Постанова № 42065151, 23.12.2014, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
23.12.2014
Номер справи
367/5157/14-а
Номер документу
42065151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 367/5157/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2014 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

при секретарях Лантух Я.В., Проценко Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради Київської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що 25 лютого 2014 року Ірпінською міською радою Київської області УІ-го скликання було прийнято рішення № 3871-54-УІ "Про обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання", що було підписане депутатом Ірпінської міської ради ОСОБА_2 На підставі даного рішення 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання депутатом Ірпінської міської ради ОСОБА_2 було підписано розпорядження № 33-О від 25 лютого 2014 року "Про виконання обов'язків".

Позивач вказує, що він є депутатом Ірпінської міської ради 6-го скликання, а тому у розумінні ч.2 ст. 171 КАС України є суб'єктом правовідносин, у яких застосовуються оскаржувані рішення і розпорядження, оскільки секретар міської ради відповідно до ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка безпосередньо здійснює діяльність, спрямовану на допомогу депутатам міської ради у реалізації ними своїх повноважень та у випадку, передбаченому ч.1 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює повноваження міського голови. Як депутат Ірпінської міської ради, представник інтересів територіальної громади вважає, що його права у сфері публічно-правових відносин порушено у зв'язку з тим, що рішення Ірпінської міської ради № 3871-54-УІ "Про обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" та розпорядження № 33-О від 25 лютого 2014 року "Про виконання обов'язків" прийнято з грубим порушенням вимог норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту роботи Ірпінської міської ради 6-го скликання, у зв'язку з чим, враховуючи той факт, що 25 лютого 2014 року було достроково припинено повноваження Ірпінського міського голови ОСОБА_3 наразі керівництво містом здійснюється особою, яка була обрана на посаду секретаря Ірпінської міської ради з грубим порушенням вимог чинного законодавства України.

Вказує, що питання про обрання секретаря Ірпінською міською радою Київської області УІ-го скликання не було затверджене в порядку денному 54-ї позачергової сесії. Так, відповідно до розпорядження Ірпінського міського голови № 26 від 24 лютого 2014 року було скликано 54-ту позачергову сесію Ірпінської міської ради Київської області на 25 лютого 2014 року о 15.00 годині в залі засідань міської ради м. Ірпінь, вул. Т. Шевченка, 2-а. Відповідно до проекту порядку денного 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання від 25 лютого 2014 року на вирішення сесії виносилось два питання : про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради УІ-го скликання ОСОБА_4, про обрання секретаря Ірпінської міської ради. Однак, згідно Протоколу пленарного засідання 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання 25 лютого 2014 року був затверджений порядок денний сесії з наступними питаннями : 1. Про дострокове припинення повноважень Ірпінського міського голови ОСОБА_3 2. Про припинення повноважень першого заступника Ірпінського міського голови ОСОБА_5 Про встановлення мораторію на виділення земельних ділянок під багатоповерхове та малоповерхову забудову в місті Ірпені та заборону на надання дозволу на розробку детальних планів території міста на багатоповерхову та малоповерхову забудову у строк до обрання нового складу міської ради. 4. Про звернення до Верховної Ради України та в. о. Президента України щодо проведення позачергових виборів в місті Ірпінь. 5. Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради. Винесення оскаржуваного рішення відбулося з грубим порушенням ч.2 ст. 35-1 Регламенту роботи Ірпінської міської ради УІ-го скликання, згідно якої порядок денний сесії міської ради затверджується міською радою на початку засідання кожної сесії міської ради, оскільки питання про обрання секретаря міської ради не було включене у порядок денний 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання. Рішення про обрання секретаря Ірпінської міської ради було прийняте не у спосіб, передбачений чинним законодавством України. У порушенням п.5 ч.2 ст. 10, ч.4 ст. 10, ст. 47 Регламенту роботи Ірпінської міської ради УІ-го скликання розгляд питання про обрання секретарем Мельничука Б.О. відбувався шляхом відкритого голосування. Протокол пленарного засідання 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання від 25 лютого 2014 року та рішення № 3871-54-УІ "Про обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" підписані не уповноваженою на те особою.

Вказує, що 54-та позачергова сесія Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання була відкрита і велася Ірпінським міським головою у відповідності до ч.1 ст. 4 Регламенту роботи Ірпінської міської ради УІ-го скликання та ч.2 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Після внесення до порядку денного питання про дострокове припинення повноважень міського голови він на підставі ч.4 ст. 4 та ст. 40 Регламенту роботи Ірпінської міської ради УІ-го скликання був автоматично усунутий від ведення сесії до ухвалення радою рішення з даного питання. Після прийняття 54 позачерговою сесією Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання 25 лютого 2014 року рішення № 3867-57-УІ "Про дострокове припинення повноважень Ірпінського міського голови ОСОБА_3Д." від ведення сесії також автоматично був усунутий на підставі ч.4 ст. 4 Регламенту роботи Ірпінської міської ради УІ-го скликання і секретар міської ради, оскільки на нього у силу ч.2 ст. 42 та п.1 ч.3 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" покладаються повноваження міського голови, а у порядок денний було включене питання "Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради". У зв'язку із зазначеними вище обставинами на підставі ч.10 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч.4 ст. 4 та ст. 40 Регламенту роботи Ірпінської міської ради УІ-го скликання на пленарному засіданні 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання 25 лютого 2014 року повинен був бути обраний головуючий на засіданні сесії з числа депутатів Ірпінської міської ради, однак питання обрання головуючого на засіданні сесії депутатами не піднімалося та такий головуючий на обирався.

В зв'язку із викладеними обставинами позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання від 25 лютого 2014 року № 3871-54-УІ "Про обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання"; визнати протиправним та скасувати розпорядження № 33-О від 25 лютого 2014 року "Про виконання обов'язків"; судові витрати покласти на відповідача.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача - Ірпінської міської ради в судовому засіданні позов не визнала, просила у позові відмовити.

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача - Ірпінської міської ради Київської області, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що не підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що розпорядженням від 24 лютого 2014 року № 26 "Про скликання п'ятдесят четвертої позачергової сесії Ірпінської міської ради", підписаним міським головою ОСОБА_3 відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 26, ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст. ст. 42, 46 зазначеного закону скликано п'ятдесят четверту позачергову сесію Ірпінської міської ради УІ скликання на 25 лютого 2014 року о 15:00 годині в залі засідань міської ради (м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а), винести на пленарне засідання питання згідно проекту порядку денного, контроль за виконанням даного розпорядження покладено на секретаря ради ОСОБА_4

Рішенням 54 позачергової сесії шостого скликання № 3867-54-УІ від 25 лютого 2014 року "Про дострокове припинення повноважень Ірпінського міського голови ОСОБА_3Д." відповідно до п. 16 ч.1 ст. 26, ч.2 ст. 42, п.1 ч.3 ст. 50, п. 1 ч.1 та п.1 ч.7 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 38 Кодексу законів про працю України, враховуючи особисту заяву Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3 від 25.02.2014 року про складання ним повноважень Ірпінського міського голови Київської області, Ірпінська міська рада вирішила за результатами розгляду заяви Ірпінського міського голови ОСОБА_3 достроково припинити повноваження Ірпінського міського голови, звільнити ОСОБА_3 з посади Ірпінського міського голови за власним бажанням з 25.02.2014 року. Пунктом 2 даного рішення зазначено врахувати те, що відповідно до частини другої статті 42 та пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - секретар Ірпінської міської ради тимчасово здійснює повноваження Ірпінського міського голови Київської області з моменту дострокового припинення повноважень Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3

Рішенням 54 позачергової сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 3869-54-УІ від 25 лютого 2014 року "Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_4." достроково припинено повноваження секретаря Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_4 та звільнено його з посади 25 лютого 2014 року за власним бажанням, дане рішення підписане в. о. міського голови- секретаря міської ради ОСОБА_2.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням 54 позачергової сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 3871-54-УІ від 25 лютого 2014 року "Про обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" відповідно до п. 4 ч.3 статі 42, ч.1 статті 50, ч.3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", беручи до уваги пропозицію Ірпінської міської ради Київської області про обрання секретаря Ірпінської міської ради УІ скликання, протокол лічильної комісії засідання сесії Ірпінської міської ради від 25.02.2014 року, Ірпінська міська рада вирішила обрати на посаду секретаря Ірпінської міської ради Київської області УІ скликання депутата Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_2.

Розпорядженням в. о. міського голови - секретаря ради ОСОБА_2 від 25.02.2014 року № 33-О "Про виконання обов'язків" у зв'язку зі звільненням міського голови ОСОБА_3 та секретаря ради ОСОБА_4, враховуючи рішення № 3871-54-УІ п'ятдесят четвертої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради від 25.02.2014 року він приступив до виконання обов'язків секретаря ради та міського голови.

Наведені обставини підтверджуються поясненнями учасників процесу, матеріалами справи.

У відповідності до ч.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. ч.1, 2 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

У відповідності до ч.3 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

У відповідності до ч. ч. 14, 15 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

У відповідності до п.1 ч.1 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови.

У відповідності до п.1 ч.7 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.

У відповідності до ст. 3 Регламенту Ірпінської міської ради із змінами, внесеними рішенням Ірпінської міської ради від 30.12.2010 р. № 106-5-УІ та із змінами, внесеними рішенням Іріпнської міської ради від 25.02.2011 р. № 242-8-УІ, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради УІ скликання від 25 листопада 2010 року № 47-2-УІ про скликання сесії міський голова видає розпорядження, в якому зазначається час скликання, місце проведення та питання, які передбачається внести на розгляд ради; міський голова (або інші особи, у випадках, встановлених законодавством та цим Регламентом) видає розпорядження про проведення позачергової сесії лише при наявності виготовлених проектів рішень з питань, які виносяться на розгляд позачергової сесії.

Згідно ст. 43 Регламенту Ірпінської міської ради проекти рішень міської ради готуються Ірпінським міським головою, секретарем міської ради, депутатами міської ради, постійними комісіями, тимчасовими контрольними комісіями, робочими групами та виконавчими органами міської ради, а також іншими суб'єктами нормотворчої ініціативи.

Як встановлено в судовому засіданні, розпорядженням від 24 лютого 2014 року № 26 "Про скликання п'ятдесят четвертої позачергової сесії Ірпінської міської ради", підписаним міським головою ОСОБА_3 відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 26, ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст. ст. 42, 46 зазначеного закону скликано п'ятдесят четверту позачергову сесію Ірпінської міської ради УІ скликання на 25 лютого 2014 року о 15:00 годині в залі засідань міської ради (м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а), винести на пленарне засідання питання згідно проекту порядку денного, контроль за виконанням даного розпорядження покладено на секретаря ради ОСОБА_4 Відповідно до п.9 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п.3 Регламенту Ірпінської міської ради розпорядження про проведення позачергової сесії доводиться до відома за день до її проведення.

У відповідності до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

У відповідності до ст. ст. 71, 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати. Обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Позивач, звертаючись до суду із даним позовом, посилається на те, що питання про обрання секретаря Ірпінською міською радою Київської області УІ-го скликання не було затверджене в порядку денному 54-ї позачергової сесії. Разом із цим згідно п.6 Протоколу пленарного засідання Ірпінської міської ради п'ятдесят четвертої позачергової сесії УІ скликання від 25 лютого 2014 року під час проведення сесії до порядку денного на голосування було поставлено питання про обрання ОСОБА_2 секретарем Ірпінської міської ради шостого скликання та поставлена на голосування пропозиція провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради; більшістю голосів було прийнято рішення провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради та обрано секретарем Ірпінської міської ради ОСОБА_2

У відповідності до ч.10 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Оскільки ОСОБА_2 є депутатом Ірпінської міської ради, згідно п.6 Протоколу пленарного засідання Ірпінської міської ради п'ятдесят четвертої позачергової сесії УІ скликання від 25 лютого 2014 року під час проведення сесії на голосування було поставлено питання про обрання ОСОБА_2 секретарем Ірпінської міської ради шостого скликання та поставлена на голосування пропозиція провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради і більшістю голосів було прийнято рішення провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради та обрано секретарем Ірпінської міської ради ОСОБА_2, суд не вбачає передбачених законом підстав для визнання протиправним та скасування рішення 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання від 25 лютого 2014 року № 3871-54-УІ "Про обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" та визнати протиправним та скасування розпорядження № 33-О від 25 лютого 2014 року "Про виконання обов'язків".

На підставі ст. ст. 4, 8, 12, 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст. ст. 2, 7, 99,100, 102, 158-163, 167 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради Київської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження залишити без задоволення.

Копію постанови направити третій особі для відома.

Повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи 22.12.2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. В. Пархоменко