Постанова № 42077448, 22.12.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2014
Номер справи
809/3330/14
Номер документу
42077448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2014 р. Справа № 809/3330/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Куриша Р.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника третьої особи - ОСОБА_2,

представника відповідача - Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", ОСОБА_3,

представника відповідача - Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, третя особа на стороні позивача - Управління державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області,

до відповідачів: Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області

про стягнення простроченої заборгованості у сумі 6 621 755 ,71 грн. та пені у сумі 123 452,65 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (надалі позивач, ДПІ у м. Івано-Франківську), третя особа на стороні позивача - Управління державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (надалі третя особа, УДКС України у м. Івано-Франківську) звернулася до суду з адміністративним позовом Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" (наділі відповідач 1, КП "Івано-Франківськводоекотехпром"), Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області (надалі відповідач 2, Івано-Франківська міська рада) про стягнення простроченої заборгованості у сумі 3 836 359,25 грн. та нарахованої пені у сумі 123 452,65 грн.

Позовні вимоги мотивувала тим, що КП "Івано-Франківськводоекотехпром" не в повному обсязі виконало зобов'язання щодо повернення коштів, отриманих за Угодами про субкредитування №28000-04/207 від 10.12.2007 року та № 28010-02/108 від 14.09.2010 року, укладеними з Міністерством фінансів України у рамках спільних зі Світовим банком та Європейським банком реконструкції і розвитку проектів, у зв'язку з чим виникла заборгованість перед державним бюджетом у сумі 3 836 359,25 грн., з яких 61 852,18 грн. нарахована пеня. Крім того, у зв'язку з несвоєчасним поверненням КП "Івано-Франківськводоекотехпром" коштів, отриманих за субкредитними угодами, Міністерством фінансів України нараховано Івано-Франківській міській раді пеню у сумі 123 452,65 грн., оскільки остання виступає гарантом виконання КП "Івано-Франківськводоекотехпром" своїх зобов'язань за вказаними угодами. Наведене стало підставою для надіслання УДКС України у м. Івано-Франківську на адресу ДПІ у м. Івано-Франківську подання № 9.1, 9.2 та 9.3 від 24.09.2014 року для ведення претензійно-позовної роботи щодо стягнення простроченої заборгованості підприємств-позичальників перед державним бюджетом за вказаними субкредитними угодами.

10.11.2014 року ДПІ у м. Івано-Франківську подано заяву про зменшення позовних вимог у зв'язку з частковою сплатою КП "Івано-Франківськводоекотехпром" суми простроченої заборгованості. З урахуванням отриманих від УДКС України у м. Івано-Франківську подань № 10.1, 10.2 та 10.3 від 27.10.2014 року позивач просив стягнути з КП "Івано-Франківськводоекотехпром" 2 585 862,08 грн. простроченої заборгованості за субкредитними угодами та з Івано-Франкіської міської ради 123 452,65 грн. нарахованої пені (а.с.100, 101-103).

15.12.2014 року позивачем подано суду заяву про збільшення позовних вимог від 11.12.2014 року, згідно якої просив стягнути з КП "Івано-Франківськводоекотехпром" 6 621 755,71 грн. простроченої заборгованості за субкредитними угодами та з Івано-Франкіської міської ради 123 452,65 грн. нарахованої пені. Підставою для збільшення розміру позовних вимог є отримані подання УДКС України у м. Івано-Франківську за№ 11.1, 11.2 та 11.3 від 27.11.2014 року (а.с.116).

Представник позивача та представник третьої особи у судовому засіданні збільшені позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та у заяві про збільшення позовних вимог від 11.12.2014 року. Просили позов задовольнити, стягнути з відповідачів прострочену заборгованість та нараховану пеню у сумі, що вказана у заяві про збільшення розміру позовних вимог.

30.10.2014 року та 10.11.2014 року представниками відповідачів подано суду клопотання про закриття провадження у даній справі в частині звернених до КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та Івано-Франківської міської ради позовних вимог. Клопотання мотивовані тим, що спірні правовідносини мають цивільно-правовий характер, так як предметом даного позову є стягнення простроченої заборгованості за угодою про субкредитування, тобто наявний спір виконання договору, що заснований на юридичній рівності сторін. Як наслідок, спірні правовідносини не є публічно-правовими, а тому даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. За таких обставин, провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, представники відповідачів неодноразово подавали суду заперечення на позовну заяву, згідно яких також просили суд провадження у справі закрити з аналогічних підстав. При цьому представник КП "Івано-Франківськводоекотехпром" у запереченнях на позовну заяву зазначав про часткову сплату відповідачем суми заборгованості.

У судовому засіданні представники відповідачів підтримали попередньо подані клопотання про закриття провадження у справі.

Суд протокольно ухвалою від 22.12.2014 року відмовив у задоволенні клопотання про закриття провадження у даній справі з огляду на наступне.

Пунктом 1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу.

Вказана глава регулює питання погашення податкового боргу платника податку.

Відповідно до викладеного розглядувані законодавчі норми хоча й не перетворюють заборгованість суб'єктів господарювання перед державою на різновид грошових зобов'язань із податків, але встановлюють, що така заборгованість погашається в однаковому з податковим боргом порядку.

Правовідносини, що виникають під час погашення податкового боргу, є публічно-правовими. При цьому органами стягнення є органи доходів та зборів, які під час вжиття заходів, спрямованих на погашення відповідної заборгованості, діють на виконання своїх владних повноважень щодо погашення податкового боргу, визначених Податковим кодексом України.

Позови, спрямовані на погашення податкового боргу, підлягають розгляду адміністративними судами на підставі пункту 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи тотожність порядку погашення податкового боргу та погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою або під державну (місцеву) гарантію, справи за позовами щодо стягнення заборгованості перед державою, зазначеної в Перехідних положеннях до Податкового кодексу України, належать до юрисдикції адміністративних судів.

Як наслідок, клопотання відповідачів про закриття провадження у даній справі в частині звернених до КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та Івано-Франківської міської ради позовних вимог, не підлягають до задоволення.

Вислухавши представника позивача, представника третьої особи, представників відповідачів, розглянувши матеріали адміністративної справи, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 10.12.2007 року Міністерством фінансів України (Субкредитор), Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством "Івано-Франківськводоекотехпром" (Субпозичальник) укладено Угоду про субкредитування № 28000-04/207 про використання сум Позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Угода про позику (Проект розвитку міської інфраструктури) №4869-UA від 26.05.2008 року)(а.с.10-20).

За умовами Угоди про субкредитування №28000-04/207 від 10.12.2007 року Субкредитор рекредитує Субпозичальнику частину коштів Позики у сумі, що включає одноразову комісію і не перевищує 7 170 000,00 дол. США (Субкредит) на платній, зворотній, строковій основі, а Субпозичальник зобов'язується використовувати надані кошти у відповідності з умовами цієї Угоди, Угоди про позику, Угоди про виконання проекту, повернути отриману суму Субкредиту, сплатити відсотки за користування ним та інші платежі, нараховані згідно з положеннями цієї Угоди (пункт 2.1 Угоди).

Субпозичальник погашає основну суму Субкредиту відповідно до графіку погашення, що міститься у додатку до цієї Угоди. У разі зміни графіку погашення позики, викладеного у Додатковій статті 3 Угоди про позику, відповідні зміни вносяться до графіку погашення Субкредиту, що оформлюється додатковою угодою до цієї Угоди. Погашення, обслуговування Субкредиту та сплата будь-яких платежів за цією Угодою здійснюється шляхом перерахування Субпозичальником гривневого еквіваленту відповідної суми у валюті Позики (за офіційним курсом НБУ на день перерахування коштів) на вказаний Субкредитором рахунок (пункти 5.1, 5.7 Угоди).

Субпозичальник зобов'язаний своєчасно здійснювати платежі в рахунок погашення боргу по основній сумі Субкредиту, комісійних по зобов'язаннях, відсотках, маржі та інших платежах, передбачених цією Угодою (підпункт 8.1.4 пункту 8.1 Угоди).

За невиконання або неналежне виконання Субпозичальником своїх обовязків зі своєчасного повернення основної суми Субкредиту, сплати відсотків за користування ним та інших платежів за цією Угодою, Субпозичальник сплачує Субкредитору пеню з розрахунку 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла за період, за який стягується пеня, від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, в порядку, визначеному чинним законодавством України (пункт 14.2).

Засобом забезпечення виконання Субпозичальником своїх зобов'язань за цією Угодою є Договір гарантії, укладений між Міністерством фінансів України та Івано-Франківською міською радою, від 11.08.2008 року №28020-02/110 (пункт 6.1 Угоди).

18.07.2008 року, 25.05.2008 року та 29.12.2009 року Сторонами Угоди укладено додаткові угоди до Договору про надання субкредиту за №№28000-04/207-1, №28000-04/207-3, №28000-04/207-2 відповідно (а.с.21-22, 23-24, 25-26).

Крім того, судом з'ясовано, що за умовами Угоди про субкредитування № 28010-02/108 від 14.09.2010 року, укладеної між Міністерством фінансів України (Субкредитор), Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством "Івано-Франківськводоекотехпром" (Субпозичальник) про використання сум Позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Угода про позику (Проект розвитку міської інфраструктури) №4869-UA від 26.05.2008 року), Субкредитором рекредитовано Субпозичальнику частину коштів Позики, включаючи одноразову комісію, у сумі, що не перевищує 1 456 298,70 дол. США (а.с.27-37).

Засобом забезпечення виконання Субпозичальником своїх зобов'язань за цією Угодою є гарантія Івано-Франківської міської ради від 07.09.2010 року №1, надана Івано-Франківською міською радою Міністерству фінансів України (а.с.10-20).

25.10.2011 року та 21.11.202 року Сторонами Угоди укладено додаткові угоди до Договору про субкредитування за №28010-02/108-1 та №28010-02/108-2 відповідно (а.с.38-42).

У судовому засіданні встановлено, що КП "Івано-Франківськводоекотехпром" не в повному обсязі виконувало зобов'язання щодо повернення коштів, отриманих за Угодами про субкредитування №28000-04/207 від 10.12.2007 року та № 28010-02/108 від 14.09.2010 року, що призвело до утворення заборгованості перед державним бюджетом України.

Частиною 3 статті 17 Бюджетного кодексу України встановлено, що державні (місцеві) гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов'язань у спосіб, передбачений законом (абзац 1).

Обов'язковою умовою надання державної (місцевої) гарантії є укладення договору між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (відповідним місцевим фінансовим органом) та суб'єктом господарювання про погашення заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за виконання гарантійних зобов'язань. Істотними умовами такого договору мають бути зобов'язання суб'єкта господарювання: внести плату за надання державної (місцевої) гарантії; надати майнове або інше забезпечення виконання зобов'язань за гарантією; відшкодувати витрати державного (місцевого) бюджету, пов'язані з виконанням гарантійних зобов'язань; сплатити пеню за прострочення відшкодування зазначених витрат. Пеня нараховується за кожний день прострочення сплати заборгованості у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день нарахування пені; надати гаранту права на договірне списання банком коштів з рахунків суб'єкта господарювання на користь гаранта (абзац 3).

Судом зясовано, що у зв'язку з несвоєчасним поверненням коштів за субкредитними угодами, Міністерством фінансів України нараховано КП "Івано-Франківськводоекотехпром", а також Івано-Франківській міській раді, яка виступає гарантом виконання КП "Івано-Франківськводоекотехпром" своїх зобов'язань за вказаними угодами, пеню.

Відповідно до частини 9 статті 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Згідно пункту 10 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 року №174, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами на суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Пунктом 15 вказаного Порядку передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з неналежним виконанням КП "Івано-Франківськводоекотехпром" зобов'язань щодо повернення коштів УДКС України у м. Івано-Франківську надіслано ДПІ у м. Івано-Франківську подання для ведення претензійно позовної роботи щодо стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за субкредитними угодами.

Так, згідно подання УДКС України у м. Івано-Франківську № 9.1 та № 9.3 від 24.09.2014 року станом на 01.09.2014 року КП "Івано-Франківськводоекотехпром" не повернуто кошти (позику), отримані за Угодами про субкредитування №28000-04/207 від 10.12.2007 року та № 28010-02/108 від 14.09.2010 року, у сумі 2 212 371,72 грн. та 1 562 135,35 грн. відповідно, а також нараховану пеню у загальній сумі 61 852,18 грн.

Згідно подання УДКС України у м. Івано-Франківську № 10.1 та № 10.3 від 27.10.2014 року станом на 27.10.2014 року КП "Івано-Франківськводоекотехпром" не повернуто кошти (позику), отримані за Угодами про субкредитування № 28000-04/207 від 10.12.2007 року та № 28010-02/108 від 14.09.2010 року, у сумі 1 942 365,70 грн. та 581 644,20 грн. відповідно, а також нараховану пеню у загальній сумі 61 852,18 грн.

Згідно подання УДКС України у м. Івано-Франківську № 11.1 та № 11.3 від 27.11.2014 року станом на 27.11.2014 року КП "Івано-Франківськводоекотехпром" не повернуто кошти (позику), отримані за Угодами про субкредитування №28000-04/207 від 10.12.2007 року та № 28010-02/108 від 14.09.2010 року, у сумі 3 957543,03 грн. та 2 326 858,46 грн. відповідно, а також нараховану пеню у загальній сумі 337 354,22 грн.

Крім того, відповідно до подань УДКС України у м. Івано-Франківську № 9.2 від 24.09.2014 року, № 10.2 від 27.10.2014 року та № 11.2 від 27.11.2014 року за Івано-Франківською міською радою залишається не погашеною пеня, нарахована Міністерством фінансів України у зв'язку з несвоєчасним поверненням КП "Івано-Франківськводоекотехпром" коштів за субкредитними угодами, у сумі 123 452,65 грн.

Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України закріплено, що контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості субєктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу ІІ цього Кодексу.

Згідно статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1). Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків (пункт 95.4).

У судовому засіданні встановлено, що КП "Івано-Франківськводоекотехпром" частково погашено заборгованість перед державним бюджетом за субкредитними угодами, укладеними з Міністерством фінансів України у рамках спільних із Світовим банком та Європейським банком реконструкції і розвитку проектів, що підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями та не заперечувалося представником позивача та третьої особи.

У звязку з наведеним, станом на 22.12.2014 року за КП "Івано-Франківськводоекотехпром" залишається непогашеною заборгованість у загальній сумі 6 621 755,71 грн., з яких:

1) 6 284 401,49 грн. сума основного боргу (3 957 543,03 грн. згідно Угоди про субкредитування №28000-04/207 від 10.12.2007 року та 2 326 858,46 грн. згідно Угоди про субкредитування № 28010-02/108 від 14.09.2010 року);

2) та 337 354,22 грн. нарахована пеня (167 713,52 грн. згідно Угоди про субкредитування №28000-04/207 від 10.12.2007 року та 169 640,70 грн. згідно Угоди про субкредитування № 28010-02/108 від 14.09.2010 року).

При цьому судом зясовано, що станом на 22.12.2014 року за Івано-Франківською міською радою залишається не погашеною пеня, нарахована Міністерством фінансів України у зв'язку з несвоєчасним поверненням КП "Івано-Франківськводоекотехпром" коштів за субкредитними угодами, у загальній сумі 123 452,65 грн. (62 321,57 грн. № 28020-02/110 від 11.08.2008 року та 61 131,08 грн. - № 2 від 16.11.2012 року).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача про стягнення з Комунального підприємства"Івано-Франківськводоекотехпром" простроченої заборгованості у сумі 6 621 755 ,71 грн. та з Івано-Франківської міської ради нарахованої пені у сумі 123 452,65 грн. законними та обгрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" (76011, м. Івано-Франківськ, вул. Ботанічна, 2, код ЄДРПОУ - 32360815) в дохід державного бюджету 6 621 755 (шість мільйонів шістсот двадцять одна тисяча сімсот п"ятдесят п"ять) грн. 71 коп. простроченої заборгованості (рахунок 31137402002009, код бюджетної класифікації доходів 03511630, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172).

Стягнути з Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області (76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, код ЄДРПОУ - 33644700) в дохід державного бюджету пеню у сумі 123 452 (сто двадцять три тисячі чотириста п"ятдесят дві) грн. 65 коп. (рахунок 31114105701028, код бюджетної класифікації доходів 21081000, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Главач І.А.

Постанова складена в повному обсязі 26.12.2014 року.