Справа № 2а-32123/2011
6-а/357/128/14
Категорія
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2014 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Бондаренко О. В. ,
при секретарі Кириченко Д. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні залі суду № 4 заяву головного державного виконавця міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_1, про зміну способу і порядку виконання судового рішення , -
В С Т А Н О В И В :
02.12.2014 року головний державний виконавець міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_1 звернулась до суду з даною заявою мотивуючи тим, що на примусовому виконанні у МВДВС перебували виконавчі листи видані Білоцерківським міськрайонним судом Київської області 04.02.2011 року за № 2- а- 32123 про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум та зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_2 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати визначеної законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум. 01.04.2011 року відповідно до ст.17,19,25 ЗУ «Про виконавче провадження» державним виконавцем було винесено постанови про відкриття виконавчого провадження, з примусового виконання зазначених виконавчих листів та запропоновано боржнику виконати рішення суду негайно. Після направлення постанов боржнику від УПФУ в м. Біла Церква надійшло повідомлення в якому зазначено, що вищевказані виконавчі листи прийняті до негайного виконання та згідно розпорядження № 171861 проведено нарахування додаткової пенсії та доплати до пенсії ОСОБА_2 згідно рішення суду. Враховуючи положення ЗУ № 3491- VІ від 14.06.2011 року Про внесення змін до ЗУ «про державний бюджет на 2011 рік», постанову КМУ від 06.07.2011 року за № 754 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року. Рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011, та розпорядження УПФУ про проведення виплат за рішенням суду, 25.05.2011 року державним виконавцем, на підставі п.8 ст.49 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанови про закінчення виконавчих проваджень та скеровано виконавчий документ до органу, який його видав. 05.09.2014 року постановою Білоцерківського міськрайонного суду № 357/11990/14-а, 2-а/357/309/14 було скасовано постанови державного виконавця про закінчення виконавчих проваджень від 25.05.2011 року за виконавчими листами № 2- а- 32123 від 04.02.2011 року. 23.10.2014 року державним виконавцем винесено постанови про відновлення виконавчих проваджень з виконання виконавчих листів Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року за № 2- а- 32123. Згідно відповіді на запит державного виконавця Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква надіслало повідомлення про те, що ОСОБА_2 на виконання рішення суду за виконавчими листами № 2- а- 32123 від 04.02.2011 року проведено нарахування підвищення до пенсії в розмірі 9628,99 грн. згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період зазначений у виконавчому документі та згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» проведено нарахування підвищення до пенсії в розмірі 848,50 грн. Згідно листа № 6.1-20/2380 від 04.10.2013 року Міністерства юстиції України, вимог ст.7 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», п.1 ст.36, ч.3 ст. 75 ЗУ «Про виконавче провадження» головний державний виконавець просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду на підставі якого було видано виконавчі листи Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року за № 2-а- 32123 про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум та зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_2 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати визначеної законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум, та розглянути справу без участі представника міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції.
В судове засідання представник міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції не зявився, про розгляд справи повідомлені належним чином, причини неявки суд не повідомили.
ОСОБА_2 в судовому засіданні заяву головного державного виконавця міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_1, про зміну способу і порядку виконання судового рішення , підтримала та зазначила, що Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква виконало рішення суду від 04.02.2011 року по справі № 2-а- 32123 за її позовом частково, провели перерахунок додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи», виплатили перерахунок з 14.06.2010 року та виплачували пенсію з урахуванням доплати до пенсії та додаткової пенсії до жовтня 2011 року, а в листопаді 2011 року розмір пенсії зменшився, тому вона звернулась до ДВС з питанням про невиконання боржником рішення суду.
Представник Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква, за довіреністю у справі в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні заяви мотивуючи тим, що Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква виконало рішення суду від 04.02.2011 року по справі № 2-а- 32123 та провело перерахунок пенсії з урахуванням доплат та додаткової пенсії за рішенням суду та виплату коштів на користь ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 14.06.2010 року по 21.04.2011 року в розмірі 9628,99 грн. та 848,50 грн., які було виплачено додатковими списками в червні 2011 року. З 23.07.2014 року вступила в силу постанова КМУ 745 від 06.07.2011 року, а з 01.01.2012 року постанова № 1210 від 23.11.2011 року відповідно до яких проводились нарахування додаткової пенсії та доплати до пенсії ОСОБА_2.
Суд, заслухавши осіб, які приймають участь у справі, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року задоволено позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква, про зобовязання відповідача провести перерахунок додаткової пенсії та доплати до пенсії та видано виконавчі листи про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум та зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_2 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати визначеної законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум. ( а.с.20-23, 47,48).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква на постанову Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 повернуто апелянту.( а.с.32).
Головний державний виконавець міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_1, в обґрунтування даної зави зазначає, що 01.04.2011 року відповідно до ст.17,19,25 ЗУ «Про виконавче провадження» державним виконавцем було винесено постанови про відкриття виконавчого провадження, з примусового виконання зазначених виконавчих листів та запропоновано боржнику виконати рішення суду негайно. Після направлення постанов боржнику від УПФУ в м. Біла Церква надійшло повідомлення в якому зазначено, що вищевказані виконавчі листи прийняті до негайного виконання та згідно розпорядження № 171861 проведено нарахування додаткової пенсії та доплати до пенсії ОСОБА_2 згідно рішення суду.
Однак до суду не надано ні постанов про відкриття виконавчого провадження ні розпорядження № 171861 на підставі якого було закрито виконавчі провадження № 26106434 та № 25843174 за виконавчими листами № 2-а- 32123 від 04.02.2011 року відповідно до п.8 ст.49 ЗУ «Про виконавче провадження».
05.09.2014 року постановою Білоцерківського міськрайонного суду № 357/11990/14-а, 2-а/357/309/14 було скасовано постанови державного виконавця про закінчення виконавчих проваджень від 25.05.2011 року за виконавчими листами № 2- а- 32123 від 04.02.2011 року. 23.10.2014 року державним виконавцем винесено постанови про відновлення виконавчих проваджень з виконання виконавчих листів Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року за № 2- а- 32123.( а.с.45,46).
До заяви про зміну способу виконання рішення суду додано листи Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква від 23.10.2013 року за № 211055/09 та № 23751/09, протокол про індивідуальний перерахунок від 20.05.2011 року та від 25.04.2011 року.( а.с.41-44).
З копій даних документів вбачається, що Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провело перерахунок додаткової пенсії та доплати до пенсії ОСОБА_2 відповідно до постанови Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року та нарахували до виплати доплати додаткової пенсії в сумі 848,50 грн., перерахунок проведено 08.05.2011 року та зараховано додатковими списками на червень 2011 року та 9628,99 грн. доплати до пенсії, перерахунок проведено 21.04.2011 року та зараховано додатковими списками на травень 2011 року, отже відомості про виконання рішення суду станом на 23.10.2013 року.
В судовому засіданні представник Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква та ОСОБА_2 зазначили, що перерахунок та виплата коштів відповідно до постанови Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року проведено.
Однак до суду не надано належних та безперечних доказів щодо нарахованих, але не виплачених коштів на користь ОСОБА_2 після відновлення виконавчих проваджень та вчинення державним виконавцем усіх можливих дій, спрямованих на виконання рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
За приписами ч. 1 ст. 258 КАС України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно з ч.1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Отже, положеннями вищевказаних норм встановлено певний перелік обставин, що можуть бути підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду.
Підставою для застосування правил ст.263 КАС України є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Приписами ст. 263 КАС України передбачено зміну способу чи встановлення способу виконання саме резолютивної частини рішення, яка містить висновки по суті позовних вимог.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобовязання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобовязальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
За приписами ч. 1- 3 ст. 4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 року :
1. Виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
2. У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
3. Протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2-4 частини першої статті 47 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.
З метою реалізації пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Кабінет Міністрів України 03.09.2014 року виніс постанову № 440 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою», яка визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними.
Відповідно до зазначеного порядку, рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» субєкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року, подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Заявник подає до органу державної виконавчої служби: заяву про виконання рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового звязку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірену його копію); копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку у паспорті або до паспорта яких внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків) та копію паспорта громадянина України. Для отримання повідомлень, передбачених пунктами 9 і 17 цього Порядку, у заяві може зазначатися адреса електронної пошти. У разі подання до органу державної виконавчої служби виконавчого документа заявник додає до нього копію судового рішення (за наявності). У разі зміни способу і порядку виконання рішення до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду про зміну способу і порядку виконання рішення.
Однак до суду не надано доказів щодо виконання положень Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року за № 440.
Даючи оцінку встановленим обставинам та доказам в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява про зміну способу і порядку виконання постанови Білоцерківського міськрайонного суду від 04.02.2011 року по справі № 2- а- 32123/10 за позовом ОСОБА_2 про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум та зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_2 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати визначеної законодавством, починаючи з 14.06.2010 року, з урахуванням виплачених сум, не підлягає до задоволення оскільки до суду не надано доказів про наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення суду.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
В задоволенні заяви головного державного виконавця міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_1, про зміну способу і порядку виконання судового рішення відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя ОСОБА_3