ в Зміївському районі Харківській області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 182 грн. 70 коп.
Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: