Справа № 404/7460/14-а
Номер провадження 2-а/404/550/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2014 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі : головуючого судді - Бершадської О.В.
при секретарі - Вітохіній Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 01 вересня 2014 року звернувся в суд із позовом , яким просить визнати дії Управління МВС України в Кіровоградській області щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2008 року з включенням до неї надбавки за оперативно-розшукову- діяльність, неправомірними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області внести зміни до його грошового забезпечення відповідно до наданої 08.04.2014 року за № 483 відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України у Кіровоградській області довідки станом на 01.01.2008 року з урахуванням надбавки за ОРД у розмірі 15% посадового окладу та провести перерахунок призначеної пенсії, а також її виплату відповідно до вимог ст.ст. 63, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі Постанови Кабінету України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», з 01.01.2008 року; стягнути з відповідачів судовий збір.
На їх обґрунтування зазначав, що 10 листопада 1999 року звільнений з посади начальника Кіровоградського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області за п. «Б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (через хворобу), є пенсіонером МВС України, що підтверджується наказом УМВС України в Кіровоградській області від 05.11.1999 року № 312 о/с. Вислуга років в органах внутрішніх справ складає 24 роки 01 місяців 06 днів, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає 26 років 01 місяць 16 днів. На день його звільнення зі служби, відповідно до листа від 08 квітня 2014 року № 195/03-19 ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, грошове забезпечення для призначення пенсії становило 469,75 грн., а саме: посадовий оклад - 110,00 грн., оклад за званням - 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (35% від посадового окладу і окладу за звання) -85,75 грн., надбавка за таємність (15% від посадового окладу і окладу за звання) - 16,50 грн., надбавка за особливі умови служби (50% від посадового окладу і окладу за звання) - 122,50 грн. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», видано Наказ МВС України від 31.12.2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС», яким затверджено та введено в дію з 01.01.2008 року Положення про порядок виплати грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС. З метою здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ України, прийнята також постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 43 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб» звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393. Головним управлінням пенсійного фонду України в Кіровоградській області був проведений перерахунок його пенсії, у зв'язку із зміною посадових окладів. Після вказаного перерахунку грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії з 01.01.2008 року, відповідно до зазначеного вище листа від 08 квітня 2014 року № 195/03-19 ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, становило 4280,11 грн., а саме: посадовий оклад 1250,00 грн., оклад за звання - 135,00 грн., процентна надбавки за вислугу років (40 % від посадового окладу, окладу за звання) - 554,00 грн., надбавка за таємність (15% від посадового окладу) - 187,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання (48 % від посадового окладу, окладу за звання та процентної надбавки за вислугу років) - 930,72 грн., премія (40 % від всього грошового забезпечення) - 1222,89 грн. Розрахунок пенсії з 01 січня 2008 року, відповідно до зазначеного листа від 08 квітня 2014 року № 195/03-19 ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, мав такий вигляд: основний розмір пенсії, обчислений згідно ст. 13 зазначеного Закону - 3124,48 грн. (4280,11 х 73%, де 4280,11 грн. - грошове забезпечення станом на 01.01.2008 року); надбавка інваліду війни III групи (470 грн. х 30%, де 470 грн. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2008 року) - 141,00 грн.; цільова грошова допомога інваліду війни III групи - 50,00 грн., а всього: 3315,48 грн. Таким чином, з 01 січня 2008 року розмір нарахованої пенсії склав 3315,48 грн. Надбавка за оперативно-розшукову діяльність при обчисленні розміру пенсії врахована не була. Вважає такі дії відповідачів незаконними , що і призвело до зменшення отримуваної ним з 2008 року пенсії та вплинуло на її розмір при здійсненні перерахунку в подальшому.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав, просив задовольнити та додатково клопотав поновити позивачу пропущений строк на звернення до суду із даним позовом.
Відповідач- Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, у їх задоволенні просив відмовити. Вказав, що позивач щомісячно отримував та отримує пенсію, тому знав про розмір пенсії та складові, які входять в розрахунок грошового забезпечення для обчислення призначеної пенсії з 01.01.2008 року, але звернувся до суду лише 01.09.2014 року, тобто з пропуском строку, для звернення до адміністративного суду, встановленого статтею 99 КАС України. Крім того, позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до статті 43 Закону пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством. Статтею 63 Закону передбачено здійснення перерахунку всіх призначених пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з 1 січня 2008 року були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, та нові підходи до формування фонду преміювання. Пунктом 1 Постанови 1294, установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 9 Постанови 1294 передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів. Порядок перерахунку пенсій, з 01.01.2008 року, регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Пунктом 4 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону. Відповідно до п. 5 Порядку, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Також, згідно з п.5 Порядку, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховуються: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Згідно з пунктами 2.6.2. та 2.6.4. Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 № 499, надбавка за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність установлюється індивідуально на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу та оголошується наказом. У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів оперативно -службової діяльності розмір установлених раніше надбавок за поданням керівництва органу може бути зменшено або взагалі скасовано, про що оголошується наказом. Враховуючи зазначене, надбавка повинна включатися до грошового забезпечення для обчислення пенсії тільки тим особам, які фактично її отримували у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. 3-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. № 135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів. Згідно з п.3 Порядку уповноважені структурні підрозділи, (в даному випадку УМВС України в Кіровоградській області), зобов'язані зазначити у списках осіб, яким необхідно провести перерахунок, зміни розмірів грошового забезпечення і в п'ятиденний строк передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. Тобто, головне управління не має законних підстав та повноважень формувати та вносити зміни до грошового забезпечення для перерахунку пенсії, як того вимагає позивач. Згідно з п. 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45. Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Виходячи із вищевказаного, головним управлінням протягом вересня - листопада 2012 року та січня -лютого 2013 року було проведено перевірки достовірності видачі уточнюючих довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року для проведення перерахунку пенсій, відповідно до вимог Постанови 1294, та станом на 01.04.2012 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». За результатами перевірок було складено акти від 15.11.2012 року, від 07.02.2013 року та від 19.02.2013 року. Перевіркою було встановлено список посад, по яким співробітникам фактично проведена виплата надбавки у січні 2008 року, право на яку оскаржує позивач та складено списки осіб та список пенсійних справ, розміри пенсій по яким підлягають перерахунку. Посада, з якої звільнився на пенсію гр. ОСОБА_1 у зазначених списках, по яким фактично проводилася виплата надбавки- відсутня. Крім того, посилання позивача на ст.55 Закону є безпідставними, так як відповідно до норми цієї статті: «нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів». ОСОБА_1 не були нараховані суми пенсії з урахуванням надбавки за оперативно - розшукову діяльність. Також, не має жодного доказу - офіційного документу чи рішення суду (яке набрало законної сили), які б підтверджували неправомірність дій чи бездіяльності головного управління щодо перерахунку та виплати пенсії гр. ОСОБА_1 Отже, виходячи із викладеного, керуючись вищенаведеними нормами чинного законодавства, пенсія призначена та виплачується позивачу відповідно до вимог законодавства України і правових підстав для задоволення позову не має.
В судове засідання відповідач-Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області , його представник не з"явився, про день та час розгляду справи повідомлявся, надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог та заяву щодо розгляду справи у його відсутності. В письмових запереченнях зазначив, що для осіб, які звільнені із служби в 2008-2009 роках (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748 , від 3 вересня 2005 р. № 865 , від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588 ) або які померли (загинули) в зазначений період, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців. При цьому для осіб, звільнених у січні 2008 р., сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць. ОСОБА_1 звільнений з ОВС у 1999 році. На момент його звільнення взагалі була відсутня надбавка ОРД. При введенні в дію Постанови КМУ № 1294 - 2007 року було прийнято наказ МВС України № 499 - 2007 року щодо грошового забезпечення працівників ОВС. В подальшому здійснювався поетапний процес впорядкування грошового забезпечення діючих працівників, а згодом і осіб, які були звільнені з ОВС і отримують відповідне пенсійне забезпечення за грошовими атестатами. Відділ фінансового забезпечення УМВС України в Кіровоградській області направляв 01.06.2012 року та 03.11.2012 року Довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунок) пенсій до пенсійного відділу. У вказаних вище довідках вказані періоди по грошовому забезпеченню з врахуванням перерахунку за нормами чинними на 01.01.2008 року та 01.04.2012 року. В довідці від 01.06.2012 значиться надбавка до посадового окладу за ОРД - 45 % і премія 82, 7 %. В довідці від 03.11.2012 року значиться надбавка до посадового окладу ОРД - 15 % та премія 40 %. Відтак, відповідно до вказаних даних, бездіяльність УМВС в області відсутня. Крім того грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.04.2012 року складає 6 684, 08 грн., що значно є вищим ніж на 01.01.2008 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вивчивши заперечення УМВС України в області, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково , з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом №312 о / с від 05 листопада 1999 року «По особовому складу», полковника міліції ОСОБА_1 було звільнено за п. 64»Б» (через хворобу) з посади начальника Кіровоградського районного відділу УМВС України в області, з 10 листопада 1999 року. Вислуга років в ОВС складає: 24 роки 01 місяців 06 днів. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає: 26 років 01 місяців 16 днів (а.с.10).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 01.01.2007 року (пенсія призначена з 10.11.1999 року) і одержує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст. 23-1 Закону України "Про міліцію", здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Кіровоградській області на запит начальника УКЗ УМВС України в Кіровоградській області від 31.03.2014 №3/513 направлено інформацію про складові частини грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії на пенсіонерів МВС України, зокрема ОСОБА_1
Як вбачається з довідки ВФЗБО № 90/6626 від 03.11.2012 року, станом на 01.01.2008 р. зазначена надбавка до посадового окладу ОРД - 15 % складала 187,50 грн. Грошове забезпечення складається з: посадовий оклад - 1250 грн.; оклад за військовим (спец.) званням 135,00 грн.; 40 % надбавка за вислугу років - 554,00 грн.; 15 % надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємної інформації- 187,50 грн.; 48 % надбавка за виконання особливо важливих завдань - 930,72 грн.; 15 % - надбавка за ОРД -187,50 грн.; 40,0 % премія- 1297,89 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено перевірку достовірності видачі довідок про розмір грошового забезпечення встановленого станом на 1 січня 2008 року для проведення перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2008 року №1294 року та про розмір грошового забезпечення встановленого станом на 1 квітня 2012 року для проведення перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 року, про що складено складено акти від 15.11.2012 року та 07.02.2013 року (а.с.47, 49).
На звернення ОСОБА_1, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області листом від 08.04.2014 року повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.07.2012 року перерахунок пенсії проведено. Постановою передбачено механізм поетапного підвищення військових пенсій: з 01.07.2012 року на 11%, з 01.09.2012 року це підвищення збільшилося до 23 %, з 01.01.2013 року- до 35 %. Водночас проінформовано, що колишнім співробітникам МВС України в Кіровоградській області, які на день звільнення зі служби обіймали посади, за якими станом на 01.04.2012 року надбавка ОРД була фактично встановлена, ця надбавка з 1 липня 2012 року вже врахована до грошового забезпечення для визначення розміру підвищення пенсії з 1 липня та з 1 вересня 2012 року і з 1 січня 2013 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в тому числі і ОСОБА_1 (а.с.11).
В запереченнях представник Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не врахування надбавки за оперативно - розшукову діяльність вказав, що згідно проведеної перевірки обґрунтованості видачі довідок про розмір грошового забезпечення з урахуванням вищезазначеної надбавки станом на 01.01.2008 року по відповідній посаді, не було встановлено та не виплачувалась надбавка за оперативно-розшукову діяльність, з посиланням на Інструкцію.
Спір і виник щодо не врахування відповідачем надбавки за оперативно - розшукову діяльність.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому , перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з січня 2008 року запроваджено нові умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та системи виконання покарань, зокрема, збільшені розміри додаткових видів грошового забезпечення.
Вказаною постановою №1294 передбачено, що особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі до 50% посадового окладу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01.01.2008 р. для перерахунку пенсій враховуються оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Тобто, з 01.01.2008 року перерахунок пенсій проводився, виходячи з середнього розміру окладів за посадою, окладів за званням, надбавок та премій, фактично виплачених за січень 2008 року на аналогічних посадах.
Як встановлено, позивачу з 01.01.2008 року проводився перерахунок пенсії з грошового забезпечення: оклад за посадою, оклад за званням, надбавка за вислугу років, надбавка за таємність, надбавка за особливо важливі завдання, премія.
В подальшому позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355, згідно якої з 01.07.2012 року до пенсій, призначених відповідно до Закону 2262-XII встановлюється підвищення у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону, яке збільшується з 01.09.2012 року до 23 % та з 01.01.2013 року до 35% ( а.с. 11).
При цьому , в грошове забезпечення, з якого позивачу нараховується пенсія, не входить набавка за оперативно-розшукову діяльність.
Разом з цим, на виконання Постанови № 1294 та з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Наказом МВС 31.12.2007 № 499 було затверджено та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008р. за № 205/14896 Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відповідно п. 2.6. вказаної Інструкції особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі до 50 відсотків посадового окладу. Розмір надбавок установлюється індивідуально особам середнього, старшого і вищого начальницького складу керівниками органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ на підставі мотивованого подання керівника структурних підрозділів та оголошується наказом.
За таких обставин, визначальним для вирішення питання щодо врахування позивачу в грошове забезпечення надбавки за оперативно-розшукову діяльність є факт зайняття позивачем під час служби посади, яка передбачає здійснення оперативно-розшукової діяльності, тобто здійснення позивачем під час проходження служби оперативно-розшукової діяльності.
Тому, враховуючи посаду позивача- начальник Кіровоградського районного відділу УМВС України в області, не спростовується та лише підтверджується здійснення позивачем під час проходження служби оперативно-розшукової діяльності. Існування такої посади сторонами не спростовувалась.
Виходячи із викладеного, суд вважає, що видання управлінням лише 03.11.2012 року довідки та 08.04.2014 року нової про грошове забезпечення позивача з включенням до неї надбавки за ОРД у розмірі 15% посадового окладу станом на 01 січня 2008 року слугує підтвердженням протиправності дій УМВС у Кіровоградській області щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2008 року, а відтак вимога в цій частині підлягає задоволенню.
Вимога позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії станом на 01.01.2008 року відповідно до довідки УМВС про грошове забезпечення від 08.04.2014 року №483 з виплатою її відповідно до вимог закону , підлягає частковому задоволенню, з наступного.
Відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.
Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Виплата пенсії є щомісячною, а відтак позивач знав розмір цих виплат і в разі незгоди мав право звернутися до суду в передбачений законом термін .
Разом з тим, з огляду на дату подання довідки про новий розмір грошового забезпечення позивача - квітень 2014 року (а.с.13), до суду звернувся 01.09.2014 року та враховуючи приписи частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, суд приходить до висновку, що хоча позивач і набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2008 року, однак виплата недоотриманої суми може йому бути виплачена лише з 01.05.2013 року.
Та обставина, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області протягом листопада 2012 року та лютого 2013 року було проведено перевірки достовірності видачі уточнюючих довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року для проведення перерахунку пенсій відповідно до вимог Постанови № 1294 та станом на 01.04.2012 року, відповідно до постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за наслідками яких складено акти від 15.11.2012 р., 07.02.2013 р. (а.с. 47,49), не може слугувати підставою для відмови у задоволенні вимог позивача, оскільки вказана перевірка проводилась значно раніше, майже за рік до того, як видана вказана довідка. Крім того, видана УМВС у Кіровоградській області довідка від 08.04.2014 року ніким не відкликалась та недійсною не визнавалась, а тому не використати її при перерахунку пенсії у пенсійного органу не було підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, на користь позивача суд присуджує з Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в розмірі 73,08 грн., понесених при подачі позову.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 10-11, 71, 86, 94, 160-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління МВС України в Кіровоградській області щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2008 року з включенням до неї надбавки за оперативно-розшукову діяльність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992 р. та постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, на підставі довідки № 483 від 08.04.2014 року, тобто, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність та здійснити її виплату з 01.05.2013 року з урахуванням сум, отриманих за цей час.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені по справі судові витрати в розмірі -73,08 грн.
В решті заявлених вимог -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда О. В. Бершадська