Справа № 699/1454/14-а
Номер провадження 2-а/699/61/14
ПОСТАНОВА
Іменем України
25.12.2014 м.Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Савранський О.А., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 предявила у суд даний позов і просить визнати протиправними дії відповідача щодо не включення додаткових видів оплати праці («інші виплати») під час обчислення розміру її пенсії та відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та повної суми індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з дати призначення 05.06.2010 року, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та фактично отриманих сум індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, та виплатити заборгованість за період часу з 05.06.2010 року.
Позивач мотивує свій позов тим, що працювала в державному органі і одержувала заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету, з 05.06.2010 року позивачу призначена пенсія державного службовця, при розрахунку якої зовсім не взяті до уваги «інші виплати», які входили в структуру заробітної плати позивача та які відображені в довідках про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, зокрема, про виплати допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати. Однак, відповідачем у перерахунку пенсії з урахуванням повного розміру «інших виплат», позивачу відмовлено з посиланням на діюче законодавство. Тому позивач і звернувся до суду з даним позовом.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження на підставі вимог ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідачем згідно з ч. 3 ст. 183-2 КАС України подані заперечення проти позову та необхідні документи, які мотивовані тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористану щорічну відпустку не включаються до заробітної плати при обчисленні пенсії, так як дані виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» та є разовими, а також відповідач вказував на пропуск позивачем строку звернення до суду.
Суд, розглянувши адміністративну справу, зясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 04.06.2010 року звільнена з посади начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції Черкаської області у звязку з виходом на пенсію по віку.
Розпорядженням начальника УПФ України в Корсунь-Шевченківському районі №30436 від 24.06.2010 року їй призначена пенсія по віку як державному службовцю в сумі 3517,42 грн. з 07.06.2010 року.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №6650/7, виданої ОСОБА_1 Головним управлінням юстиції у Черкаській області 18.11.2014 року, надбавки, премії та інші виплати за період з 01.06.2008 року до 31.05.2010 року становили 14970,87 грн., серед яких інші виплати вказані наступні: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008 - 2010 роки 11327,41 грн., індексації заробітної плати за 2008 2010 роки 3643,46 грн. та зазначено, що на всі види виплат, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.15).
Позивач звертався до відповідача щодо врегулювання спору в позасудовому порядку.
Відповідно до листа УПФ України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області №5156/04 від 26.11.2014 року (а.с.16) у включенні до заробітної плати при обчисленні пенсії відповідно до законодавства сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, позивачу відмовлено, з підстав, що такі виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця та є разовими.
Відповідно до ч. 2ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч.1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати та є додатковою заробітною платою.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів,премій,доплати за ранги,надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконанняособливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальнадопомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів,надбавок,доплаті матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції станом на дату призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Також, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Згідно ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, що набрав чинності 01.01.2004 року, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
П.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 06.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» визнано такою, що втратила чинність, постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року N 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за N 1161/15852, а також затверджено: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Відповідно до матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області подано довідку від 18.11.2014 року №6650/7, за відповідною формою із врахуванням інших складових заробітної плати.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Ч.2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки, відповідач не надав суду доказів стосовно правомірності відмови у здійсненні перерахунку пенсії службовцю, суд, врахувавши, що Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати, приходить до висновку про те, що дії відповідача є протиправними.
Наведене відповідає рішенням Верховного Суду України по справах №21-3а14, №21-14а14 від 04.03.2014 року, які відповідно дост.244-2 КАС Україниє обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Твердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду суд оцінює критично, так як розпорядження відповідача про призначення пенсії видане 24.06.2010 року, яке направлено позивачу не було відповідачем. Позивачу стало відомо про порушення її прав лише 26.11.2014 року та звернулася до суду 28.11.2014 року, тобто в межах шестимісячного строку, який передбачений ч.2 ст.99 КАС України.
Згідно розпорядження начальника УПФ України в Корсунь-Шевченківському районі №30436 від 24.06.2010 року дата призначення пенсії позивачу по віку як державному службовцю 07 червня 2010 року (у позовній заяві позивачем помилково зазначена дата 05 червня 2010 року).
Таким чином, суд встановив, що мали місце обставини, якими позивач обґрунтував вимоги, підтвердив їх доказами, а тому позов підлягає повному задоволенню.
Заходи забезпечення адміністративного позову судом не вживалися.
Керуючись ст.ст. 8-11, 69-71, 99, 159-163, 186 КАС України, ст.ст. 2, 33 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області щодо не включення додаткових видів оплати праці («інші виплати») під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 та відмови їй у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та повної суми індексації заробітної плати.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області (19400 обл. Черкаська м. Корсунь-Шевченківський вул. Шевченка,42 код ЄДПРОУ 21366656, інші дані про особу суду невідомі) здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка шахта 2-2 біс Б-Антрацитівського району Ворошиловградської області, зареєстрована і проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_1 виданий 04 червня 2002 року Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 (інші відомості про особу суду невідомі) з 07.06.2010 року перерахунок розміру призначеної пенсії 90% суми заробітної плати державного службовця на підставі довідки Головного управління юстиції у Черкаській області про складові заробітну плати від 18.11.2014 року № 6650/7 з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованих та виплачених матеріальних допомог на оздоровлення та матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань за 2008 2010 роки 11327,41 грн., та фактично отриманих сум індексації заробітної плати за 2008 - 2010 роки 3643,46 грн. та виплатити з урахуванням виплачених сум.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Савранський О. А.