Постанова № 42022960, 29.12.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2014
Номер справи
823/3917/14
Номер документу
42022960
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2014 року справа № 823/3917/14

м. Черкаси

10 год. 27 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Паламара П.Г.,

при секретарі Овсієнко О.І.,

за участю представника позивача Обідало О.М. - за довіреністю, відповідача ОСОБА_2 - особисто, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовною заявою звернулася Інспекція з питань захисту прав споживачів у Черкаській області, в якій просить стягнути з ФОП ОСОБА_2 (далі - відповідач) штрафні санкції в розмірі 8500 тис. грн. (вісім тисяч п'ятсот) за постановою № 117 від 14 квітня 2014 року.

Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначає, що за результатами перевірки ФОП ОСОБА_2, посадовими особами інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області складений акт перевірки характеристик на підставі якого прийнята постанова від 14.08.2014 №117 про накладення штрафних санкцій в сумі 8 500 грн. Дана сума заборгованості на момент подачі позову відповідачем не сплачена, а тому позивач просить стягнути її у судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві. Також, представник позивача просив суд задовольнити клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Відповідач у судовому засіданні проти позову не заперечував та визнав позовні вимоги.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

31.07.2014 на підставі наказу від 01.07.2014 №91, направлення від 31.07.2014 №167 службовими особами позивача проведена планова виїзна перевірка суб'єкта господарювання фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, що проводить господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_1. За видом господарської діяльності ФОП ОСОБА_2 здійснює роздрібну торгівлю побутовими електротоварами, радіо- та телеапаратурою, монтаж і установлення електронно-обчислювальних машин та іншого устаткування для оброблення інформації, електромонтажні роботи, здавання в оренду власного нерухомого майна, роздрібну торгівлю офісним та комп'ютерним устаткуванням, роздрібну торгівлю з лотків на ринках, діяльність зв'язку.

За результатами проведеної перевірки складено акт №000136 від 31.07.2014.

В акті зазначено, що встановлено відсутність національного знаку відповідності на продукції п.п.1-4 сторінки 3 Акту перевірки, що порушує вимоги п.7, п. 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого Постановою КМУ від 29 жовтня 2009 року №1149 та п. 17 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого Постановою КМУ від 29 липня 2009р. №785.

Відповідачем листом від 01.08.2014р. №01-21/1250 витребувано у ФОП ОСОБА_2 прибуткові накладні на продукцію виявлену в результаті перевірки, на якій відсутній Національний знак відповідності та неналежно застосовано Національний знак відповідності. Запит отримано позивачем 07.08.2014 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

За результатами розгляду справи відповідачем винесена постанова № 117 від 14.08.2014 року, якою застосував до позивача штраф в розмірі 500 НМДГ в сумі 8500,00грн.за порушення п.2 ч.2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції.

Крім того, відповідачем винесено Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 14 серпня 2014 року №141, яким зобов'язано позивача вжити заходів щодо приведення продукції (п.п. 1-4 акту перевірки характеристик продукції від 31.07.2014р. №000136), що реалізується у магазині (надається на ринку) у відповідність із встановленими вимогами та Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 14 серпня 2014 року №142, яким позивачу тимчасово заборонено надання продукції у магазині до приведення такої продукції із встановленими вимогами. Строк виконання до 25 серпня 2014 року.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів» №1023-ХІІ від 12.05.1991р. (надалі - Закон № 1023) захист прав споживачів здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи.

Підпунктом "а" п. 8 ч. 1 ст. 26 Закону №1023 визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право приймати рішення про припинення суб'єктами господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, реалізації та виробництва продукції, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів, - до усунення виявлених недоліків.

Відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007р. (надалі - Закон №877), цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» введення продукції в обіг - перше надання продукції на ринку України.

Пунктами 5, 7 ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 року № 2735-VI (далі - Закон № 2735) визначено, що суб'єкти господарювання зобов'язані надавати на вимогу органів ринкового нагляду документацію, що дає змогу ідентифікувати будь-який суб'єкт господарювання, який поставив їм відповідну продукцію. У разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку (терміну) не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.

Статтею 29 Закону № 2735 передбачено, що у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що неналежне застосовано Національний знак відповідності, не нанесено Національний знак відповідності, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, не складено декларацію про відповідність, якщо її складання передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, декларацію про відповідність складено з порушенням встановлених вимог або органу ринкового нагляду не надано чи надано технічну документацію на відповідну продукцію не в обсязі, передбаченому технічним регламентом, орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Відповідно до п.п. 7, 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого Постановою КМУ від 29 жовтня 2009 року №1149 перед введенням в обіг на електрообладнання повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність електрообладнання вимогам цього Технічного регламенту, включаючи виконання процедури оцінки відповідності (внутрішній контроль виробництва) згідно з додатком 3 до цього Технічного регламенту. Національний знак відповідності має відповідати вимогам, наведеним у додатку 4 до цього Технічного регламенту. Національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача продукції в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо, на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незмивність.

Пунктом 17 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого Постановою КМУ від 29 липня 2009р. №785На апаратуру, відповідність якої цьому Технічному регламенту було доведено із застосуванням процедури, установленої у пунктах 13 або 14 цього Технічного регламенту, наноситься національний знак відповідності. За нанесення національного знака відповідності відповідає виробник або уповноважений представник.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону № 2735 до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щодо посилання позивача на заборону органам державного нагляду (контролю), їх посадовим особам здійснювати стосовно фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності суд зазначає наступне.

Відповідно до п.2 ст. 5 Закону №877 орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятого ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю) відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 5 Закону №877 визначено, що критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Відповідно до п. 5 «Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов'язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг) та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року №1164 до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику належать суб'єкти, що провадять господарську діяльність з виробництва, випуску і реалізації продукції (виконання робіт, надання послуг), види якої визначені у ДКПП за такими кодами: 15) устаткування електричне та електронне: апаратура для трансляції та ретрансляції передач - код 32.2. Продукція, щодо якої здійснювалася перевірка та яка зазначена в акті перевірки (супутникові тюнери) знаходиться в Державному класифікаторі продукції та послуг ДК 016-97 №822 від 30.12.1997р. під кодом 32.30.12 (Радіоприймачі стаціонарні: - тюнери).

Також, суд зазначає, що постанова про накладення штрафних санкцій від 14.08.2014 №117 оскаржена відповідачем у встановленому законом порядку. Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.09.2014 за позовом ФОП ОСОБА_2 до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області про визнання протиправною та скасування постанови від 14.08.2014 № 117 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25.09.2014 залишено без задоволення, а постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 25.09.2014 - без змін.

Оскільки на час розгляду справи штраф у добровільному порядку не сплачений, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Позивач просив суд відстрочити сплату судового збору у цій справі.

Частиною 1 ст. 8 закону України «Про судовий збір» визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються..

Керуючись статтями 86, 122, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) штрафні санкції в сумі 8500 (вісім тисяч п'ятсот) грн. та перерахувати в повному обсязі до державного бюджету р/р 31114106700002, МФО 854018, ГУДКСУ у Черкаській області, УК у м. Черкасах/Черкаси, код ЄДРПОУ 38031150, код платежу 21081100.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст постанови виготовлений 29 грудня 2014 року.