Постанова № 42019193, 03.12.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2014
Номер справи
575/830/14-а
Номер документу
42019193
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2014 р. Справа № 575/830/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Жигилія С.П.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області на постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 25.09.2014р. по справі № 575/830/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області , Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області в частині відмови в прийнятті документів та проведенні виплати на поховання ОСОБА_2;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області прийняти документи та провести нарахування та виплату належних коштів у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, що підлягають виплаті відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1445 від 28 жовтня 2004 року (зі змінами та доповненнями);

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області щодо відмови в прийнятті документів та проведенні нарахування та виплати допомоги на поховання ОСОБА_2;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області прийняти документи та провести нарахування та виплату допомоги на поховання, у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 25 вересня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області в частині відмови в прийнятті документів та проведенні виплати на поховання ОСОБА_2.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області щодо відмови в прийнятті документів та проведенні нарахування та виплати допомоги на поховання ОСОБА_2.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області прийняти документи та провести нарахування та виплату належних коштів у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, що підлягають виплаті відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1445 від 28 жовтня 2004 року (зі змінами та доповненнями).

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області прийняти документи та провести нарахування та виплату допомоги на поховання, у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управлінням Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 25 вересня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови приписів ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 5.1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 "Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання допомоги на поховання пенсіонера відповідно до ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та належних коштів у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, що підлягають виплаті відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1445 від 28 жовтня 2004 року, а відповідачі неправомірно відмовили у прийнятті документів для отримання даних виплат.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Кириківка Великописарівського району Сумської області помер ОСОБА_2 у віці 86 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 03 квітня 2014 року Виконавчим комітетом Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області (а.с. 12).

08 квітня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області із заявою про виплату допомоги на поховання та надав копію паспорта, та копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2, що підтверджується Управлінням.

Управлінням Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області 11.04.2014 року позивачу було відмовлено в прийняті документів для отримання допомоги на поховання ОСОБА_2 по причині розбіжності паспортних даних пенсіонера, що перебуває на обліку в Управлінні, з даними у написі прізвища у пакеті документів, наданих для отримання допомоги на поховання.

Управлінням Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області зазначено що на обліку в Управлінні перебуває ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а в копії свідоцтва про смерть, яке надано позивачем до заяви, зазначено ОСОБА_2.

Також, 10 квітня 2014 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області із заявою та копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 для отримання коштів на поховання інваліда війни.

10 квітня 2014 року Управлінням соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області було відмовлено в прийнятті документів для отримання допомоги на поховання з підстав розбіжностей паспортних даних інваліда війни, що перебуває на обліку в Управлінні з даними свідоцтва про смерть, а саме на обліку в Управлінні перебуває ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, серія та номер паспорта НОМЕР_1, який виданий Великописарівським РВ УМВС України в Сумській області 28 травня 1997 року, а в свідоцтві про смерть, яке надано позивачем до заяви, зазначено прізвище ім'я по батькові ОСОБА_2.

Управлінням соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області було роз'яснено позивачу, що нарахування та виплата безоплатного поховання померлих осіб буде здійснена після з'ясування всіх обставин.

Не погодившись із вище зазначеними відмовами, позивач оскаржив їх до суду.

Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому відповідачі повинні провести нарахування та виплату належних коштів в зв'язку зі смертю ОСОБА_2.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Пунктом 5.1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 "Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.

Згідно із п. 5.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством України.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про поховання та похоронну справу" виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, надається допомога на поховання. Розмір допомоги на поховання та порядок її надання виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, встановлює Кабінет Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Пунктом "г" частини 1 статті 14 Закону України "Про поховання та похоронну справу" передбачено, що безоплатно для виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов'язалася поховати померлого, здійснюється поховання інвалідів війни.

На виконання ст. 14 Закону України "Про поховання та похоронну справу" постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1445 затверджено Порядок проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій і інвалідів війни (далі Порядок).

Відповідно до п.п. 2 п. 3 Порядку виконавцю волевиявлення або особі, що зобов'язалася поховати померлого учасника бойових дій або інваліда війни безоплатно надаються такі послуги: оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання; доставка предметів похоронної належності (завантаження на складі, перевезення, вивантаження на місці призначення та перенесення до місця знаходження тіла померлого); надання транспортних послуг (один автокатафалк та один автобус супроводження); перенесення труни з тілом померлого до будинку (квартири), до моргу, з будинку (квартири), моргу, до місця поховання; організація поховання і проведення ритуалу; надання труни; надання вінка похоронного з траурною стрічкою (з написом чи без нього); копання могили (викопування ручним чи механізованим способом, опускання труни у могилу, закопування, формування намогильного насипу); надання урни; кремація; поховання урни з прахом (закопування в могилі чи розміщення в колумбарній ніші та одноразове прибирання прилеглої території після поховання).

Згідно із п.5 Порядку вартість ритуальних послуг, визначених для забезпечення безоплатного поховання, не повинна перевищувати середню ціну на відповідні ритуальні послуги, що склалася у відповідному регіоні.

За приписами п. 8 Порядку видатки на поховання учасників бойових дій і інвалідів війни виділяються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя. Порядок фінансування витрат на поховання або відшкодування витрат на здійснене поховання визначається в установленому порядку місцевими органами виконавчої влади.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1445 "Про затвердження Порядку проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій і інвалідів війни), розпорядження голови Сумської облдержадміністрації від 17.02.2005 року № 68 "Про організацію проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій" розпорядженням голови Великописарівської районної державної адміністрації від 14.03.2005 року № 64 затверджено Порядок фінансування витрат на безоплатне поховання осіб, які мають особливі вислуги та особливі трудові вислуги перед Батьківщиною, і учасників бойових дій.

Відповідно до п. 6 вищезазначеного порядку витрати на проведення безоплатного поховання осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій і інвалідів війни здійснюються через управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області перебуває ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Також, відповідно до матеріалів справи, на обліку в Управлінні соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, як інвалід війни, перебуває ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, серія та номер паспорта НОМЕР_1, який виданий Великописарівським РВ УМВС України в Сумській області 28 травня 1997 року.

Відповідно до довідки Великописарівського РС УДМС України в Сумській області, 28 травня 1997 року Великописарівським РВ УМВСУ в Сумській області було видано паспорт серія та номер паспорта НОМЕР_1 ( а.с. 92-93).

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що оскільки позивачем до відповідачів подано свідоцтво про смерть, видане на ім'я ОСОБА_2, який не перебуває на обліку у відповідачів як пенсіонер, інвалід війни, відповідачами правомірно відмовлено у прийнятті документів для отримання допомоги на поховання та відшкодування витрат на здійснене поховання інваліда війни.

У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанова Великописарівського районного суду Сумської області від 25.09.2014 року не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вона ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Великописарівського районного суду Сумської області від 25.09.2014 року по справі № 575/830/14-а через порушення судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області задовольнити.

Постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 25.09.2014р. по справі № 575/830/14-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області про визнання дій протиправними - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С.