Постанова № 42023098, 16.12.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2014
Номер справи
344/5256/14-а
Номер документу
42023098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2014 року Справа № 876/5944/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Гулида Р. М., Довгої О. І.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 травня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 3 грудня 2010 року їй призначено пенсію відповідно до статті 37 ЗУ "Про державну службу". При призначені пенсії до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю, не враховано суми матеріальної, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, хоча з вказаних сум сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В лютому 2014 року позивачка звернулася із заявою до УПФУ щодо включення вказаних сум та перерахунку її пенсії, однак отримала відмову. Просить суд зобов'язати УПФ України в місті Івано-Франківську провести перерахунок пенсії з моменту призначення з 21 листопада 2008 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, що враховуються для призначення пенсії відповідно ЗУ "Про державну службу".

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 травня 2014 року позов задоволено частково. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську включити позивачу в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця з 21 листопада 2008 року (з дня призначення пенсії), з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням фактично отриманих нею сум. В задоволенні решти позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою позов задоволити частково, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку, як одержувач пенсії державним службовцям з 21 листопада 2008 року згідно ЗУ "Про державну службу".

Із довідки № 1693/10/05-013/25 від 5 лютого 2014 року Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську зрозуміло, що позивач отримала: у липні 2007 року - 2355 грн, у грудні 2007 року - 2213,66 грн, у серпні 2008 року - 3278,98 грн, у жовтня 2008 року - 3016,66 грн матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. На суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з відповіді управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківську № В-8 від 7 лютого 2014 року, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії із посиланням на статтю 33 Закону України «Про державну службу» та вказано, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не належать до надбавок включених до вищевказаного закону.

Згідно з статтею 37 Закону України "Про державну службу" (Закону № 3723-XII) (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14 травня 2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.

Однак, згідно з частиною 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Позивачка пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом 14 квітня 2014 року.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 належать до задоволення в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто починаючи з 14 жовтня 2013 року. Позовні вимоги поза межами строку звернення до суду, слід залишити без розгляду.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про неправомірність постанови суду першої інстанції щодо незастосування до спірних правовідносин строку звернення до суду, тому оскаржувану постанову належить скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог з наведених вище підстав.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську задовольнити частково.

Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 травня 2014 року по справі № 344/5256/14-а скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про перерахунок пенсії за період з 21 листопада 2008 року по 13 жовтня 2013 року залишити без розгляду.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 14 жовтня 2013 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, що враховуються для призначення пенсії відповідно Закону України "Про державну службу".

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя: Кузьмич С. М.

Судді: Гулид Р. М.

Довга О. І.