Копія
Справа № 822/5121/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретаріСтадніку Д. М. за участі:позивача - ОСОБА_3 представника позивача - ОСОБА_4 за довіреністю від 15.12.2014 представника відповідача - Грень Н.В. за довіреністю №16783/10/2209-10-08 від 02.12.2014 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.11.2012 №0040081741, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулася в суд з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області (далі - Кам'янець-Подільська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0040081741 від 16.11.2012, яким визначено податкове зобов'язання в сумі 19639,92 грн. по орендній платі з фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 16.11.2012 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0040081741, згідно якого визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 19639,92 грн. з підстав не сплати ОСОБА_3 орендної плати за договором оренди землі від 03.05.2007, який укладено між Кам'янець-Подільською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3. Вказує, що подією, з настанням якої і законодавець і сторони договору пов'язують припинення договору оренди землі, є перехід права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. У разі відчуження нерухомого майна, яке розташоване на орендованій земельній ділянці, право користування земельною ділянкою у попереднього власника припиняється з моменту державної реєстрації переходу права власності на нерухоме майно, а набувач нерухомого майна набуває право на користування такою земельною ділянкою. Оскільки з 20.02.2012 право власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, оформлено за новим власником на підставі рішення виконкому Кам'янець-Подільської міської ради від 16.02.2012 №267, відповідно з 20.02.2012 договір оренди землі від 03.05.2007 припинено згідно п.12.2 розділу 12 договору оренди землі та ст.31 Закону України "Про оренду землі". З моменту припинення дії договору оренди землі у орендаря, відповідно, припиняється обов'язок сплати орендної плати за таким договором. Вважає, що податкове повідомлення-рішення винесено неправомірно, за відсутності правових підстав для визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, що зумовило звернення до суду з адміністративним позовом про його скасування.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали та підтвердили обставини на які позивач посилається у позовній заяві, просять суд задоволити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні та в поданих письмових запереченнях (вх.№39741 від 16.12.2014) проти позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. Зазначає, що згідно пунктів 288.1, 288.2, 288.3 ст.288 Податкового кодексу України (далі - ПК України), підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Договір про розірвання договору оренди землі укладено 21.03.2013. Акт приймання-передачі земельної ділянки, що повертається Кам'янець-Подільській міській раді ОСОБА_3 складений 21.03.2013. Вказують, що на час визначення Кам'янець-Подільською ОДПІ для ОСОБА_3 грошового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб, договір оренди землі від 03.05.2007 був не розірваний, а тому орендна плата, визначена цим договором, підлягала сплаті на рахунок місцевого бюджету.
Заслухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що 03.05.2007 між ОСОБА_3 (орендар) та Кам'янець-Подільською міською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець своїм рішенням від 12.04.2007 №82 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі іншого призначення, яка знаходиться в АДРЕСА_1 (п.1.1 договору); в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1292,0 кв.м. (п.2.1 договору); договір укладено на три роки, з дня прийняття рішення, тобто до 12.04.2010. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Поновлення договору здійснюється у відповідності до письмового рішення орендодавця (п.3.1 договору); річна орендна плата в сумі 15330,90 грн. вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у м.Кам'янці-Подільському №33214815700003, код платежу 13050500, ЗКПО 23565590, банк одержувача: Управління Державного Казначейства у Хмельницькій області, МФО 815013 (п.4.1 договору); земельна ділянка передається в оренду для реконструкції та обслуговування автомийки, шиномонтажу та ПТО (п.5.1 договору); після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначених сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, розв'язується у судовому порядку (п.7.1 договору).
Відповідно до Договору про внесення змін та доповнень від 16.04.2010 дія вищезазначеного Договору продовжена на три роки , тобто до 30.03.2013.
30.01.2012 позивачем подано міському голові Кам'янець-Подільської міської ради заяву №1/130ф/12 про припинення терміну дії договору оренди землі від 03.05.2007.
Кам'янець-Подільська міська рада рішенням сорокової сесії VI скликання Кам'янець-Подільської міської ради №70 від 05.03.2013, розглянувши звернення ОСОБА_3 про припинення права користування земельною ділянкою та договору оренди землі, керуючись ст.ст. 12, 141 Земельного кодексу України, ст.32 Закону України "Про оренду землі", п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішила припинити, за згодою землекористувача, право користування підприємця ОСОБА_3, земельною ділянкою площею 1292,0 кв.м. (0,1292 га.) за адресою: АДРЕСА_1, переданою в оренду рішенням сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 12.04.2007 №82, для реконструкції та обслуговування автомийки, шиномонтажу та ПТО; припинити достроково, шляхом розірвання за згодою сторін, договір оренди землі, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та підприємцем ОСОБА_3 і зареєстрований в Кам'янець-Подільському міському відділі Хмельницької філії "Центр державного земельного кадастру" 16.05.2007 №0013; ОСОБА_3 протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти з міською радою договір про розірвання договору оренди землі, зареєстрованого в Кам'янець-Подільському міському відділі Хмельницької філії "Центр державного земельного кадастру" 16.05.2007 №00135.
На виконання вищезазначеного рішення Кам'янець-Подільської міської ради, між Орендодавцем (Кам'янець-Подільською міською радою) та Орендарем (фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3) у зв'язку з добровільною відмовою Орендаря від права користування земельною ділянкою 1292,0кв.м. (0,1292 га) за адресою: АДРЕСА_1 сторони вирішили достроково припинити шляхом розірвання за згодою сторін договір оренди землі, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, який зареєстровано в Кам'янець-Подільському міському відділі Хмельницької філії "Центр державного земельного кадастру" 16.05.2007 за №00135 та уклали договір про розірвання договору оренди землі від 03.05.2007. Відповідно до п.4 договору про розірвання договору оренди землі від 03.05.2007 повернення Орендарем об'єкта оренди Орендодавцю на умовах визначених договором здійснюється на момент підписання сторонами акту приймання-передачі земельної ділянки за цим договором та не потребує іншого документального підтвердження
21.03.2013 між Кам'янець-Подільською міською радою та ОСОБА_3 складено акт приймання-передачі земельної ділянки, що повертається Кам'янець-Подільській міській раді ОСОБА_3, за адресою АДРЕСА_1 згідно якого Орендар, на підставі рішення сорокової сесії Кам'янець-Подільської міської ради УІ скликання від 05.03.2013 №70 передав, а Орендодавець прийняв вказану вище земельну ділянку площею 1292 кв.м..
16.11.2012 Кам'янець-Подільською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0040081741 щодо ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1), яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних в сумі 19639,92 грн. (23567,90 грн. (сума нарахована згідно договору оренди) - 3927,98 грн. (сплата за січень - лютий 2012 року) = 19639,92 грн.).
Позивач вважаючи, що Кам'янець-Подільська ОДПІ при винесенні податкового повідомлення-рішення №0040081741 від 16.11.2012, порушила його права, звернувся до суду з позовними вимогами про його скасування.
Досліджуючи правомірність прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення №0040081741 від 16.11.2012, суд враховує наступне.
Згідно з пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі - орендна плата).
Згідно з пп. 288.1, 288.2, 288.3 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.5 Законом України від 06.101998 №161-XIV "Про оренду землі" зі змінами та доповненнями (далі - Закон №161-XIV) орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статей 13, 18 Закону №161-XIV договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно із ч.4 ст.15 Закону №161-XIV невід'ємною частиною договору оренди землі є акт приймання - передачі об'єкта оренди. Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі (ст.17 Закону №161-XIV).
У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Суд враховує, що оскільки договір оренди земельної ділянки від 03.05.2007 припинено достроково, шляхом розірвання за згодою сторін 05.03.2013 рішенням сорокової сесії міської ради №70, а Договір про розірвання договору оренди землі укладено 21.03.2013 та акт приймання-передачі земельної ділянки, що повертається Кам'янець-Подільській міській раді ОСОБА_3, за адресою АДРЕСА_1, м.Кам'янець-Подільський, складений 21.03.2013, то на час визначення Кам'янець-Подільською ОДПІ ОСОБА_3, грошового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб, договір оренди землі від 03.05.2007 був не розірваний, а тому орендна плата, визначена цим договором, підлягала сплаті на рахунок місцевого бюджету позивачем.
Суд, не бере до уваги твердження позивача про припинення її підприємницької діяльності з 10.05.2012, як на підставу для скасування податкового повідомлення-рішення, оскільки згідно абз.2 п.п.65.10.8, п.65.10, ст.65 ПК України, державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Суд відхиляє як необґрунтоване твердження позивача, що договір оренди землі від 03.05.2007 вважається припиненим, у зв'язку із тим, що право власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_1 зареєстроване за ТОВ "Новий формат+", з огляду на наступне.
Згідно ч.1 ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Згідно ч.2 ст.120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Отже, оскільки ОСОБА_3 використовувала земельну ділянку на підставі договору оренди землі від 03.05.2007 то до ТОВ "Новий формат +", після набуття права власності на об'єкт нерухомості, перейшло переважне право на взяття в оренду земельної ділянки, що розташована за адресою АДРЕСА_1.
Окрім того, в матеріалах справи міститься відповідь виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 15.12.2014 №7/02-14-62219, в якій зазначено, що договір оренди земельної ділянки загальною площею 1292,0 кв.м., яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, м. Кам'янець-Подільський, між Кам'янець-Подільською міською радою та ТОВ "Новий формат +" станом на 01.12.2014 року не укладався.
Крім того, судом враховується, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 20.02.2012, ТОВ "Новий формат +" перейшло у приватну власність ПТО автомобілів в комплексі з авто мийкою загальною площею 209,7 кв.м., а площа земельної ділянки яка передавалась у користування для ОСОБА_3 становить - 1292,0 кв.м..
Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно зі ст.105 КАС України позивач має право, зокрема, вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність винесення податкового повідомлення-рішення №0040081741 від 16.11.2012. В той же час позовні вимоги позивача не є обґрунтованими, не підтверджені належними доказами, не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому не належать до задоволення.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 104, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 26 грудня 2014 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк