Постанова № 42060600, 19.12.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
19.12.2014
Номер справи
286/8038/14-а
Номер документу
42060600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/8038/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2014 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира щодо не прийняття, не здійснення перевірки, реєстрації, обліку розрахункового листа, поданого 14.11.2014 року на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області та не подання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі та відмови виплатити йому доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в сумі 10536,49 грн, ззобов'язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунковий лист, поданий 14.11.2014 року на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі, ззобов'язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира виплатити позивачу нараховану відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в сумі 10536,49 грн., встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення, мотивуючи тим, що постановою суду від 24.03.2011 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області було зобов'язано провести донарахування вищевказаних коштів, відповідні нарахування проведено, але відповідач будучи розпорядником коштів їх не виплачує, що призвело до порушення його прав.

Позивач просить справу розглядати в його відсутність.

Відповідач надіслав заперечення на позов, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації в Житомирській області провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, пропорційно відпрацьованому час, і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області повернуто разом із доданими матеріалами та копією цієї ухвали.

На виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 Територіальне управління Державної судової адміністрації в Житомирській області від 14.11.2014 року надало Управлінню праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира розрахунковий листи, згідно якого за період з 1 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року позивачу донараховано доплату за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення згідно ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 10536,49 грн. відповідно (сума без відрахувань податків і зборів); що підтверджується розрахунковим листом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області за листопад 2014 року.

Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира № 4511/09 від 18.11.2014 року, розрахунок на відшкодування виплати підвищеної праці за роботу на території радіоактивного забруднення на виконання постанови Овруцького районного суду по справі №2а-2652/11 взято до відома. Управління праці та соціального захисту населення районної ради не є прибутковою організацією, а являється розпорядником коштів Державного бюджету лише в межах бюджетних асигнувань, встановлених Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.

Відповідно до п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України встановлено принцип цільового використання бюджетних коштів згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетним призначенням. Отже, фінансові зобов»язання будуть зареєстровані та взяті на облік лише при умові, що Законом України про Державний бюджет на 2014 рік будуть виділені кошти для сплати за судовими рішеннями.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Статтею 62 Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, нарахування коштів за ст.39 Закону проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.

Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, соціальні виплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року №987, та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення.

Виходячи з викладеного, управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, будучи уповноваженим органом та розпорядником коштів для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов»язане прийняти,перевірити, зареєструвати, облікувати розрахунки, надані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області, та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а також виплатити позивачу кошти, нараховані згідно постанови суду за місцем роботи позивача.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідача протиправними й вважає, що позов підлягає задоволенню.

Суд дійшов даного висновку з урахуванням також і рішень Європейського Суду з прав людини, який вказує, що стверджувані труднощі держави не можуть перешкоджати в отриманні компенсації („Долгов проти України" від 19.04.05), економічні труднощі не можуть бути виправданням Уряду („Черняєв проти України" від 26.07.05), органи державної влади не повинні посилатися на брак грошових коштів, як на виправдання невиконання рішення суду („Деркач та Палек проти України" від 21.12.04).

Суд також враховує, що розмір доплат і компенсацій згідно Порядку та Положення повинен розраховуватися відповідачами, а не судом, а тому точну суму не донараховних коштів суд не визначає і вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:

1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.

У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позивач сплатив судовий збір в сумі 73,08 грн. В порядку ч.1 ст.94 КАС України суму судового збору, сплачену позивачем при поданні до суду позовної заяви, слід стягнути із Державного бюджету України.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2, 256, 267 КАС України , суддя,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира щодо не прийняття, не здійснення перевірки, реєстрації, обліку розрахункового листа, поданого 14.11.2014 року на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області та не подання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі та відмови виплатити ОСОБА_1 доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам встановленим Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунковий лист, поданий 14.11.2014 року на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира виплатити ОСОБА_1 нараховану відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.03.2011 року у справі №2а-2652/11 доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, визначену ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам встановленим Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

Зобов'язати управління Державного казначейства України в Овруцькому районі стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн. шляхом безспірного списання коштів з рахунку управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд Житомирської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: С. С. Невмержицький