Справа№592/10341/14-ц
Провадження №2/592/2426/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2014 року м.СумиКовпаківський районний суд м. Суми в складі головуючого Костенко В.Г.
секретар Шушура А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради про захист прав споживача і відшкодування моральної шкоди, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго»
ВСТАНОВИВ:
Позивач вимоги мотивує тим, що має у квартирі чотири лічильники води. Виконавцем послуг з водопостачання є відповідач. Втім з червня 2014 року відповідач здійснює нарахування за надані послуги з нормативів, а не за лічильниками. Строк повірки лічильників минув, ще у 2009 році. Однак відповідач не здійснював їх перевірку. На звернення про проведення перевірки відповів відмовою. Тому позивач просив визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача перевірити лічильники за власний рахунок, здійснити перерахунок платежів з 15.06.2014 року до моменту монтажу з опломбуванням за нормами середнього споживання. Також просив стягнути з відповідача 300 грн. грошового відшкодування моральної шкоди.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав.
Представник відповідача позов не визнав та зазначив, що вони не надають послуг з перевірки лічильників води, оскільки не мають засобів для проведення таких робіт. До складових тарифів оплата таких послуг не закладена.
Представник третьої особи зазначив, що є виконавцем послуг з постачання гарячої води лише з липня 2014 року, а тому не можуть нести відповідальність по проведенню повірки лічильників гарячої води позивача. При розгляді позову до КП «Міськводоканал» Сумської міської ради покладається на розсуд суду.
Суд, вислухавши пояснення учасників розгляду, вивчивши матеріали справи вважає, що позов обґрунтований, але підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що КП «Міськводоканал» Сумської міської ради є виконавцем послуг з водопостачання та водовідведення у квартирі де проживає позивач АДРЕСА_1.
З 01.07.2014 року виконавцем послуг з постачання гарячої води є ТОВ «Сумитеплоенерго».
У квартирі позивача встановлені два водолічильника та два лічильника гарячої води. В останній раз лічильники води були перевірені КП «Міськводоканал» Сумської міської ради у липні 2006 року.
Також встановлено, що з червня 2014 року відповідач здійснює нарахування позивачу за надані послуги з розрахунку за нормами споживання.
11.07.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перевірку лічильників. Однак відповідач відмовив у їх перевірці.
Спірні правовідносини склалися між сторонами з приводу надання комунальних послуг і врегульовані ст.ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 11, 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Відповідно до ч. 4 і 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація). Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 11, ч. 2 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки, до яких відноситься і лічильник води, дозволяється застосовувати лише за умови, якщо вони пройшли повірку або метрологічну атестацію. Засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.
Відповідно ч. 3 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», визначено, що порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань, якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки, здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Пунктом 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630, передбачено, що у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.
Підпунктом 4 пункту 29 і Підпунктом 4 пункту 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачені права споживача і обов'язок виконавця. Так споживач має право на перевірку кількісних і якісних показників надання послуг (якість і тиск води, температура гарячої води, температура повітря
у приміщеннях тощо) у порядку, встановленому цими Правилами. Також передбачений обов'язоквиконавця контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж.
Пунктом 1 сумісного Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства промислової політики України, Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 15 червня 2005 року № 141/212/91 встановлено міжповірочний інтервал лічильників води у 3 роки.
Пунктом п. 5.14 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених Міністерством з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190, встановлено, що усі засоби обліку в обумовлені законом строки підлягають періодичній повірці.
Таким чином відповідно до зазначених положень на відповідача покладений обов'язок у відповідні періоди здійснювати за власний рахунок повірку водолічільників позивача.
З липня 2014 року надавачем послуг з гарячого водопостачання є ТОВ «Сумитеплоенерго».
Відтак позов про зобов'язання відповідача здійснити перевірку лічильників підлягає задоволенню лише у частині перевірки двох водолічильників холодної води. При цьому відповідача не слід зобов'язувати проводити нарахування за послуги з постачання холодної води за середніми показниками на час проведення перевірки, оскільки це чітко врегульовано п. 15 Правил. Більше того позивач не надав доказів того, що у майбутньому при проведенні перевірки його права будуть порушені відповідачем.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України та ст. 16 ЦК України суд захищає права у спосіб визначений законом або договором. Визнання дій відповідача протиправними не передбачений Законом у спірних правовідносинах, а тому така вимога також не підлягає задоволенню.
Пунктом 17 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення визначено, що послуги з водовідведення оплачуються споживачем з розрахунку обсягу витрат холодної та гарячої води згідно з нормативами (нормами) споживання або показаннями засобів обліку води.
Позивач повинний сплачувати за послуги з водопостачання відповідно до нормативів, оскільки строк чергової повірки лічильника вийшов, а відповідно до ст. 11, ч. 2 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки, дозволяється застосовувати лише за умови, якщо вони пройшли повірку або метрологічну атестацію.
Відтак у задоволенні позову про проведення перерахунку платежів з 15.06.2014 року слід відмовити за необґрунтованістю.
Також у позивача немає права на відшкодування моральної шкоди відповідачем. Так положеннями п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачає відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону. Статтею 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» непередбачено прав споживача на відшкодування моральної шкоди.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради здійснити періодичну повірку двох водолічильників холодної води ОСОБА_1, що встановлені у квартирі АДРЕСА_1 за власний рахунок.
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову за необґрунтованістю у іншій частині.
Рішення суду може бути оскаржено до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення суду. Особою, яка була відсутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - в десятиденний строк з моменту отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.Г. Костенко