Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/8163/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2014 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Смиковська Л. О.
з секретарем Деменчук О. Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання донарахування та виплати коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобов'язати відповідача Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області провести донарахування доплати до заробітної плати згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2014 року по 02.08.2014 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату йому та його дитині за період з 01.05. 2014 року по 02.08.2014 року щомісячної допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, зобов'язати відповідачів виконати постанову негайно та подати звіт про виконання постанови, мотивуючи тим, що він працює в Управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, проживає в м. Овруч, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. За період роботи йому виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення його прав.
Позивач в заяві просить справу розглянути без його участі.
Представник відповідача - управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області в судове засідання на з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.
Представник відповідача УПСЗН Овруцької РДА в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим, надіслав заперечення, в яких просить справу розглядати без участі їхнього представника та в задоволенні вимог позивача відмовити повністю.
Представник третьої особи УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим, надіслав заперечення, в яких просить справу розглядати без участі їхнього представника та в задоволенні вимог позивача відмовити повністю.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 працює в управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, постійно проживає в м. Овруч, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, довідкою (а.с.5,6). Має неповнолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.9).
Із довідки (а.с.4) вбачається, що позивачу та його дитині щомісячно нараховувалась щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування з 1травня 2014 року у розмірі 4,20грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 (із змінами від 23.11.2011 року) усупереч Закону № 796-ХІІ, визначено:
для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр. реф.);
для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.)
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження встановлені лише з 03.08.2014 року.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.
Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачем доплат вказаних у довідках (а.с4,5) не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.
Згідно заявленої позивачем вимоги про негайне виконання постанови суду та подання звіту суд зазначає, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, зважаючи на викладене, дані заяви підлягають задоволенню.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 146,16 грн..
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 травня 2014 року по 02 серпня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести за період з 1 травня 2014 року по 02 серпня 2014 року донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства ОСОБА_1 та його дитині ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно кожному.
Зобов'язати управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Л. О. Смиковська