Рішення № 42035866, 02.12.2014, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
02.12.2014
Номер справи
520/11945/13-ц
Номер документу
42035866
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Київський районний суд м. Одеси

_____________________

Справа № 520/11945/13-ц

Провадження № 2/520/840/14

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2014 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

судді Пучкової І.М.

за участю секретаря Єгорової Н.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовною заявою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_1 про знесення самовільно збудованого об'єкта,-

В С Т А Н О В И В:

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 10 вересня 2013 року надала до суду позовну заяву про зобов'язання ОСОБА_1 знести за власний рахунок самовільно збудований об'єкт, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, посилаючись на те, що у користуванні ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на якій відповідач без дозвільної документації проводить будівельні роботи.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, заперечень проти позову не надала. За наявності умов, передбачених частиною першою ст. 224 ЦПК України, та оскільки позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд вважає за можливе допустити заочний розгляд справи.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

У судовому засіданні встановлено, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України та діє відповідно до положення «Про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області», затвердженої наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України за № 22 від 02 червня 2011 року.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області - це територіальний орган Державної архітектурно-будівельної інспекції України, яка утворена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за № 549 від 23 травня 2011 року та діє з 08 червня 2011 року замість Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, яка діяла у системі Міністерства регіонального розвитку та будівництва України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 12 червня 2013 року було проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил за адресою: АДРЕСА_1, про що складено акт, з якого вбачається, що ОСОБА_1, у порушення ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», здійснює будівельні роботи з улаштуванням фундаменту під житловий будинок без отримання дозвільних документів на проведення будівельних робіт.

На підставі акту перевірки та встановлених порушень, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 12 червня 2013 року було видано ОСОБА_1 припис, відповідно до вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил про усунення порушення до 12 липня 2013 року та зупинено проведення будівельних робіт, за адресою: АДРЕСА_1.

13 червня 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області винесено постанову за № 459 про притягнення до адміністративної відповідальності, згідно з якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 96 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення - штраф у розмірі 8500 грн.

30 липня 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області здійснено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, у зв'язку з чим складено акт, яким ОСОБА_1 не виконала вимоги припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 12 червня 2013 року, чим порушила вимоги п. 4.3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

У зв'язку з невиконанням ОСОБА_1 вимог припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 12 червня 2013 року, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 30 липня 2013 року винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за № 629, згідно з якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-42 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення - штраф у розмірі 6800 грн.

Відповідно до п. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно зі ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І - III категорій складності; видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.

Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», передбачено, що будівництво (реконструкція) об'єкту здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.

Згідно з п. 1 «Порядку про надання дозволу на виконання будівельних робіт», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за № 1104 від 30 вересня 2009 року, дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.

Відповідно до п. 19 цього нормативного акту, виконання будівельних робіт на об'єктах без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт або без належно затвердженого проекту вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність, згідно із законом.

Згідно зі ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Виходячи з положень ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, цивільно-правовою угодою, свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Проте будь-які документи, які підтверджують право користування земельною ділянкою, на якій здійснено самовільне будівництво суду не надані.

Частиною 1 ст. 376 ЦК України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 376 ЦПК України, якщо проведення перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду має бути перебудоване шляхом знесення за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Суд вважає, що самочинно збудований ОСОБА_1 об'єкт за адресою: АДРЕСА_1, підлягає знесенню.

Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Керуючись ст. 10-11, 60, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, ст. 376 ЦК України, Законом України «Про архітектурну діяльність», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Порядком про надання дозволу на виконання будівельних робіт», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за № 1104 від 30 вересня 2009 року, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_1 про знесення самовільно збудованого об'єкта задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Шевченківським ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 22 березня 2010 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за власний рахунок знести самовільно збудований об'єкт будівництва на земельній ділянці, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 243 (двісті сорок три) гривні 60 (шістдесят) копійок.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Дане заочне рішення може бути переглянуто Київським районним судом м. Одеси за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя Пучкова І. М.