Постанова № 4203105, 09.07.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2009
Номер справи
2а-18092/09/0370
Номер документу
4203105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2009 р.                     Справа № 2а-18092/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд:

в складі головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Кириченко О.О.

з участю прокурора Бурди Д.П.,

представника позивача Новосад Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора міста Нововолинська в інтересах держави в особі Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції (далі по тексту – Нововолинська ОДПІ) до Державного підприємства «Волиньвантажтранс» (далі – ДП «Волиньвантажтранс») про стягнення за рахунок активів податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Прокурором міста Нововолинська в інтересах держави в особі Нововолинської ОДПІ заявлено адміністративний позов до ДП «Волиньвантажтранс» про стягнення за рахунок активів податкового боргу в сумі 618154,55 грн.

Заявлений позов мотивовано тим, що ДП «Волиньвантажтранс» засноване на державній власності, 19.12.2006 року взято на податковий облік Нововолинською ОДПІ за №150. Відповідач включений до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код платника податків 34665171. В порушення вимог Закону України «Про систему оподаткування» за ДП «Волиньвантажтранс» рахується податковий борг до бюджету, який станом на 06 травня 2009 року становить 618154,55 грн.

Нововолинською ОДПІ вживались заходи щодо погашення боргу та направлялись податкові вимоги, однак відповідач податкового боргу не погасив. У зв’язку з цим, 10 лютого 2009 року Нововолинською ОДПІ прийнято рішення №3 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Просить стягнути з активів ДП «Волиньвантажтранс» на користь держави 618154,55 грн. податкового боргу.

В судовому засіданні прокурор Бурда Д.П. та представник позивача Новосад Ю.М. уточнили позовні вимоги. Пояснили, що в позові було помилково вказано заборгованість по платежу «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій» в сумі 6232,40 грн. Наявна заборгованість по платежу «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій» становить 3116,20 грн., яка помилково була зарахована двічі, тому саме на суму 3116,20 грн. зменшують позовні вимоги, просять стягнути за рахунок активів ДП «Волиньвантажтранс» 615038,35 грн. податкового боргу. Крім цього, пояснили, що наказом Міністра вугільної промисловості України №199 від 27.05.2009 року скасовано наказ Мінвуглепрому від 18.11.2008 року №605 про припинення діяльності ДП «Волиньвантажтранс». Згідно цього наказу керівника ДП «Волиньвугілля» зобов’язано повернути ДП «Волиньвантажтранс» майно, яке було передано згідно з передавальним балансом.

Подані відповідачем заперечення вважають безпідставними та такими, що не ґрунтуються на вимогах законодавства, оскільки наказ Міністра вугільної промисловості від 18.11.2008 року про припинення діяльності ДП «Волиньвантажтранс» не мав юридичних наслідків, фактично не виконувався і згодом був скасований самим міністром, при цьому відповідач з Єдиного державного реєстру підприємств не виключався і ідентифікаційний код його як платника податків не змінювався.

Відповідач свого повноважного представника в судове засідання не направив. В письмових запереченнях на позов відповідач позов не визнав, вважаючи, що оскільки згідно наказу №605 від 18.11.2008 року Міністерства вугільної промисловості України припинено діяльність ДП «Волиньвантажтранс» шляхом реорганізації – приєднання до ДП «Волиньвугілля», тому підстав до задоволення позову немає. Просить в позові відмовити.

Суд заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов Нововолинської ОДПІ до ДП «Волиньвантажтранс» про стягнення податкового боргу є підставним та підлягає до задоволення із наступних підстав.

Відповідно до ст.17 ч.1 п.4 компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.           Згідно з пунктами 1, 2 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

Пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон України «Про порядок погашення…») визначає, що податковий борг (недоїмка) – це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. В пункті 1.2 статті 1 цього Закону міститься визначення податкового зобов'язання – це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Судом встановлено, що ДП «Волиньвугілля» засноване на державній власності.

З оглянутої в судовому засіданні довідки про взяття на облік платника податків від 19.12.2006 року №45 вбачається, що ДП «Волиньвугілля» 19 грудня 2006 року взяте на облік як платник податку за №150.

Як вбачається із ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків зобов’язанні сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Підпункт 17.1.7 пункту 7.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення …» встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: 1) при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; 2) при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; 3) при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

У відповідача станом на 06 травня 2009 року рахується податковий борг в сумі 615038,35 грн. з якого: податок на прибуток – 20137,37 грн., податок на додану вартість – 540462,44 грн., платіж «частина чистого прибутку» - 49347,40 грн., штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій – 3116,20 грн., плата за використання радіочастот – 186,31 грн., податок з доходів фізичних осіб – 1788,63 грн., що стверджено довідкою Нововолинської ОДПІ від 07.05.2009 року №4251 про наявність податкового боргу по платежах до бюджету, розрахунком суми податкового боргу ДП «Волиньвантажтранс», картками облікової картки платника, які знаходяться в матеріалах позову та були оглянуті в судовому засіданні.

З метою погашення податкового боргу відповідачеві направлялись податкові вимоги № 1/199/12685 від 02.12.2008 року та № 2/7/51 від 09.01.2009 року, однак ДП «Волиньвантажтранс» боргу не погасило.

Отже, заборгованість по податковому боргу у відповідача перед державою, яка першим не погашена складає 615038,35 грн.

Оскільки заборгованість погашена не була, тому 10 лютого 2009 року Нововолинською ОДПІ було прийнято рішення «Про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу». Отже, позивач визначив позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми заборгованості шляхом звернення стягнення на активи.

Підпунктом 1.7 ст.1 Закону України «Про порядок погашення …» встановлено, що активи платника податків – це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до ст.ст. 4, 9 Закону України «Про систему оподаткування» фізичні особи, на яких покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкових платежів) є платниками податків і зборів і зобов’язані сплачувати належні їм суми у встановлені Законом терміни.

Відповідно до п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення …» платник податків зобов’язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов’язання протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку. Всупереч цьому відповідачем податкові зобов’язання у граничні строки сплачено не було.

Відповідно до пп. 5.4.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення …» узгоджена сума податкового зобов’язання не сплачена платником податків у строки, визначенні статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Згідно ст. 3 п.п. 3.1.3 даного Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Отже, в судовому засіданні підтверджено наявність у відповідача 615038,35 грн. податкового боргу, який підлягає примусовому стягненню на користь держави.

Твердження відповідача в письмових запереченнях про те, що діяльність ДП «Волиньвантажтранс» було припинено шляхом реорганізації, приєднання до ДП «Волиньвугілля» не заслуговує на увагу з наступних підстав.

Згідно наказу №605 від 18.11.2008 року Міністерства вугільної промисловості України припинено діяльність ДП «Волиньвантажтранс» шляхом реорганізації – приєднання до ДП «Волиньвугілля». Актом передачі від 02.03.2009 року активи та кредиторська заборгованість ДП «Волиньвантажтранс» передані ДП «Волиньвугілля».

З дослідженого в судовому засіданні наказу Міністра вугільної промисловості від 27.05.2009 року №199 вбачається, що цим наказом скасовано наказ Мінвуглепрому від 18.11.2008 року №605 «Про припинення діяльності ДП «Волиньвантажтранс». Керівнику ДП «Волиньвугілля» наказано повернути ДП «Волиньвантажтранс» майно, яке було передане згідно з передавальним балансом». Отже, ДП «Волиньвантажтранс» в даний час функціонує, після видання наказу про припинення діяльності і до його скасування відповідачем з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України не виключався і ідентифікаційний код його як платника податків не змінювався.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.11, 17, 122, 158, 160 ч. 3, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, п.1.2, п.1.3, п.1.7 ст.1, п.5.3, п.5.4.1 ст.5, пп.17.1.7 п.7.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.3, 4, 9, 19 Закону України «Про систему оподаткування», ст.10 Закону Україн33и «Про державну податкову службу в Україні», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути за рахунок активів з Державного підприємства «Волиньвантажтранс» (вул. Галана, 118, м. Нововолинськ, Волинська область, 45400) в користь держави податковий борг в сумі 615038 (шістсот п’ятнадцять тисяч тридцять вісім) гривень 35 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, тобто з 14 липня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий:                                                            С.Ф. Костюкевич