Постанова № 42131145, 24.11.2014, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
24.11.2014
Номер справи
638/5678/13-а
Номер документу
42131145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 638/5678/13-а

Провадження № 2-а/638/25/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2014 рокум. Харків

Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

Головуючого судді Цвірюка Д.В.,

за участю секретаряДолгової К.С.,

представника позивачаОСОБА_1,

представника відповідачаОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «ХДІ Страхування» до Харківської міської ради про оскарження рішення субєкта владних повноважень,

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова з позовом до Харківської міської ради, в якому просить, з урахуванням уточнень, визнати протиправним та скасувати припис №1/207 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові від 02.04.2013р., визнати протиправним та скасувати припис №2-494 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові від 05.07.2013 року.

В обґрунтування позову посилається на те, що на адресу позивача з відділу реклами департаменту контролю Харківської міської ради надійшли приписи за №1/207, 2-494 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові щодо порушення з боку позивача ЗУ «Про рекламу» у звязку з відсутністю дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Позивач не погоджується з цим, оскільки розміщення інформації про виробника товару або товар у місці реалізації товару не вважається рекламою. Також зазначив, що біля входу до приміщень позивача жодних закликів до придбання товару чи надання послуг немає, а лише відображено знак для послуг, який належним чином зареєстрований, а тому дані конструкції є вивісками та не підлягають узгодженню.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Надав суду заперечення, згідно яких зазначає, що позивачем було розміщено зовнішню рекламу без дозволу на розміщення, чим було порушено вимоги ЗУ «Про рекламу», Типові правила та Місцеві правила, що стало підставою для направлення Департаментом контролю приписів про усунення порушень. Твердження позивача про те, що розміщена ним на інформаційних носіях (рекламних засобах) інформація не є рекламою, а є інформаційними вивісками є безпідставним, оскільки розповсюджувана позивачем інформація спрямована на формування та підтримання обізнаності споживачів реклами та їх інтерес щодо саме ПАТ «ХДІ страхування» та його послуг та носить суто рекламний характер.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази кожний окремо та у їх сукупності, дійшов до наступного:

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 02 квітня 2013 року відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради встановив порушення: відсутність дозволу на розміщення зовнішньої реклами, про що був складений відповідний припис №1/207.

Вказаним приписом ПАТ «ХДІ Страхування» було запропоновано у 3-денний термін усунути зазначені у приписі порушення шляхом демонтажу спеціальних конструкцій, які розташовані за адресою: м.Харків, пр. Правди, буд. 5, а саме: кронштейн фасаду 0,45х0,45х2(HDI); щит фасаду 1,6х0,3х1(HDI).

Також судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 05.07.2013 року відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради встановлено порушення: відсутність дозволу на розміщення зовнішньої реклами, про що був складений відповідний припис №2-494.

Вказаним приписом ПАТ «ХДІ Страхування» було запропоновано у 3-денний термін усунути зазначені у приписі порушення шляхом демонтажу спеціальних конструкцій, які розташовані за адресою: м.Харків, вул. Мироносинська, буд. 54, а саме: щит на фасаді 3шт.: 1) (0,60х0,80)х1 HDI страх.цент…; 2) (0,60х0,80)х1 HDI автострах. придбати…

Не погоджуючись з вказаними приписами, вважаючи їх необґрунтованими та незаконними, позивач звернувся з даним позовом до суду

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.2,4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади жителів села чи добровільного обєднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України та здійснюється на принципах законності, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.

Згідно зі статтею 25 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з підпунктом 13 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить повноваження щодо надання дозволів у порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Зазначені положення вказаного Закону кореспондуються зі статтею 16 Закону України «Про рекламу», якою встановлено, що зовнішня реклама у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що видаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 45 Правил, контроль за їх додержанням здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства, уповноважені особи яких відповідно до пункту 46 цих Правил у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами звертаються до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.

Виконавчий комітет органу місцевого самоврядування, як орган, який надає дозвіл на розміщення зовнішньої реклами та здійснює контроль за дотриманням правил її розміщення, у межах своїх повноважень може приймати рішення про усунення порушень таких правил, зокрема і рішення про зобовязання розповсюджувача реклами до демонтажу протягом певного строку рекламного засобу, установленого без відповідного дозволу.

Законом України «Про рекламу» визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.

Відповідно до ч.1 ст.2 та ч.1 ст.3 вказаного Закону, цей Закон регулює відносини, повязані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України. Законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про рекламу», реклама це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-якій спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару. Під зовнішньою рекламою розуміється будь-яка реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Згідно ст.16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 7 ст.8 вказаного закону передбачено, що розміщення інформації про виробника та /або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або його упаковці, не вважається рекламою.

В розумінні вказаного Закону товар це будь-який предмет господарського обігу, в тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, обєкти права інтелектуальної власності.

Згідно ч.6 ст.9 вказаного закону, вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Судом встановлено, що приміщення, які розташовані за адресою: м.Харків, пр.Правди, 5 орендується позивачем на підставі договору оренди нежилого приміщення №О-Х/04 від 31.08.2012 та договору суборенди нежитлового приміщення №33 від 10.11.2011 року за адресою м.Харків, вул. Мироносицька, буд. 54.

Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» визначено, що знак позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб, право власності на який посвідчується свідоцтвом.

Як вбачається з матеріалів справи знак для послуг позивача належним чином зареєстрований, що підтверджується Свідоцтвом про знак для товарів і послуг №117426 від 25.01.2010 року та Статуту позивача.

Відповідно до п.5.3.5.1 Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові, затверджених рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20 жовтня 2004 року №977, що були чинними на дату складання оскаржуваних приписів, розміщення табличок з інформацією про найменування, належність та/або режим роботи підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, державних органів, органів місцевого самоврядування та їх структурних підрозділів, на фасадах будівель та споруд, у яких вони знаходяться, обовязок розміщення якої передбачено законами України, здійснюється без отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами.

Відповідно до п.5.3.5.2 Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові, вивіска стаціонарна спеціальна конструкція, призначена для розміщення фірмового (комерційного) найменування особи, її власного зареєстрованого знаку для товарів та послуг, інформації про характер її діяльності, призначеної для доведення до відома споживачів.

Місце розміщення вивіски повинне інформувати споживача про місцезнаходження підприємства і вказувати місце входу до нього. Як правило, вивіска повинна розташовуватися на фасаді будинку в межах 10 метрів від входу в приміщення або в межах приміщення, займаного особою, але не вище нижнього краю вікон другого поверху двох чи багатоповерхового будинку (будівлі, споруди). Вивіска повинна містити інформацію, яка розкриває характер діяльності особи (як правило, без використання переліку товарів або послуг) і його найменування.

Також відповідно до п.п. 6 та 7 п.2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ від 29 грудня 2003 року №2067, спеціальні конструкції тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світові та несвітові, наземні та не наземні (повітряні), плоскі та обємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, коробки, механічні, динамічні, електронні, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами;

вивіска чи табличка елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім випадків, коли субєкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.

Окрім цього, частиною третьою статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів», продавець (виконавець) зобовязаний надати споживачу достовірну і доступну інформацію про найменування, належності та режим роботи свого підприємства.

Згідно п.48 Типових правил розміщення зовнішньої реклами забороняється вимагати від субєкта господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.

Відповідно до ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Субєкт владних повноважень повинен подати суду наявні в нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

На підставі викладено, суд дійшов висновку про те, що зазначені в оскаржуваних приписах спеціальні конструкції, які розташовані за адресою: м.Харків, пр.Правди, 5 та м.Харків, вул. Мироносицька, буд. 54, не відносяться до категорії зовнішньої реклами, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідач в свою чергу, не надав суду доказів, які б обґрунтовували прийняті ним приписи.

Керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 18, 19, 69, 71, 158-163, КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ХДІ Страхування» - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати припис №1/207 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові від 02.04.2013 року.

Визнати протиправним та скасувати припис №1-494 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові від 05.07.2013 року.

Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою суду від 05.06.2013 року застосовувати до набрання рішенням законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м.Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Головуючий:суддя: ОСОБА_3