Постанова № 42052865, 30.12.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2014
Номер справи
813/8113/14
Номер документу
42052865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 грудня 2014 року Справа № 813/8113/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Кузана Ростислава Ігоровича, розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Дочірнього підприємства «Львівське спеціалізоване управління «Стальконструкція №137» Відкритого акціонерного товариства «Центростальконструкція» про стягнення штрафу -

в с т а н о в и в:

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства «Львівське спеціалізоване управління «Стальконструкція №137» Відкритого акціонерного товариства «Центростальконструкція» про стягнення штрафу у розмірі 5100 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача законодавства про електроенергетику, а саме ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 12.02.2014р. № 03/23-47-28. Позивач наголошує, що постановою від 02.06.2014р. №32 на відповідача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. за невиконання вимог вищевказаного припису. Оскільки штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачений, постанова про накладення штрафу не оскаржена, позивач звернувся до суду з позовом про примусове стягнення штрафних санкцій.

Ухвалою від 28.11.2014р. суд відкрив скорочене провадження у даній справі, надав відповідачу строк для подання заперечення проти позову або заяви про визнання позову та розяснив наслідки такого неподання.

Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу за адресою місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі разом з витягом про процесуальні права та обовязки повернулися з відміткою поштового відділення на конверті про повернення у звязку із закінченням терміну зберігання.

Тому, відповідно до вимог частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, судове повідомлення вважається врученим відповідачу належним чином.

Відповідачем не подано заперечення проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову у передбачений частиною третьою статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України строк.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття рішення в порядку скороченого провадження, виходячи з наступного.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, відповідно до ст.9 Закону України Про електроенергетику та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 (зі змінами та доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго.

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням на суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до Законів України Про Державний бюджет України на 2013 рік, «Про Державний бюджет України на 2014 рік», до доходів Державного бюджету України зараховувались та зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження коштів до Державного бюджету України спричиняє матеріальну шкоду інтересам Держави.

Енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення в електроенергетиці є порушенням загальнодержавних інтересів, тому що створює загрозу життю населення, обслуговуючого персоналу та навколишньому середовищу, що зобов'язує позивача звернутися з відповідним позовом до суду.

Судом встановлено, що 12.02.2014р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області винесено припис № 03/23-47-28 щодо усунення відповідачем виявлених під час здійснення заходів з державного енергетичного нагляду порушень вимог законодавства про електроенергетику.

21.05.2014р. у присутності уповноваженої особи Дочірнього підприємства Львівського спеціалізованого управління "Стальконструкція № 137" Відкритого акціонерного товариства "Центростальконструкція" енергетика ОСОБА_1 була проведена перевірка щодо виконання вимог вказаного припису. При цьому, перевіркою було встановлено факт ухилення від виконання вищевказаного припису, про що було складено акт перевірки №03/23-47-307 від 21.05.2014р.

Так, у зв'язку із ухиленням відповідача від виконання вимог вищевказаного припису, позивачем винесено постанову № 32 від 02.06.2014р., якою накладено на відповідача штраф у розмірі 5100,00 грн. Даний штраф необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Відповідно до п.2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. за №1312, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Аналогічні норми містяться і у Законі України Про електроенергетику (ст. 27) та Законі України Про теплопостачання (ст. 31).

Судом взято до уваги, що до матеріалів справи не додано доказів того, що постанова про накладення штрафу № 32 від 02.06.2014р. була оскаржена відповідачем в адміністративному або судовому порядку, відтак штраф за порушення законодавства в сфері електроенергетики відповідач повинен був сплатити протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд, згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що постанова про накладення штрафу винесена з порушенням вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 5 100,00 грн.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства, на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Відповідно до частини першої статті 138 КАС України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафних санкцій, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення штрафних санкцій у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Вказане узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України (постанова від 24.04.2013 року у справі №К/9991/15364/11).

Отже, з урахуванням викладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 17-19, 69-72, 86, 87, 94, 160-165, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства Львівського спеціалізованого управління "Стальконструкція № 137" Відкритого акціонерного товариства "Центростальконструкція" (79040, м. Львів, вул. Конюшинна, 5, ЄДРПОУ 01413715) на користь Державного бюджету України (банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, р/р 31119106700003, ЄДРПОУ 38007594, код платежу 21081100) штраф у розмірі 5 100,00 грн. (пять тисяч сто гривень 00 копійок).

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня одержання копії постанови апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Кузан Р.І.