Ухвала суду № 42024181, 23.12.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2014
Номер справи
804/5249/14
Номер документу
42024181
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

23 грудня 2014 рокусправа № 804/5249/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.

суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Фірсіка Д.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРІ УКРАЇНА" до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРІ УКРАЇНА" до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено повністю: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області форми "С" №0002862203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 20850,00 грн., №0002852203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 22289,00 грн., №0002772203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 25800,00 грн., №0002792203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 9884,23 грн., №0002832203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 10000,00 грн., №0003142203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 9900,00 грн., №0003092203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 3950,00 грн., №0003102203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 19550,00 грн. та №0003172203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 41950,00 грн..

Не погодившись з постановою суду, Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах оскарження та доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, у жовтні 2013 року посадовими особами ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська на підставі наказу №331 від 14.10.2013 року "Про проведення фактичної перевірки ТОВ "КАРІ УКРАЇНА" (код 37989494)" були проведені наступні фактичні перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, ведення касових операцій господарських одиниць ТОВ "КАРІ УКРАЇНА".

У період з 15.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. 5мкр. "Заречний" 11к, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000396, зареєстрований в ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 25.10.2013 року за №312/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 2.11 ст. 2, п. 3.4 п. 3.12 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено, що з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери за період з 02.09.2013 року по 23.10.2013 року включно. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми за період з 02.09.2013 року по 23.10.2013 року включно на загальну суму 83 400,00 грн.

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська були винесені податкові повідомлення-рішення №0002862203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 20850,00 грн. та №0002852203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 22289,00 грн..

З 15.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Новомосковськ, вул. Рядянська, 54, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000383, зареєстрований в ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 25.10.2013 року за №306/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 2.11 ст. 2, п. 3.4, п. 3.12 ст. 3, п.4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено, що з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину, у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми на загальну суму 103200,00 грн..

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №00029772203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 25 800,00 грн...

З 15.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 58, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000338, зареєстрований в ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 25.10.2013 року за №310/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 2.11 ст. 2, п. 3.4 п. 3.12 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено, що з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно на загальну суму 39 536,90 грн..

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0002792203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 9 884,23 грн..

З 10.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, бул. Зоряний, 1а, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000400, зареєстрований в ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 25.10.2013 року за №311/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 2.11 ст. 2, п. 3.4 п. 3.12 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено, що з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно на загальну суму 40 000,00 грн..

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0002832203 від 07.11.2013 року на суму штрафних санкцій 10 000,00 грн..

З 15.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Глінки, 2, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000379, зареєстрований в ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 25.10.2013 року за №308/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 2.11 ст. 2, п. 3.4 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено, що з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно на загальну суму 39 600,00 грн..

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0003142203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 9 900,00 грн..

З 15.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Нижньодніпровська, 17, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000380, зареєстрований в ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 25.10.2013 року за №307/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 2.11 ст. 2, п. 3.4 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено, що з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми за період з 16.07.2013 року по 23.10.2013 року включно на загальну суму 15 800,00 грн..

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0003092203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 3 950,00 грн..

З 15.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Сировця, 9, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000412, зареєстрований в ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська 25.10.2013 року за №305/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 2.11 ст. 2, п. 3.12 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено, що з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери за період з 30.10.2012 року по 24.10.2013 року включно. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми за період з 30.10.2012 року по 24.10.2013 року включно на загальну суму 78200,00 грн..

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0003102203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 19550,00 грн..

З 17.10.2013 року по 24.10.2013 року відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Павлоград, вул. Шевченко, 128, за результатами якої складено акт без реєстраційного номеру від 24.10.2013 року, викладений на бланку №000423, зареєстрований в ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська 24.10.2013 року за №309/04/36/23/37989494.

Перевіркою встановлено зокрема порушення: п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п. 2.11 ст. 2, п. 3.4 п. 3.12 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме встановлено: з каси магазину видавались готівкові кошти касиру під звіт, про що свідчать видаткові касові ордери. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета, про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину, у зв'язку з чим встановлено неподання авансових звітів про використані суми, при цьому не зазначено за який саме період та який розмір коштів.

За результатами перевірки, ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська, за вказане порушення, було прийнято податкове повідомлення-рішення №0003172203 від 13.11.2013 року на суму штрафних санкцій 41 950,00 грн..

Правомірність та обґрунтованість податкових повідомлень-рішень від 07.11.2013 року №0002862203, №0002852203, №0002792203, №0002832203, №0002772203 та від 13.11.2013 року №0003102203, №0003092203, №0003142203 та №0003172203 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, прийнятих відповідачем на підставі висновків вищенаведених актів фактичних перевірок та ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" є предметом спору, переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було надано до суду жодних належних та достатніх доказів на підтвердження правомірності винесення ним оспорюваних податкових повідомлень-рішень.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, в актах перевірок відповідачем встановлені однакові порушення позивачем п. 2.11 ст. 2, п. 3.4, п. 3.12 ст. 3, п. 4.6 ст. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. З каси магазинів позивача видавались готівкові кошти касиру під звіт про що свідчать видаткові касові ордери. Зазначені суми готівки були використані (внесені) касирами до РРО як розмінна монета про що свідчать касові чеки "Службове внесення". До перевірки не надані авансові звіти про використані кошти касирами магазину у зв'язку з чим, перевіряючими встановлено неподання авансових звітів про використані суми.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регламентовано Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320 (далі - Положення №637).

У відповідності до п. 2.8 Положення №637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.

Відповідно до п. 2.11 Положення №637 видача готівкових коштів під звіт або на відрядження здійснюється відповідно до законодавства України.

Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, враховуючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.

Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Згідно з п. 2.13 Положення №637 підприємства (підприємці) під час здійснення розрахунків із споживачами за готівку зобов'язані приймати у сплату за продукцію (товари, роботи, послуги) без обмежень банкноти і монети (у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, зношені, значно зношені банкноти та монети) усіх номіналів, які випускає Національний банк України в обіг, що є дійсними платіжними засобами і не викликають сумніву в їх справжності та платіжності. У разі отримання від споживачів у сплату за продукцію (товари, роботи, послуги) зношених та/або значно зношених банкнот підприємства (підприємці) зобов'язані не видавати таких банкнот на здачу та надалі здати їх разом з готівковою виручкою (готівкою) до обслуговуючих банків. Крім того, підприємства (підприємці) мають забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі [за винятком тих номіналів монет (банкнот), випуск в обіг яких припинено Національним банком України].

Відповідно до п. 3.1 Положення №637 визначено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону (п. 3.2 Положення №637).

Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.

Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

Під час роботи з готівкою касири (особи, що виконують їх функції) керуються правилами визначення платіжності банкнот і монет Національного банку України (п.3.3 Положення №637).

Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо (п. 3.4 Положення №637).

Згідно з п. 1.2 Положення №637 касовий ордер - це первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.

Відповідно до п. 3.10 Положення №637 прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп'ютерних засобів чи іншими способами, які забезпечили б належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.

У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, що вносять або одержують готівку, забороняється.

Приймання і видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.

Згідно до п. 3.12 Положення №637 під час одержання касових ордерів або видаткових відомостей касир зобов'язаний перевірити: наявність і справжність на документах відповідних підписів, а на видатковій відомості - дозвільного напису керівника підприємства або осіб, які ним уповноважені; правильність оформлення документів, наявність усіх реквізитів; наявність перелічених у документах додатків. У разі невиконання хоча б однієї із зазначених вимог касир повертає документи для відповідного оформлення. Касові ордери або видаткові відомості одразу ж після одержання або видачі за ними готівки підписуються касиром, а на доданих до них документах ставиться відбиток штампа або напис "Оплачено" із зазначенням дати (число, місяць, рік).

Касові документи після складання касиром звіту та оброблення цього звіту комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються в окремі папки та зберігаються відповідно до законодавства України відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання (п. 3.13 Положення №637).

Відповідно до п. 4.6 Положення №637 старший касир перед початком робочого дня (за наявності в підприємства кількох касирів) видає іншим касирам авансом потрібну для видаткових операцій суму готівки під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей (додаток 6), яку веде старший касир.

Касири в кінці робочого дня зобов'язані скласти звіт про одержану і видану готівку за відповідними касовими документами і здати залишок готівки та касові документи за проведеними операціями старшому касиру під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей.

Книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей застосовується також для обліку готівки, виданої з каси підприємства довіреній особі, яка виплачує заробітну плату протягом встановленого строку, та повернення нею наявної готівки і касових документів.

Пунктом 6 Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 року №417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за №1616/24148 передбачено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через реєстратор розрахункових операцій (надалі - РРО) з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Згідно до п. 1.2 Положення №637 каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Судом першої інстанції було вірно вказано на те, що операції з видачі розмінної монети в межах однієї каси господарської одиниці не є операціями з видачі заробітної плати, коштів під звіт на відрядження або на господарські витрати (виробничі потреби, виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що надала кошти під звіт), а тому, відповідно не підпадають під регулювання п. 4.6 Положення №637, ст. 170 Податкового кодексу України, Порядку складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 05.12.2012 року №1276, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2012 року за №2185/22497.

Жодних вимог щодо оформлення операції з видачі готівки в касу РРО як розмінної монети та повернення її з каси РРО в касу господарської одиниці в актах перевірки не наведено.

Слід зазначити, що виведення із РРО готівкових коштів як розмінної монети за операцією "службова видача" та внесення її наступного дня за допомогою операції "службове внесення" не потребує складання авансових звітів використаних коштів та не є розрахунковими операціями, в розумінні Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Згідно з п. 7.47 Положення №637 для здійснення контролю за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою та здійснення перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства, зокрема звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів зазначає, що внесення готівкових коштів в якості розмінної монети та їх видача не може вважатися витрачанням таких коштів. Складання авансового звіту у випадку повернення підзвітних коштів без їх витрачання чинним законодавством України не передбачено, в тому числі п. 170.9 ст. 170 Податкового кодексу України.

На підтвердження оформлення приймання і видачі готівки з каси магазинів в межах однієї каси господарської одиниці з призначенням платежу "розмінна монета" у відповідності до вимог чинного законодавства, позивачем було надано до суду належним чином завірені копії усіх касових ордерів за перевіряємий період по кожному магазину, які містять обов'язкові реквізити (дату складання, номер, суму, підставу для їх виписки - "розмінна монета", підписи одержувача коштів, касира про видачу коштів та ін.), фіскальні звітні чеки, витяги з книг обліку руху готівки та сум розрахунків.

Також, позивачем до суду надано висновки експертних економічних досліджень №2934/2935-13 від 28.02.2014 року, №2936/2937-13 від 30.01.2014 року, №2938/2939-13 від 30.01.2014 року, від 2940/2941-13 від 30.01.2014 року, №2984/2985-13 від 30.01.2014 року, відповідно до яких встановлено, що в результаті проведених досліджень висновки актів перевірки в частині порушення п. 2.11, п. 3.4, п. 3.12, п. 4.6 Положення №637 документально не підтверджуються.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що під час проведення фактичної перевірки господарської одиниці ТОВ "КАРІ УКРАЇНА", а саме магазину, розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. 5мкр. "Заречний" 11к, податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в касі на загальну суму 4457,80 грн., а саме на початок перевірки 15.10.2013 року не здійснено облік грошових коштів в касовій книзі 14.10.2013 року на підставі касових ордерів від 14.10.2013 року №№ 885, 886 та 887, у зв'язку з чим відповідачем зроблено висновок про те, що ТОВ "КАРІ УКРАЇНА" порушено вимоги п. 2.2 та п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Проте, колегія суддів вважає такі висновки податкового органу необґрунтованими, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Книга обліку розрахункових операцій (надалі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг) (п. 1.2 Положення № 637).

Відповідно до п. 2.6 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Зі змісту п. 2.6 Положення №637 вбачається, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у КОРО. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки.

Порядок ведення книг обліку розрахункових операцій затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 року №417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за №1618/24150, згідно до п. 6 Порядку, використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Виходячи з наведеного, колегія суддів зазначає, що оприбуткуванням готівки є здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, в свою чергу облік зазначених коштів у книзі обліку розрахункових операцій передбачає підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках такої книги та щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.

При цьому, варто зауважити на тому, що чинним законодавством України не встановлено, що не заповнення касової книги є беззаперечним доказом не оприбуткування та/або несвоєчасного оприбуткування готівки платником податку у разі проведення ним готівкових розрахунків із застосуванням РРО та здійснення обліку таких готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Натомість внесення запису до касової книги має формальне облікове значення вже оприбуткованих коштів.

Як вбачається з матеріалів справи, грошові кошти на загальну суму 4457,80 грн. (в повній сумі) були оприбутковані 14.10.2013 року в день їх надходження до каси магазину, а саме було знято з реєстратора розрахункових операцій та вклеєно у книгу обліку розрахункових операцій відповідний Z-звіт денний за 14.10.2013 року (№410), що підтверджується відповідним записом у розділі 2 КОРО з відповідною датою 14.10.2013 року. Факт своєчасного оприбуткування готівкових коштів в касі ТОВ "КАРІ УКРАЇНА" додатково підтверджується прибутковими касовими ордерами, які також наявні в матеріалах справи.

За таких обставин, встановлення податковим органом не своєчасного оприбуткування готівкових коштів на суму 4457,80 грн. позивачем, не підтверджується жодними обставинами.

За приписами ч. 2 ст. 71 КАС України визначається, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, дослідивши вищевикладені обставини справи, колегія суддів вважає, що у діях позивача немає порушень тих норм законів, на які посилається відповідач і приходить до висновку, що твердження податкового органу про наявність таких порушень ґрунтуються на припущеннях та належним чином не доведені, доводи відповідача не ґрунтуються на законі та спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.

Згідно до п.п. 1,3 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, проаналізувавши вищевикладені обставини справи та правовідносини, що їм відповідають та оцінивши докази надані сторонами по справі у їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що податкові повідомлення - рішення від 07.11.2013 року №0002862203, №0002852203, №0002792203, №0002832203, №0002772203 та від 13.11.2013 року №0003102203, №0003092203, №0003142203 та №0003172203 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, прийняті ДПІ в Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, не відповідають п.п.1,3 ч.3 ст.2 КАС України, оскільки винесені відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, передбачений законодавством та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, отже тому є протиправними та підлягають скасуванню, а позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко