Рішення № 42018613, 23.12.2014, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
23.12.2014
Номер справи
912/3200/14
Номер документу
42018613
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2014 рокуСправа № 912/3200/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі колегії суддів: Є.М. Наливайко - головуючий суддя, суддів Тимошевської В.В. та Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/3200/14

за позовом Прокурора міста Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада

до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

про внесення змін до договору оренди землі

за участю представників:

від прокурора - прокурора відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури міста Кіровограда Макаренко О.І., посвідчення № 023072 від 21.11.2013;

від позивача - головного спеціаліста відділу представництва інтересів в судах юридичного управління Андрєєва А.О., довіреність № 875-МР/з від 02.10.2014;

від відповідача - юрисконсульта Кривоносова Є.М., довіреність №юр-884/д від 20.12.2013.

У судовому засіданні 23.12.2014 господарським судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Прокурор міста Кіровограда подав до суду позов в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада, до публічного акціонерного товариства "Укрнафта", у якому просить суд внести зміни до договору оренди землі від 18.04.2006, укладеного між Кіровоградською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" щодо земельної ділянки площею 1930,08 кв.м по вул. Московській, 179 в м.Кіровограді, а саме:

Друге речення пункту 3 Договору викласти в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держземагентства у Кіровоградському районі 29.05.2014 за №1128/04-24-14а, становить - 556589 грн 30 коп.";

Перше речення пункту 6 Договору викласти у такій редакції:

"Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 3246 грн 77 коп. на місяць".

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги прокурор посилається на те, що рішенням Кіровоградської міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" від 03.12.2009 №2904 затверджено інший, ніж встановлено розділом 3 Договору оренди земельної ділянки від 18.04.2006, розмір нормативної грошової оцінки земель. Затвердження інших розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки потребує внесення змін до договору, зокрема і в частині розміру орендної плати, так як відповідні діючі умови не відповідають вимогам чинного законодавства.

Позивач у листі від 15.10.2014 повідомив господарський суд про підтримання ним позовної заяви прокурора міста Кіровограда та просить її задовольнити у повному обсязі.

11.11.2014 до господарського суду надійшло клопотання відповідача про витребування доказів, заявлене у відповідності з приписами статті 38 Господарського процесуального кодексу України. Зазначене клопотання господарським судом у засіданні 12.11.2014 розглянуто і задоволено частково. Ухвалою від 12.11.2014 витребувано від позивача докази на підтвердження чи спростування необхідності дотримання Кіровоградською міською радою при прийнятті рішення від 03.12.2009 №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Кіровограда" вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Крім того, відповідач заявив клопотання про залишення позову без розгляду, так як вважає, що прокурор у даній справі не правильно визначив орган місцевого самоврядування органом, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади, а отже представництво прокурором інтересів Кіровоградської міської ради не відповідає вимогам чинного законодавства.

Позивач на виконання вимог ухвали господарського суду від 12.11.2014 надав пояснення від 18.11.2014 (а.с. 84-86) та підтвердив факт відсутності офіційної публікації рішення від 03.12.2009 №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кіровограда" у засобах масової інформації (а.с. 83).

У поясненні позивач, посилаючись на норми Закону України "Про оцінку земель", Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213 "Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.01.2006 №18/15/21/11 "Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", зазначає про те, що рішення міської ради від 03.12.2009 №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кіровограда" не є регуляторним актом у розумінні вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідач позов не визнав, вважає його безпідставним оскільки, на його думку, спір між сторонами відсутній. У поданому відзиві на позов просить господарський суд у задоволенні вимог прокурора м. Кіровограда в інтересах держави в особі Кіровоградської міської ради відмовити. Не заперечуючи повноважень позивача щодо вирішення земельних питань, в тому числі і визначення та встановлення плати за землю, відповідач з посиланням на положення статей 59, 74 Закону України "Про місцеве самоврядування", статей 1, 7, 8, 9, 10, 17 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", статті 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" пов'язує можливість застосування до спірних правовідносин рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009 № 2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кіровограда" лише за умови його оприлюднення у друкованих засобах масової інформації. Враховуючи, що позивачем не надано господарському суду належних доказів такого оприлюднення, тому, за твердженням відповідача, зазначене рішення, на якому ґрунтується позов, не набрало чинності і підстави його застосування при вирішенні даного спору відсутні.

Прокурор заперечив клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, вважає його таким, що не підлягає задоволенню. Обґрунтовуючи свою позицію зазначає, що у відповідності до приписів статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Отже, в основі інтересу держави лежить потреба у здійсненні дій, спрямованих на охорону землі як національного багатства. Оскільки Кіровоградська міська рада при здійсненні контролю за додержанням земельного законодавства та використанням земель у відповідності до вимог статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконує повноваження органу державної влади у прокурора є всі підстави для звернення до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Кіровоградської міської ради.

24.11.2014 суддею Є.М.Наливайко винесено ухвалу про розгляд даної справи колегіально у складі трьох суддів, ухвалою голови господарського суду від 24.12.2014 сформовано колегію у складі головуючого судді Є.М.Наливайко та суддів В.В.Тимошевської і О.Б.Шевчук.

Присутні у судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позов у повному обсязі, клопотання відповідача про залишення позову без розгляду заперечили.

Представник відповідача вимоги прокурора не визнав на підставі доводів, викладених у відзиві на позов, подане клопотання про залишення позову без розгляду підтримав.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши докази та доводи, наведені присутніми у судовому засіданні прокурором та представниками сторін, на підтвердження своїх вимог і заперечень, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

18.04.2006 між Кіровоградською міською радою (надалі - орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (надалі - орендар) на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 08.12.2005 №1590 "Про регулювання земельних відносин" (а.с. 6) укладено договір оренди земельної ділянки (а.с.7-10). Зазначений договір 18.04.2006 посвідчено приватним нотаріусом Кіровоградського нотаріального округу Звіздун Н.К. та зареєстровано в реєстрі за № 1773.

Укладений між сторонами договір зареєстрований в міському відділенні Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.05.2006 за №70 (надалі - договір оренди землі від 18.04.2006).

За умовами вказаного договору в оренду Орендарю передається земельна ділянка загальною площею 1930,08 кв. м, в тому числі по угіддях: 1930,08 кв. м землі, які використовуються в комерційних цілях, що знаходиться в м. Кіровограді на вулиці Московській, 179 для розміщення АЗС з пунктом автосервісу строком на 25 років, починаючи з дати державної реєстрації даного договору (пункти 1, 3, 5 договору оренди).

У відповідності до змісту пункту 3 договору грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до висновку про грошову оцінку земельної ділянки, виданого 13 березня 2006 року Кіровоградським міським управлінням по земельним ресурсам, становить 173707,20грн.

Згідно акта приймання-передачі об'єкта оренди від 18.04.2006 (а.с. 11) Орендодавець передав, а Орендар прийняв земельну ділянку площею 1930,08 кв. м.

В розділі "Орендна плата" (пункти 6,7,8) договору оренди землі від 18.04.2006 сторони, зокрема, узгодили, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 1013,29 грн, без урахування ПДВ, на місяць відповідно до розрахунку, що додається до даного Договору, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди землі (при цьому розрахунок орендної плати (а.с. 10) свідчить, що сторонами орендна плата визначена на рівні 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки). Кошти за оренду земельної ділянки вносяться на р/р №33214812600002 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 24145329, отримувач: Фінансове управління Кіровоградської міської ради, код платежу для юридичних осіб - 13050200. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

В цьому ж розділі (пункт 9) сторони передбачили, що на кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня-лютого такого року з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розмірів ставки земельного податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, що підтверджено документами або в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 36 розділу "Зміна умов договору і припинення його дії" договору оренди землі від 18.04.2006 встановлено, що зміна умов договору відбувається за взаємною згодою сторін та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

Положеннями частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" до істотних умов договору оренди землі віднесено орендну плату. При цьому у договорі в обов'язковому порядку має бути зазначено її розмір, індексацію, форму платежу, строки, порядок її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату.

Відповідно до вимог статей 21, 22 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно в грошовій формі.

Питання регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад, належить до виключної компетенції міської ради і підлягають вирішенню на пленарних засіданнях ради.

Відповідно до вимог статті 13 Закону України "Про плату за землю" (у редакції чинній на момент укладення та реєстрації договору оренди землі від 18.04.2006 та прийняття позивачем рішення від 03.12.2009 №2904) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки. За договором оренди землі від 18.04.2006, укладеним між сторонами, узгоджений розмір орендної плати, як встановлено господарським судом, ставиться у залежність від нормативної грошової оцінки землі.

У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (ч.2 Прикінцевих положень Податкового кодексу). А Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 №2576-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до частини другої статті 21 Закону України "Про оренду землі" внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди ( крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Як встановлено статтею 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати, використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Зазначена норма кореспондується із положеннями частини 5 статті 5 та пункту 2 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель".

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, як встановлено статтею 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років і технічна документація з такої оцінки затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ст.23 Закону України "Про оцінку земель") .

З наведеного слідує, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренду землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Проведення і затвердження останньої має передувати укладенню договору оренди землі. Розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності формується на підставі даних нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки. Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки у порядку і строки, передбачені діючим законодавством, підлягає перегляду і розмір орендної плати.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 03.12.2009 №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Кіровограда" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда, в тому числі: схему економіко-планувального зонування міста Кіровограда; середню базову вартість одного квадратного метра земель у розмірі 170,06 грн; нормативну грошову оцінку земель міста; локальні коефіцієнти, які характеризують місце розташування земельних ділянок у місті; схему впливу локальних факторів, що характеризують місце розташування земельних ділянок у місті.

Одночасно вказаним рішенням міська рада затвердила рекомендовані розміри орендної плати за використання земельних ділянок міста Кіровограда (додаток 5 до рішення №2904).

Зазначене рішення міської ради, за змістом пункту 3, введено в дію з 1 січня 2010 року.

16 лютого 2010 року Кіровоградською міською радою рішенням №3025 внесено зміни до додатку 5 рішення Кіровоградської міської ради від 3 грудня 2009 року № 2904 та викладеного його в новій редакції (а.с. 44 - 48). Господарським судом при розгляді даної справи враховується зміст рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009 № 2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кіровограда" із змінами внесеними рішенням від 16.02.2010 №3025 (надалі - рішення міської ради №2904).

Доказом розміру нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідності до вимог частини 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" є витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданої 29.05.2014 Управлінням Держземагенства у Кіровоградському районі за №1128/04-24-14а, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1930,08кв.м земель, що використовується ВАТ "Укрнафта" в комерційних цілях для розміщення автозаправочної станції, по вул. Московській, 179 в місті Кіровограді становить 556 589 грн 30 коп.(а.с.12).

Вказаний розмір земельної ділянки не відповідає даним нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, зазначеним у пункті 3 договору оренди земельної ділянки від 18.04.2006, відповідно різниться і розмір орендної плати, який залежить від зміненої нормативної грошової оцінки. Дані обставини слугували причиною виникнення спору між сторонами і відповідно звернення прокурора до господарського суду в інтересах держави в особі Кіровоградської міської ради про внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2006.

Господарський суд вважає відсутніми підстави для задоволення клопотання відповідача про залишення позову без розгляду у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 81 Господарського процесуального кодексу України. Згідно положень рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 за № 3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суд) та статті 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор в позовні заяві самостійно визначає в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Звертаючись з позовом до господарського суду у даній справі прокурор міста Кіровограда правомірно обґрунтував необхідність захисту інтересів держави. Предметом спору у справі є внесення змін до договору оренди землі щодо розміру орендної плати, яка віднесена до складу загальнодержавних податків, є регульованою і формує доходну частину, в тому числі і Державного бюджету. Отже, невідповідність розміру орендної плати в укладеному сторонами договорі оренди землі вимогам чинного законодавства порушує інтереси держави і спонукає їх захист. Оскільки Кіровоградська міська рада уповноважена державою здійснювати контроль за додержанням земельного законодавства та використанням земель, прокурором правильно визначено орган, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Частиною 4 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені пунктом 271.2. статті 271 Податкового кодексу України. У вказаній нормі Податкового кодексу України встановлено, що зазначені рішення рад офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому випадку норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

На дату прийняття позивачем рішення №2904 норми Закону України "Про оцінку земель" не передбачали такої вимоги щодо порядку набрання чинності рішеннями рад про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Порядок набрання чинності рішеннями рад у вказаний період регламентувався Законами України "Про місцеве самоврядування", "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Як встановлено частиною першою статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( у редакції, чинній на момент прийняття рішення) акти, зокрема, рад, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно положень частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції чинній на момент прийняття рішення) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 16.04.2009 у справі №1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Частиною п'ятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Також частина 11 цієї норми закону зобов'язує доводити акти органів місцевого самоврядування до відома населення.

На дату прийняття Кіровоградською міською радою рішення №2904 норма статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не містила посилання щодо застосування до прийнятих органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами актів, які є регуляторними, вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Проте, органи місцевого самоврядування за приписами частини першої статті 1 зазначеного Закону (у редакції чинній на день прийняття рішення міською радою) віднесені до регуляторних органів. За визначенням, наданим у цій же статті Закону, регуляторним актом визнається прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно - правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відносно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно - правовим актом.

Відповідно до вимог частини 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Із зазначеними нормами кореспондуються положення статті 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", згідно яких рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.

Позивач у даній справі прийняв рішення №2904 від 03.12.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда", в пункті першому якого встановлено середню базову вартість одного квадратного метра земель, визначені показники і коефіцієнти (у графічному (схематичному) та текстовому варіантах), які класифікують земельні ділянки міста по цільовому призначенню, виду функціонального їх використання і місця розташування. Затвердження зазначених диференційованих показників і коефіцієнтів робить їх базовими для розрахунку нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки і відповідно обов'язковими для застосування у відносинах між органом місцевого самоврядування, органами державної влади, суб'єктами господарювання та громадянами при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників і механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Отже за змістом дане рішення позивача прийнято на виконання вимог статті 23 Закону України "Про оцінку земель", статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , статті 30 Закону України "Про землеустрій", його дія розповсюджується на невизначене коло осіб, розраховано на неодноразове застосування, тобто діє впродовж певного періоду часу і незалежно від того, виникли чи припинилися конкретні правовідносини у сфері земельних відносин.

Згідно викладеного вказане рішення ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда відноситься до числа актів нормативно - правового характеру та є регуляторним актом, а отже підлягає офіційному оприлюдненню у друкованих засобах масової інформації у порядку та строки визначені вищезазначеними законами.

За таких обставин, господарський суд вважає безпідставними та спростованими вищенаведеними доводами твердження позивача про те, що рішення міської ради №2904 не містить у сукупності ознак, які б давали підстави віднести його до нормативно-правового та регуляторного акта, і відповідно не потребує офіційного оприлюднення у друкованих засобах масової інформації.

Відсутність офіційного оприлюднення даного рішення тягне за собою наслідки ненабрання ним чинності і неможливості його застосування.

Позивачем надано господарському суду пояснення (а.с. 84-86, 172-175) яким підтверджено факт відсутності офіційного оприлюднення рішень Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 та №3025 від 16.02.2010 у офіційному друкованому засобі масової інформації міської ради - віснику "Вечірня газета" після їх прийняття на день розгляду даного спору.

Посилання позивача на те, зазначені рішення були доведені до відома населення шляхом опублікування їх на офіційному веб-сайті Кіровоградської міської ради в мережі Інтернет, господарським судом не приймається до уваги, оскільки порядок набрання чинності рішенням міської ради, яке має нормативно-правовий характер і є регуляторним актом, діючим законодавством пов'язується з офіційним оприлюдненням саме в друкованих засобах масової інформації.

За таких обставин господарський суд вважає, що зазначені рішення не набрали чинності, не спричиняють правових наслідків, а отже не підлягають застосуванню.

Твердження позивача з посиланням на зміст абзацу першого підпункту 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (у редакції від 16.01.2013) відносно того, що зазначене рішення Кіровоградської міської ради не скасоване в установленому законом порядку, а тому має бути враховано при вирішенні даного спору, господарський суд вважає помилковим. Зазначена правова позиція стосується рішень уповноважених органів, які прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства і набрали чинності (нормативні і регуляторні акти - після офіційного оприлюднення, ненормативні акти - після прийняття).

Крім того зазначене твердження позивача спростовується приписами статті 4 Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на викладене підстави для внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2006 у редакції, запропонованій у позові прокурора міста Кіровограда, відсутні. У позові слід відмовити повністю.

Господарський суд враховує, що Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" відповідно до рішення загальних зборів акціонерів від 22.03.2011 змінило тип та назву товариства на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", що підтверджується Статутом товариства, зареєстрованим 23.03.2011 за номером 10741050026002352 (а.с. 126-162), та спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.09.2014 (а.с. 13-25). Тому господарський суд вважає правильним звернення прокурора з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2006 саме до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", як до Орендаря за вказаним договором.

Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з Кіровоградської міської ради (25022, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41, ідентифікаційний код 26241020) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1218,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 29.12.2014.

Головуючий суддя Є. М. Наливайко

Суддя В.В.Тимошевська

Суддя О.Б.Шевчук