КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2014 року № 810/5865/14
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - суддя Виноградова О.І.,
при секретарі судового засідання Смірнова А.В.,
за участю:
представник позивача - Мартиненко О.О.,
представник відповідача - Салата С.І.,
третя особа - Половінкін О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Насіння" до Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області, третя особа - публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація Україна" про визнання протиправними та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
13 жовтня 2014 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Насіння" (далі - позивач) з позовом до Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області (далі - відповідач), третя особа - публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація Україна" (далі - третя особа) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем було протиправно внесено в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про припинення сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Бурівське» (далі - СТОВ «Бурівське») у зв'язку з реорганізацією, оскільки не було зареєстровано його правонаступника (новоутворений орган) - приватне акціонерне товариство «Бурівське» (далі - ПрАТ «Бурівське»), внаслідок чого залишилися невиконаними кредиторські зобов'язання припиненого підприємства перед позивачем та третьою особою.
Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що запис про припинення підприємницької діяльності було внесено у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (т. 2 а.с. 154-158). Стверджує, що відсутність реєстрації правонаступника - ПрАТ «Бурівське» не може бути підставою для відмови в реєстрації припинення СТОВ «Бурівське» у зв'язку з його реорганізацією.
Третя особа позовні вимоги позивача підтримала в повному обсязі, вважає зазначені дії відповідача протиправними, оскільки, на дату припинення СТОВ «Бурівське» останнє мало непогашені кредиторські зобов'язання у сумі боргу - 1 229 900 грн 00 коп, договірних санкцій - 265 658 грн 40 коп., штрафу - 61 495 грн 00 коп., відсотків річних - 8895 грн 72 коп. (т. 2 а.с. 82-86). Стверджує, що сума зазначених зобов'язань не може бути стягнута на користь третьої особи внаслідок неправомірних дій відповідача, який зареєстрував припинення юридичної особи у зв'язку з реорганізацією, не зареєструвавши правонаступника (новоутворений орган).
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 р. СТОВ «Бурівське» було залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (т. 1 а.с. 39). Проте, в жодне судове засідання його представник не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Суд у судовому засіданні, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
23 вересня 2014 р. відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДРПОУ) внесено запис № 13561120022003938 про державну реєстрацію припинення СТОВ «Бурівське» в результаті його реорганізації (т. 2 а.с. 150-153).
Не погоджуючись з такими діями державного реєстратора та вважаючи, що ними порушено його права, як кредитора, а також права третьої особи, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 р. № 755-ІV (далі - Закон № 755-ІV).
Згідно з вимогами п. 1 ст. 4 Закону № 755-ІV державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до вимог ст. 17 № 755-ІV відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Як вбачається з вимог ст. 33 Закону № 755-ІV, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно з вимогами ст. 34 Закону № 755-ІV для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 35 Закону № 755-ІV державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.
Як вбачається з п.8 ст. 37 Закону № 755-ІV, прийом документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, здійснюється відповідно до вимог частин п'ятої - шостої статті 36 цього Закону. Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом.
Згідно з вимогами ч. 9 вказаної статті державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи подані не у повному обсязі; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону; передавальний акт або розподільчий баланс не відповідає вимогам, які встановлені частиною четвертою цієї статті; документи подані раніше строку, встановленого абзацом першим частини першої цієї статті; в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи, що припиняється, містяться відомості про те, що вона є учасником (власником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи; не скасовано реєстрацію всіх випусків акцій, якщо юридична особа, що припиняється, є акціонерним товариством; від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і воно не відкликане; не зазначені та не підтверджені особистим підписом голови комісії з припинення або уповноваженою ним особою відомості, передбачені частиною другою цієї статті.
Відповідно до п. 7 ст. 37 Закону № 755-ІV державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення, якщо вони не передбачені цією статтею.
Як убачається з п. 17 ст. 37 Закону № 755-ІV, перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.
Наявні матеріали справи свідчать про таке.
23 вересня 2014 р. позивачем було подано до відповідача документи, для внесення до ЄДРПОУ запису про державну реєстрацію припинення СТОВ «Бурівське» в результаті його реорганізації в ПрАТ «Бурівське».
Зокрема, названим СТОВ до реєстраційної служби було подано заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення, примірник оригіналу передавального акту (т. 1 а.с. 113-120).
Як убачається з ч. 1 ст. 37 Закону № 755-ІV для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення голова комісії з припинення або уповноважені ним особи, після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку пред'явлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору зазначені у попередньому абзаці документи.
Згідно з протоколом № 12 загальних зборів учасників (засновників) СТОВ «Бурівське» від 7 липня 2014 р. на них, з поміж іншого, було прийнято рішення про перетворення (реорганізацію) товариства (перше питання порядку денного) та про встановлення строку та адреси для прийняття претензій кредиторів (четвнрте питання порядку денного).
Так, по четвертому питанню було прийнято рішення про затвердження порядку пред'явлення кредиторами вимог в процесі проведення процедури реорганізації. Зокрема, було вирішено, що вимоги кредиторів заявляються виключно в письмовій формі шляхом надсилання листа на адресу місцезнаходження товариства, а також, було встановлено кінцевий строк для заявлення кредиторами вимог до СТОВ «Бурівське» - дату, наступну за останнім днем двухмісячного строку, що почне відраховуватися з дня публікації у спеціальному друкованому засобі масової інформації повідомлення про прийняття учасниками СТОВ «Бурівське» рішення про реорганізацію товариства шляхом зміни організаційно - правової форми на ПрАТ «Бурівське», а саме 9 вересня 2014 р. (т. 1 а.с. 135).
Проте, в реєстраційній справі № 1_356_003938_46 код: 113378348832 відсутні будь-які дані стосовно виконання СТОВ «Бурівське» рішення загальних зборів учасників (засновників) від 7 липня 2014 р., зокрема, в частині публікації у спеціальному друкованому засобі масової інформації повідомлення про прийняття рішення про його реорганізацію.
Отже, внесення запису про припинення СТОВ «Бурівське» державним реєстратором було здійснено без перевірки виконання вимог ст. 37 Закону № 755-ІV, зокрема, щодо дотримання названим СТОВ вимог про подачу документів для реєстрації припинення не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами.
При вирішенні справи судом враховано пояснення позивача та третбої особи про відсутність в засобах масової інформації повідомлення про прийняття СТОВ «Бурівське» рішення про його припинення у зв'язку з реорганізацією.
Крім того, судом враховано, що на дату вчинення державним реєстратором запису про припинення СТОВ «Бурівське», останнє мало непогашені кредитні зобов'язання перед позивачем та третьою особою.
Факт наявності заборгованості СТОВ «Бурівське» перед позивачем підтверджується копіями таких документів:
- заяви про пред'явлення кредиторських вимог на суму 328 691 грн 72 коп. (т. 1 а.с. 85-90);
- договору від 9 серпня 2013 р. № 2-0908/пр1204сг та додатку № 1до нього (т. 1 а.с. 94-97, 98 відповідно);
- договору від 27 серпня 2013 р. № 2-2708/пр1254х та додатку № 1 до нього (т. 1 а.с. 101-104, 105 відповідно);
- видаткових накладних (т. 1 а.с. 99, 106-108);
- довіреностей (т. 1 а.с. 100, 109);
- акту звірки взаєморозрахунків від 31 березня 2014 р. (т. 1 а.с. 110).
Факт наявності заборгованості СТОВ «Бурівське» перед третьою особою підтверджується копіями таких документів:
- наказу Господарського суду Чернігівської області від 9 червня 2014 р. про примусове виконання рішення в господарській справі № 927/389/14 (т. 2 а.с. 99);
- постанови про відкриття виконавчого провадження від 21 серпня 2014 р. ВП № 44447529 (т. 2 а.с. 100);
- постанови про передачу матеріалів виконавчого провадження від 1 жовтня 2014 р. ВП № 44447529 (т. 2 а.с. 101);
- постанови про прийняття до виконання зведеного провадження від 1 жовтня 2014 р. (т. 2 а.с. 102).
Як убачається з витягу з ЄДРПОУ від 9 грудня 2014 р. № 197417/46, 23 вересня 2014 р. державним реєстратором відповідачем Салата С.І було зареєстровано три дії:
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах (реєстраційний запис № 13561070020003938);
- зміна складу комісії з припинення / виділу (реєстраційний запис № 13561070020003938);
- державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті реорганізації (реєстраційний запис № 13561120022003938) (т. 2 а.с. 150-153).
Наведене свідчить, що на час внесення відповідачем до ЄДРПОУ запису № 13561120022003938 про державну реєстрацію припинення СТОВ «Бурівське» в результаті його реорганізації, дане товариство мало непогашені кредиторські зобов'язання перед позивачем та третьою особою, а новоутворений орган - ПрАТ «Бурівське» у встановленому законом порядку зареєстровано не було.
Дана обставина підтверджується витягом з ЄДРПОУ, наданого відповідачем, починаючи з 23 вересня 2014 р. (дати внесення запису про припинення СТОВ «Бурівське» в результаті його реорганізації) та по 9 грудня 2014 р. в пункті «Дані про юридичних осіб - правонаступників: повне найменування та місцезнаходження юридичних осіб-правонаступників, їх ідентифікаційні коди» відомості відсутні.
Тобто, у період з 23 вересня 2014 р. по день розгляду даної адміністративної справи ПрАТ «Бурівське» не був зареєстрований як правонаступник припиненого СТОВ «Бурівське».
Відповідно до вимог ст. 108 Цивільною кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційної форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходить усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно ч. 1 ст. 104 Цивільного Кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам -правонаступникам (злиття, приєднання, перетворення) або в результаті ліквідації.
Як убачається з п. 17 ст. 37 Закону № 755-ІV, перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.
Тобто, реорганізація юридичної особи шляхом її перетворення тягне за собою припинення юридичної особи, яка реорганізується, та створення юридичної особи, що виникає в результаті реорганізації, а отже припинення шляхом перетворення юридичної особи можливе лише за умови державної реєстрації нової юридичної особи, яка буде правонаступником попередньої.
Дана правова позиція також викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 4 квітня 2012 р. № К-20851/09 та в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 р. № 826/3481/14 (т. 1 а.с. 77-78, 79- 81 відповідно).
Наведене свідчить, що припинення СТОВ «Бурівське» відбулося без реєстрації його правонаступника, чим порушено вимоги законодавства.
Крім того, судом встановлено, що дане припинення порушує право позивача та третьої особи на стягнення з припиненого СТОВ «Бурівське» заборгованості, яка існувала станом на 23 вересня 2014 р.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем не доведено належними та достатніми доказами правомірності вчинених ним дій.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій відповідача та визнання протиправним та скасування його запису від 23 вересня 2014 р. № 13561120022003938.
Водночас, судом не можуть бути взяті до уваги посилання відповідача на те, що відсутність реєстрації правонаступника (новоутвореного органу) не може бути підставою для відмови в реєстрації припинення юридичної особи, оскільки воно суперечить правовій позиції, викладеній в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 4 квітня 2012 р. № К-20851/09 та ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 р. № 826/3481/14 (т. 1 а.с. 77-78, 79- 81 відповідно).
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису від 23 вересня 2014 р. № 13561120022003938 про припинення сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бурівське" (ідентифікаційний код 05388799).
Визнати протиправним та скасувати запис Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області від 23 вересня 2014 р. № 13561120022003938 про припинення сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бурівське" (ідентифікаційний код 05388799) внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Насіння" сплачений судовий збір у сумі 48 (сорок вісім) грн 72 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 12 грудня 2014 р.