Постанова № 42023238, 25.12.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2014
Номер справи
809/4329/14
Номер документу
42023238
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" грудня 2014 р. Справа № 809/4329/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Григорука О.Б.

при секретарі Мельничуку Є.С.

за участю: представника Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську - Григоріва В.М., представників ПТ "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" - Кузя А.П., Созоник Т.Б., Шестацького О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду подання Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" та зупинення видаткових операцій платника податків на всіх рахунках Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія"

ВСТАНОВИВ:

24 грудня 2014 року о 13 год. 03 хв. Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську звернувся до суду із поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" та зупинення видаткових операцій платника податків на всіх рахунках Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія".

Внесене подання мотивоване тим, що на підставі наказу від 23.12.2014 за №232 про проведення перевірки та направлень на перевірку від 23.12.2014 за №504, 505 здійснено вихід для проведення фактичної перевірки Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія". Однак, перевіряючих не було допущено до проведення перевірки, внаслідок чого було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту платника податків. Заявник просить підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" та зупинити видаткові операції платника податків на всіх рахунках.

Представник заявника в судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити.

Представники ПТ "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" в судовому засіданні щодо задоволення вимог подання заперечили. Зазначили, що всупереч ст. 81 Податкового кодексу України, перевіряючими не було пред'явлено службові посвідчення, що і стало підставою недопущення посадових осіб для проведення фактичної перевірки. Вважають, що за даних обставин, рішення про застосування адміністративного арешту майна та/або коштів є необґрунтованим та безпідставним.

Розглянувши матеріали подання, дослідивши та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представника Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську, представників ПТ "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія", судом встановлено наступне.

З метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками та відповідно до п.п. 80.2.2, п.п.80.2.7, п.80.2, ст. 80 Податкового кодексу України ДФС Головного управління ДФС в Івано-Франківській області 23.12.2014 видано наказ за №232-П про проведення фактичної перевірки ПТ "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" з 23 грудня 2014 року (а.с. 13) та видані направлення на вказану перевірку від 23.12.2014 за №504, 505.

На підставі вказаного наказу та направлень на перевірку посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську 23 грудня 2014 року з метою проведення фактичної перевірки здійснено виїзд за адресою Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія".

Однак, директор Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" відмовилася від допуску службових осіб заявника до проведення вказаної перевірки, про що складено акт відмови від допуску про проведення фактичної перевірки та не надання документів за №188/09/09/22/07/26/36497259 від 23.12.2014 (а.с.15).

Відповідно до наданих письмових пояснень керівника Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" зазначено, що інспектори, які прийшли для здійснення перевірки, замість службового посвідчення пред'явили довідку, в яких не вказано паспортні дані службових осіб, на ім'я яких виписана довідка.

За результатами розгляду звернення в.о начальника начальника ДПІ у м. Івано-Франківську 24.12.2014 було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія".

Надаючи оцінку підставності обґрунтованості адміністративного арешту майна Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія", судом встановлено наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства

Відповідно пункту 20.1.4 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;

Підпунктом 21.1.1. п.21.1. ст. 21 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно з п.81.3 ст. 81 Податкового кодексу України під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.

Пунктом 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, визначених цим Кодексом, таких документів:направлення на проведення такої перевірки;копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

При цьому, непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (п.п. 94.2.1.- 94.2.3. п. 94.2 ст. 94 ПК України).

Як вбачається з матеріалів справи, заявником дотримано передбачених вимог щодо оформлення та порядку видачі наказу та направлення на проведення перевірки, однак, перевіряючими при здійсненні ними перевірки не пред'явлено службове посвідчення, що є порушенням встановленого порядку проведення перевірки та підставою для не допуску посадових осіб податкового органу до проведення перевірки.

Представник заявника в судовому засіданні підтвердив факт надання перевіряючими при проведенні перевірки довідок від 02.12.2014, замість службового посвідчення. Однак чинним законодавством передбачено пред'явлення не будь-якого іншого документа, а саме службового посвідчення при проведенні перевірки платника податку.

Таким чином, саме відсутність службового посвідчення у посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську при проведенні перевірки стало правомірною підставою для відмови у допуску посадових осіб на проведення перевірки товариства, а відтак відсутні підстави для застосування арешту майна платника податків Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" та зупинення видаткових операцій платника податків на всіх рахунках Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія"

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що подання ДПІ в м. Івано-Франківську про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" та зупинення видаткових операцій платника податків на всіх рахунках Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені подання Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" та зупинення видаткових операцій платника податків на всіх рахунках Повного товариства "Просто Ломбард Владико С.В. і компанія" - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Григорук О.Б.

Постанова складена у повному обсязі 29.12.2014 0 10 год.45 хв.