ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2365/14-a
23 грудня 2014 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Лавренюк О.М.
за участю: представника позивача відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області Ратушко В.А.
представників відповідача виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Хоми І.О., Зуб Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області до виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування акта перевірки та рішення про застосування фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Відділ освіти Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області звернувся до суду з позовом до виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання нечинним та скасування акта перевірки та рішення про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 26 вересня 2014 року, яким до відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області застосовано штрафні санкції на загальну суму 115850 грн. 27 коп., оскільки на думку позивача винесене всупереч чинному законодавству України, а саме ст.31 Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік".
В судовому засіданні представник позивача відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у заяві та просить задовольнити.
Представники відповідача виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проти позову заперечили, свою позицію виклали в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Просять в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, свідка, суд встановив такі обставини.
На підставі направлення № 1/244-ос від 04 вересня 2014 року головними спеціалістами контрольно-ревізійного відділу Афанасовою Ніною Василівною та Михно Наталією Леонідівною проведено планову перевірку по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації.
Перевірка проводилась на підставі пункту 3.2 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду від 22.12.2010 року № 29, згідно з наказом виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду від 04.09.2014 року № 244-ос. Перевірка проводилась з 08-11.09.2014 року.
За результатами перевірки використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено акт від 11 вересня 2014 року, яким встановлено порушення "Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 року №12, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 року за № 339/16355 із наступними змінами і доповненнями (надалі Порядок).
Цей Порядок визначає умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей (а також особами, які навчаються у вищому навчальному закладі) (далі - застраховані особи і члени їх сімей) санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (п.1.1 Порядку).
Пунктом 4.14 Порядку передбачено, що за відсутності квитанції до прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається.
Свідок ОСОБА_6 пояснила, що путівки були оплачені працівниками вчасно, але кошти перераховані до Фонду із запізненням.
Відповідно до п.4.13 Порядку часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси або на поточний рахунок страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, або через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника із зазначенням у призначенні платежу номера путівки, за яку здійснюється часткова сплата. Часткова оплата вартості путівки до санаторію-профілакторію вноситься до каси або на поточний рахунок підприємства, на утриманні якого перебуває цей санаторій-профілакторій.
Сума оплати часткової вартості путівки, внесена застрахованою особою до каси або на поточний рахунок страхувальника, має бути перерахована на транзитний рахунок робочого органу Фонду протягом трьох банківських днів після її внесення.
Виконавчою дирекцією Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 26 вересня 2014 року прийнято рішення № 209 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за період 01.07.2013 року по 30.06.2014 року, яким до позивача відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації застосовано фінансові санкції по коштах Фонду після 01.01.2011 року в таких розмірах: 77233 грн. 51 коп. - "неправомірно витрачених коштів", 38616 грн. 76 коп. - "Штраф", всього підлягає перерахуванню за результатами перевірки 115850 грн. 27 коп.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
У відповідності до п.3) ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п.3) ч.2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страховик зобов'язаний: здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів.
Статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" установлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
У зв'язку із запровадженням статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами Кабінет Міністрів України постановою від 13.08.2014 року № 408 визначив перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців.
Згідно із додатком до вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності віднесено до переліку контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців.
Листом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 10.09.2014 року № 2.4-17-2375, адресованого відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 13.08.2014 року № 408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" ревізії та перевірки, які розпочаті та тривають на даний час вважають за необхідне призупинити, чого не було зроблено стосовно перевірки відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Таким чином, дії виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності при проведенні та завершенні перевірки відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області в період з 08.09.2014 року по 11.09.2014 рокує такими, що суперечать наведеним вище вимогам чинного законодавства України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що винесене 26.09.2014 року рішення № 209 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій до позивача на загальну суму 115850,27 грн. є незаконним та підлягає скасуванню.
Щодо вимог позивача в частині визнання нечинним та скасування акту, то акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Відтак, акт перевірка як документальна фіксація встановлених в ході перевірки фактів не є актом суб'єкта владних повноважень в зазначеному вище розумінні, а виступає доказом по справі, який підлягає оцінці в сукупності із іншими доказами в порядку ст.86 КАС України.
Виходячи з наведеного акт перевірки не може бути самостійним предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства та не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні ст.17 КАС України.
А тому позовні вимоги в частині визнання нечинним та скасування акту перевірки використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації від 11.09.2014 року не підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, при цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,86,122,158-167,186,254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково
Скасувати рішення виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №209 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій до відділу освіти Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області від 26.09.2014 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.